řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 26 črc 2009, 19:39

Teda Láďo pěkná práce a hezké kousky :clap: :jedna: :clap:
Hned bych si vybral :P :lol: :P a koukej makat ještě máš 20 % co dělat :lol:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Martin Iša » 26 črc 2009, 20:05

Jsem si nejdřív myslel, že jsem na špatné stránce, že jsem kliknul na nějakýho japonskýho pěstitele. :) Paráda, je vidět , že to máš zmáknutý. :clap: :clap: :jedna: (Málem bych zapoměl na mladýho, abys neslízl všechnu smetanu ;) )Ale opravdu, moc pěkný pokoukání. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 26 črc 2009, 20:08

To ještě Martine nevíš, že byl na plastice z očima ? :lol: :lol: :lol:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 črc 2009, 21:08

Martine, ty borovice jsem nípal všechny já :mrgreen: Mladej se válí na dovolené :lol: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarek Servus » 26 črc 2009, 21:25

Ladislav Kotál píše:Martine, ty borovice jsem nípal všechny já :mrgreen: Mladej se válí na dovolené :lol: :lol:

Já mám dovolenou za týden, zase budu na maltě (vlatnoručně míchané) a zlatých pískách. Ale už se těším, že ty svoje hloky proberu, zatím jsem na ně měl čas jen v neděli odpoledne. Laďo, krásný stromy : :jedna: :clap: :clap: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 26 črc 2009, 21:29

Tak nezapomeň Jarku fotit ať z toho taky něco máme :jedna: jinak příjemnou dovolenou ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarek Servus » 26 črc 2009, 21:36

Pokusím se. Upravoval jsem celé odpoledne jeden zanedbaný jalovec, který jsem dělal před čtyřmi roky na semináři u Čestmíra Sosonovce, chtěl jsem se teď pochlubit jak prokoukl a vymazal jsem, blbec, fotky. Tak to nafotím znovu a pošlu snad zítra do jalovců.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Peter Petrik » 29 črc 2009, 16:55

hm Laďo pekne stromceky, je sice ešte na nich dosť práce ale aj tak základ je veľmi dobrý, aspoň tak na dialku :D :jedna: :clap: :jedna: :clap:
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: řez borovic

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 08 srp 2009, 14:56

Jestli teda ještě můžu doplnit toto vlákno - u nás na Valašsku jsme o něco opozděnější :D , takže většinou borovice stříháme až na přelomu červenec/srpen - první týden v srpnu. Zde prezentovaný postup používám na už zapěstovanější stromky, které však musí být v každém případě v DOBRÉ KONDICI, v opačném případě je tato technika kontraproduktivní:
Svíce do léta nijak nezakracujeme, v tomto vhodném období pak ZEŠIKMA zastřihujeme silnější výhony (v silných růstových zónách a ty silnější ve středně silných růstových zónách) podle potřeby a to na 1/3 až 1/2. Podle potřeby znamená tak, abychom co nejvíce vyrovnali rozdělení energie do jednotlivých částí stromu, popřípadě jisté partie zahustili.
Podrobnější vysvětlení u jednotlivých fotek a taky na http://www.bonsairoznov.estranky.cz/cla ... borovicich. Případně dotazy bohužel v příštích dnech nezodpovím, protože jsem až do úterý v zahraničí.
Práce byly prováděny na borovici z tohoto příspěvku - http://www.bonsairoznov.estranky.cz/cla ... raje-lesa_ .
Přílohy
silvysoka13zastip01_srpen09.jpg
Již zakrácený výhon zhruba na 1/3 - docílíme probuzení spících pupenů na bázi výhonu + vyrášení 2 a více pupenů na konci, záleží na síle rostliny
silvysoka13zastip01_srpen09.jpg (67.54 KiB) Zobrazeno 6430 krát
silvysoka15zastip03_srpen09.jpg
Střihem podpoříme už vyrašený pupen (v kolečku) + nám vyraší pupeny jako ve výše uvedeném případě
silvysoka14zastip02_srpen09.jpg
Střihem silného výhonu vyrovnáme energii mezi oběma výhony na konci větve, příští rok pak oba porostou vyrovnaněji
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 10 zář 2009, 18:01

V květináči mi několik let roste pár boroviček. Aby se na ně dalo dívat, měl bych s nimi něco provést. Jelikož jsem ÚPLNÝ začátečník, pustil jsem se do luštění tohoto fóra a pochopil asi to, že zde uvedené návody slouží k udržení a vylepšení vzhledu stromku, nikoli k zásadním změnám tvaru.

Podle toho, co zde bylo řešeno a diskutováno, jsem usoudil, že můžu u boroviček
1. na podzim vylámat největší pupeny, zejména v oblastech největšího růstu a nechat jen dvojice.
2. na jaře vylámat rašící svíce všechny. Efekt: Nasazení a růst nových, menších. Lze jen u vitálních stromků. Můžu vylámat jen ty nejsilnější svíce, efekt asi jako v 1.
3. lze zkrátit svíce nezdřevnatělé. Efekt: Kratší přírůstky s obvyklým uspořádáním růžic pupenů na koncích větviček.
4. můžu zkrátit svíce (větvičky) již zdřevnatělé (půlka léta). Efekt: nasazení několika pupenů ve středu svazečků jehlic na konci zkrácené svíce a možná jejich vyrašení do konce léta.
5. v polovině léta můžu odstranit již zdřevnatělé terminální a další nepotřebné výhony. Efekt: Prorašení spících pupenů blíž ke kmeni.

Uvedené způsoby řezu zřejmě budou použitelné pro všechny borovice. Ale je možné, že pro některý druh je některý postup vhodnější. Byl bych vděčný za jakékoli rady týkající se borovice limby, borovice osinaté, Armandovy, borovice tuhé, borovice drobnokvěté a borovice Bungeovy.

Kromě tohoto řezu asi bude některý z mých stromků potřebovat brutálnější řezná opatření, případně tvarování drátem. Jelikož s tím nemám vůbec žádné zkušenosti, prosím o radu, kdy jsou pro borovice k těmto velkým zákrokům nejvhodnější termíny.
Budu vděčný za každou vaši radu a předem moc děkuji.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron