Přesazení velkého rododendronu

Rady a zkušenosti pro všechny

Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Richard Jůrka » 03 bře 2020, 08:03

Ahoj všem,
potřeboval bych prosím poradit s přesazením vcelku velkého keře rododendronu. Keř má v průměru cca 2m. Kolega z práce ho má na zahradě a chce ho zrušit, mě je to ale líto a chtěl bych ho přesadit k sobě na zahradu. Potřeboval bych prosím poradit ohledně postupu přesazení a kdy by to bylo časově nejoptimálnější:
- ideální termín přesazení (před kvetením nebo až po odkvětu?)
- příprava před přesazením (je možné jej výrazně ořezat před přesazením? Případně jej ořezat, nechat obrazit a pak přesadit? …. vůbec nevím).
Díky moc za případné rady.
Uživatelský avatar
Richard Jůrka
 
Příspěvky: 61
Registrován: 14 dub 2017, 20:29
Bydliště: Hladov

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Josef Soukal » 03 bře 2020, 10:28

Podobnou akci jsem absolvoval několikrát v rámci zaměstnání - během stavebních prací. Mnohdy v absolutně nevhodném období a s minimem následné péče. Všechny rododendrony to zvládly - stromy i přes 3 m výšky.
Provedl bych to začátkem dubna, trochu odlehčil korunu (v závislosti na velikosti balu) a ostříhal bych květní pupeny. Mnoho zdaru!
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Richard Jůrka » 03 bře 2020, 11:26

Josef Soukal píše:Podobnou akci jsem absolvoval několikrát v rámci zaměstnání - během stavebních prací. Mnohdy v absolutně nevhodném období a s minimem následné péče. Všechny rododendrony to zvládly - stromy i přes 3 m výšky.
Provedl bych to začátkem dubna, trochu odlehčil korunu (v závislosti na velikosti balu) a ostříhal bych květní pupeny. Mnoho zdaru!


Díky moc :jedna:
Uživatelský avatar
Richard Jůrka
 
Příspěvky: 61
Registrován: 14 dub 2017, 20:29
Bydliště: Hladov

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Richard Jůrka » 09 bře 2020, 10:54

Hmmm...tak asi to bude muset zvládnout po odkvětu - manželka majitele ho chce nechat ještě vykvést. Snad to zvládne.
Uživatelský avatar
Richard Jůrka
 
Příspěvky: 61
Registrován: 14 dub 2017, 20:29
Bydliště: Hladov

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Compel Lubomír » 17 bře 2020, 19:19

Vůbec nic se neděje. Azalky a vlastně i rododendrony je lepší dělat po odkvětu. Tak že v klidu. Jen bych asi po přesazení dbal na řádné zastínění. Zatím bych připravil řádnou díru a pořádně ji prolil vodou. Hlavně myslet na to že je to kytka která nemá ráda vápno, tak že do rašeliny. Velikost jámy, těžko odhadovat, záleží na balu, myslím ale že průměr by mohl být 60-80 centimetrů. Hloubku přizpůsobit balu. Hodně zelenýho štěstíčka.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Compel Lubomír » 17 bře 2020, 19:30

K tomu ořezání. Dobu pro výrazné ořezání jsi už prošvihnul. Po odkvětu si myslím že už to nebude vhodné. Ořezal bych ho přiměřeně ale víc než při běžném prostřihu při přesazování. Hlavně bych ho už nyní krmil hnojivem pro rododendrony ať má po přesazení z čeho fachčit.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod David Kolis » 18 bře 2020, 07:45

Ahoj Richarde,
taky bych přesadil až po kvetení. Držím palec.
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Richard Jůrka » 18 bře 2020, 10:47

Compel Lubomír píše:K tomu ořezání. Dobu pro výrazné ořezání jsi už prošvihnul. Po odkvětu si myslím že už to nebude vhodné. Ořezal bych ho přiměřeně ale víc než při běžném prostřihu při přesazování. Hlavně bych ho už nyní krmil hnojivem pro rododendrony ať má po přesazení z čeho fachčit.


Já nic neprošvihnul, jak jsem psal výše .... "Kohouti jsou malí páni, to MANŽELKA MAJITELE řídí kokrhání " ....já budu rád, že když řeknou, tak to prostě vykopu ať je v jakým stavu je, jinak skončí na skládce :(
Uživatelský avatar
Richard Jůrka
 
Příspěvky: 61
Registrován: 14 dub 2017, 20:29
Bydliště: Hladov

Re: Přesazení velkého rododendronu

Příspěvekod Compel Lubomír » 18 bře 2020, 17:52

Jasný, jasný, znám to o těch kohoutech. Ještě dodám , že bych určitě řezné plochy nad 1cm zatřel CU pastou. Minimálně zatřel nějakou latexovou barvou kvůli nákaze.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron