Vzdušné hřížení

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Pavel Š. » 25 črc 2017, 13:43

Martin Iša píše:No abych pravdu řekl, hřížení borovice není zrovna jednoduché.Myslím, že to sem dával jednou Pavel Slováků.Už jsem to zkoušel hledat, a nemohu to najít :think:
Asi jsi měl na mysli Martine toto: http://www.bonsaivigi.cz/fotoalbum/neza ... chu-jinak/ , i když to vlastně není vzdušné hřížení, ale přikájení. ;) Bohužel už p. Slovák nepíše, jestli se pokus podařil a jestli nově získaná rostlina žije. :think:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Martin Iša » 25 črc 2017, 17:17

Díky Pavle, to je ono :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Aleš Reger » 25 črc 2017, 22:02

http://www.bonsaivigi.cz/fotoalbum/neza ... chu-jinak/
Teda pánové toto mě ale opravdu moc zaujalo. Pro moji větev se mi to zdá lepší než to hřížení.
Jestli tomu dobře rozumím je potřeba si nachystat životaschopné stromky a přikájet je k té větvi. A udělat to před pučením.
Ty sazenice myslíte že můžu chystat ještě teď, abych byl na příští rok připraven?
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Bumby » 26 črc 2017, 07:28

No to jsem zvědavej, kdo co odpoví. Všude se píše, jak substrát musí dýchat a pod. Tady je to prolité a mělo by to vydržet alespoň 2 měsíce. Sakra to popírá veškerá pravidla, o který se tu různě píše .... Pochybuji, že ten bal tím igelitem nějak dýchá ... Ale jinak je to perfektní, musím to taky prubnout ...
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 črc 2017, 11:27

@Bumby - klidně to prubni...

Vzdušný substrát - píše a doufám i dělá se to správně. Platí to pro většinu rostlin. Vrby, metasekvoje atd nechám stranou. Rostliny včetně kořenů potřebují vzdušný kyslík k dýchání. V průběhu "dýchání" si rostlina rozkládá produkty fotosyntézy na stavební látky a energii, kterou spotřebovává pro svůj růst, pohyby atd. V případě nedostatku kyslíku je schopna rostlina přepnout a získávat energii procesy, při kterých není potřeba kyslík. Tyto procesy jsou ale neefektivní = daleko více energeticky náročné. V přírodě k tomu může docházet při záplavách, v misce při nevhodném substrátu. Při dlouhodobém zaplavení kořenů má strom vyšší energetický výdej než příjem a mění na palivové dřevo.

Při hřížení větve ve fólii má stromek zpravidla dostatek asimilátů díky listové hmotě v ostatních částech rostliny. Stavební látky a energetické zdroje posílají do hřížené větve kořeny matečné rostliny neporušenými dřevními cévními svazky. Tzn nic nebrání zdárnému růstu této větve nad zahřížením. ( Zkoušel jsem zahřížit větev pětijehličkový borovice. Větvička vesele bují nad zahřížením, které jsem udělal v 2015. Kořen ani jediný ).
V případě zahřížení celé rostliny to platí podobně, ale s tím, že kořeny mají k dispozici pouze zásobní látky nahromaděné před zahřížením. Tedy: Čím je jich více - tím lépe.

Hřížení ve fólii používám minimálně. Zejména proto, že hřížením řeším nejčastěji vzhled povrchových kořenů. A tady se mi nejlépe osvědčily nádoby pro jezírkové rostliny a vzdušný substrát pokrytý rašeliníkem. V tomto případě je ale nutná pravidelná zálivka.

Při použití fólie - po zabalení do ní udělám několik otvorů v horní a spodní části. Mohu tím doplňovat vodu a přebytečná voda může odtékat. Současně se do vnitřní části pravděpodobně dostává kyslík.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Bumby » 26 črc 2017, 11:48

Vláďo díky za obsáhlé vysvětlení, už jsem taky něco málo odhřížil a v současné době mám na pár místech nasazeno. Tady to není hřížení, ale přikájení a podle všeho je ten bal zabalen pevně. No ale podle toho co píšeš a podle fotek je jasný, že to funguje. Vím o jedné borovici a má nádhernou větev, kterou bych strašně moc chtěl. Tak to schválně příští rok prubnu ...
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Martin Iša » 26 črc 2017, 15:55

Kluci fandím a foťte :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 črc 2017, 16:01

@Bumby Umím to i stručně: Nešpekuluj a koukej makat 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Bumby » 26 črc 2017, 16:07

Vláďo což o to, já bych makal, ale víš jak je mi těch stromků líto, když to nevyjde ? Měl jsem doma vyklíčené borovice z Pompejí. No už mám jen dvě a jedna má hodně nakročeno, že pujde taky do řiti. Sežrali mi to houby a to jsem to stříkal. Jsem vzteky úplně bez sebe .. :cry: :cry:
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 srp 2017, 13:18

Vzhledem k sezoně by asi bylo vhodnější poslat info o hřížení okurek... 8-). Snad později. Teď jedna hrušková...
Pyrus pyraster_Polnička
Výška nad okrajem misky: 38 cm
Podzim 2015. Hrušky se na podzim skvěle vybarvují...
Front_compr.jpg
Front_compr.jpg (61.08 KiB) Zobrazeno 3307 krát


Vzhledem k lehce problematické bázi kmene ( taktně schovaná pod substrátem ) jsem se rozhodl tuto část odhřížit. Substrát: rašeliník a anorganická směs.

Založení: 25.05.2017
Kontrola: 29.06.2017
004_compr.jpg
004_compr.jpg (117.01 KiB) Zobrazeno 3335 krát


Kontrola 26.08.2017
Airlayer_full view_compr.jpg
Airlayer_full view_compr.jpg (151.47 KiB) Zobrazeno 3342 krát


Stromek jsem se rozhodl oddělit na jaře 2018. Akutální velikost 35 cm. Obrázek dole - opětovné zakrytí kořenů.

Airlayer with collar_compr.jpg
Airlayer with collar_compr.jpg (149.34 KiB) Zobrazeno 3384 krát
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron