Malus Sargenti Tina

Rady a zkušenosti pro všechny

Malus Sargenti Tina

Příspěvekod Bumby » 02 lis 2017, 18:49

Zdravím posádku. Mám dotaz, než něco udělám blbě a přiznávám, že jsem ještě moc negooglil. Dneska jsem odnesl takovou maličkou jablůňku z Bauhausu, protože byla za 100,-Kč. Je to Malus Sargenti Tina. Zasazeno v takovém tom jejich humusu, asi kokosové vlákno. A teď co dál ? Mám to ještě teď na podzim přesadit do pořádného substrátu a nebo to nechat na jaro. Předpokládám, že dle všeho co zatím vím se jedná o vápnomilný stromek a hlavně venkovní. Tak to nějak pomalu musím zvyknout na ven, tam to měli v baráku. Je něco na co si mám dát vyloženě majzla ? díky moc
Pepek
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Malus Sargenti Tina

Příspěvekod Petr C » 10 lis 2017, 20:32

Ahoj,
myslím, že teď už je na nějaké přesazování pozdě. Nech to raději na jaro.
A s tím zvykáním na venek je to divný. U nás v Brně jsem tyhle jabloně taky viděl, ale nakonec jsem je nekoupil - měly boule na kmeni od špatného roubování. Ale byly v Bauhausu v zahradním oddělení, tedy prakticky venku. Nebylo je třeba na nic zvykat.
Jseš si jistý, že je měli u vás opravdu uvnitř? Myslím, že postačí, když budeš stromek chránit před velkými mrazy (pod -7°C). Dbej na vlhkou zeminu i přes zimu. Jinak snad nic zvláštního. Na jaře ho pak přesaď.
Možná ještě tak pohnojit před zimou trochou hnojiva s malým obsahem dusíku.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Malus Sargenti Tina

Příspěvekod Vladimír Touš » 10 lis 2017, 20:50

Jabloňku lze pěstovat v zonách USDA 4-8 ( 4= cca -30°C ) tenhle údaj je sice orientační, ale obecně použitelný. Praha je v USDA 7 a Brno na tom bude pravděpodobně podobně viz http://www.havlis.cz/mrazuvzdornost.php

Popis rostliny http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... nid=249566
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Malus Sargenti Tina

Příspěvekod Jan Kalivoda » 12 lis 2017, 18:48

Zdravím, zeptám se co to řešíte, jabloň z Holandska nebo odkud je, já je zimuji všechny venku a nic neřeším a přesazuji bez problémů i v této době. Jsou dostatečně otužilá a naše zimní podmínky přežívají bez jakýchkoliv problémů.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Malus Sargenti Tina

Příspěvekod Bumby » 13 lis 2017, 17:20

Ahojda všem a děkuji za rady. Už je ošetřená sajrajtem (měla Vlnatky krvavé) a bydlí na zaskleném balkoně, kde je teplota i v zimě max. -3.
Jinak ji skutečně měli uvnitř, vím kde jsem ji viděl a následně i bral z regálu.
PS: stejně jsem ji přesadil do teramolu s vápencem ...
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron