Buk - yamadori ....

Buk - yamadori ....

Příspěvekod Tomáš Kulhánek » 27 říj 2019, 09:37

Vážené dámy a pánové,

Našel jsem v lese krásný kousek buku, který nutné potřebuju mit...však to znáte...:)
Když jsem tak letmo zkoušel odhrábnout hlínu od kmene a kořenových náběhů, zjistil jsem, že jde vlastně o kořenový výmladek obrovského matečného buku vzdaleneho cca.1,5m. Nebo to byla možná původně nějaká hodně nízko nasazená větev, která časem klesla a zapadala hrabankou.
Takže je "můj" stromek s matkou spojen poutem silným cca.5cm v průměru...a on sám je zakotven jen nějakým kořenem silným cca. Na prst (lehkým odhrabáním jsem odhalil nějakých 10cm "tužky", bez jakýchkoliv tenčích kořínků, hlouběji jsem nešel)

Snad skica upřesní, co jsem se snažil popsat...

A teď otázka-
Jak ho od matky nejlépe oddělit?

Uvažoval jsem o dvou variantách-
- pečlivě zabalit do igelitu a hřížit bez řezu do spojovací větve/kořenů. Tužkový kořen nechat jen pár cm...
- pečlivě zabalit do igelitu a zároveň obřezat spojovací větev/kořen. Co s "tužkou"?

Bylo by mi moc líto, kdybych stromek zabil, proto se raději ptám...prosím o jakoukoliv radu...

Díky Tom
Přílohy
Resizer_15721628202890.jpg
Resizer_15721628202890.jpg (118.83 KiB) Zobrazeno 3089 krát
Tomáš Kulhánek
 
Příspěvky: 10
Registrován: 16 čer 2019, 19:53

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Vladimír Touš » 27 říj 2019, 15:41

Tomáš Kulhánek píše: .... Našel jsem v lese krásný kousek buku, který nutné potřebuju mit...


Vážený pane Kulhánku. ( tohle mi fakt jde z huby šejdrem, ale já s tím nezačal... 8-)

Jasně, že ho nepotřebuješ. Při hledání jamadori platí 10x měř a jednou kopni. A tohle není, podle mého názoru, vhodný kandidát...

Buk_hřížení
Nikdy jsem buk nehřížil ( a proto se hned hlásím o slovo ). V přírodě se buky hříží samovolně tzn. určitě je to možné realizovat. Bonsajová literatura je na tohle téma dost skoupá a výsledky proměnlivé.
- Základem bude oddělit stromek od matky tj zahřížit matečný kořen a následně prokopat tužku až ke kořenovému vlášení ( Popřípadě zahřížit i "tužku" )
- 2-3 roky pěstovat v dřevěné misce.
- Následně doma v klidu a v pohodě provést ještě jedno zahřížení s cílem vytvoření rovnoměrného kořenového balu. Ten ti dá základ pro budoucí nebari. Tzn žádnej "igelit" ale kvalitní zahřížení v nádobě.

Moc dlouhé?
V bonsajistice platí více než kdy jindy slova mého bonsajového učitele J.A. Komenského týkající se kvaltování.
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Petr C » 29 říj 2019, 11:30

Zdravím,
v podstatě bych poradil to, co Vladimír Touš.
Je li výmladek ve vlhkém terénu a v kypré zemině, tak bych v další sezóně po rozvinutý listů odhalil ten velký kořen a obobroval ho kolem dokola, natřel ránu gelovým stimulátorem, obalil rašeliníkem a regulérně zahřížil. Nejlepší by bylo obdobně zahřížit i ten tužkový kořen. Pokud se podaří řádné zakořenění, pak teprve stromek oddělit a v pěstební bedně se po zotavení postarat dalším hřížením o pěkné rozprostření kořenových náběhů.
Chce to ale stromek sledovat, a chodit ho případně i občas dle potřeby zalévat. Pak by to mohlo vyjít.
Neznám rozsah tvých zkušeností, pokud jsi nic nehřížil tak nejdříve mrkni zde, tady je toho o hřížení docela dost.
Petr C
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Vladimír Touš » 29 říj 2019, 19:15

RE: a obobroval ho kolem dokola

Rozumím tomu, že se tenhle výraz používá naprosto běžně. Krátký a jasný k radosti nás zelenáčů :)

Jednou z podmínek úspěšného hřížení je odstranění kůry a důsledné odstranění lýka tj žlutavé vrstvy těsně pod kůrou. Odstranění dřevní hmoty je kontraproduktivní protože se tím snižuje počet cévních svazků, které vedou vodu a v ní rozpuštěné látky k nadzemním částem rostliny.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Tomáš Kulhánek » 30 říj 2019, 12:20

Vláďo,

děkuji za pochopení mé nadsázky s oslovením. Chtěl jsem jím dodat svému příspěvku váhu :)

Díky za cenné rady.
Nikdy jsem nehřížil, a protože právě nechci být tím Komenského hovadem, chci stromek pořádně připravit...bylo by ho myslím vážně škoda.

Tak tedy na jaře doporučujete obobrovat jak spojnici s matkou tak spojnici se zemí, zabalit, čekat a a doufat....

Napadlo mne ještě to udělat jako jeden řez - nad spojnicí tužky a propojení s matkou? (viz obrázek)

Jen se ještě doptám na upřesnění termínu - dočetl jsem se, že na jaře, ale ne už jestli před rašením, během, nebo po vyrašení...?

díky
Tom
Přílohy
buk.jpg
buk.jpg (62.24 KiB) Zobrazeno 2958 krát
Tomáš Kulhánek
 
Příspěvky: 10
Registrován: 16 čer 2019, 19:53

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Vladimír Touš » 30 říj 2019, 19:00

Tomáši,
poděkování si zaslouží Petr C. Jeho reakce je daleko popisnější. Ale i tak si budeš muset svoji cestu najít sám.

Timing: Já to ve většině případů dělám po olistění. Ale myslím, že je to jedno. Na IBC pán doporučoval únor. Ale to to byl jih Francie. Kořeny začínají růst při +5°C.

Zahřížení kmene: tohle ja na tobě. Mělo by ti tam zůstat místo na to další hřížení, pokud o něm uvažuješ.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Tomáš Kulhánek » 31 říj 2019, 08:08

Ano, je to tak....zkusím a o výsledek se podělím :)

děkuji oběma!

Tom
Tomáš Kulhánek
 
Příspěvky: 10
Registrován: 16 čer 2019, 19:53

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Vladimír Touš » 31 říj 2019, 13:21

Tome,
Re: "bobrování"
Svět bonsají bude krásnější bez tohoto zavádějícího termínu. Předpokládám, že bobrování vzniklo na základě techniky ( doufám, že již opuštěné ) pana Slováka.

1. Dřevní hmota nejblíže k lýkové části je ta, co vede nejvíce vody a minerálů. Čím starší dřevo, tím jsou cévní svazky více a více zanesené a tedy méně funkční ( či nefunkční z hlediska transportu = jádrové dřevo ). Obobrováním se zbavíme té nejaktivnější části. PROČ?

2. Zabalení hřížené části do igelitu ( streč folie ) je opět nejméně vhodné. Ale v některých případěch ( např. tvůj buk ) bohužel nevyhnutelné. V igelitu se samozřejmě kořeny mohou také vyvinout. Otázka je jejich kvantita a kvalita - rovnoměrné rozložení po celém obvodě a tvar. Proto doporučuji následné zahřížení v nádobě.

Takhle vypadá kořenový bal z vhodné nádoby provedený v klidu na zahradě. ( založeno květen 2019, odděleno září 2019 )

NIK_0036_Green.jpg
NIK_0036_Green.jpg (97.23 KiB) Zobrazeno 2899 krát


Pravidelné rozložení kořenů = základ pro atraktivní tachiagari = povrchové kořeny a "zvonovitá" dolní část kmene.

Je samozřejmě na Tobě, jakou cestou se dáš... ;)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Buk - yamadori ....

Příspěvekod Petr C » 31 říj 2019, 22:01

Možná jsem ten výraz "obobrovat" radši neměl použít.
Asi by si to někdo mohl vyložit opravdu jako ohlodání toho kořene jako tužku.
To je samozřejmě nesmysl. Tak radikálně se to dělat nesmí. Ale co mám zkušenosti, je potřeba alespoň pár milimetrů do dřeva pod lýkem zajít. Měl by to být "prstenec" kolem dokola toho silnějšího kořene-propoje se stromem. Jinak i zdánlivě očišťěné holé dřevo od lýka, toto lýko rychle obnoví a rána se místo tvorby kořenů zavalí.
A proč odhřížit raději v místě toho silného kořene-propoje se stromem a ne nad tímto kořenem, prakticky už v tom výmladkovém stromku?
Bohužel nemáme k dispozici fotku stavu-vzhledu stromku a toho propoje se stromem. To by usnadnilo rozhodování. Ale z logiky věci, je lepší provést hřížení na tom silném propoji, protože pak je možnost získat stromek s daleko širším nebari a za mnohem kratší dobu, ale nebude symetrické. Odhřížení samotného stromku až nad kořenem velkého stromu ho o nebari prozatím připraví úplně a bude trvat řadu let jeho dopěstování. Zase ale bude pěkně pravidelné a dokonalé. Je tak otázka, jestli udělat strom divočejší, nepravidelnější a dramatičtější nebo pravidelně symetrický a uhlazený.
Petr C
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna


Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron