Vzdušné hřížení

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Vladimír Touš » 03 črc 2017, 21:41

Většinu z nás určitě zajímá důvod/y: proč nejsi zastáncem hřížení

Já používám hřížení pro:

- získání identických jedinců z vybraných matečných rostlin se specifickými vlastnostmi ( malé listy, kvalitní borka atd )
- získávání základu pro shohiny
- některé yamadori
přestože existují i jiné cesty, jak dosáhnout podobného výsledku.

V každém případě pro ...

zlepšení vzhledu stromku - problematické kořenové náběhy/ kořeny, příliš "dlouhý" kmen k hlavní větvi, problematická konicita

... je hřížení dle mého názoru to nejlepší, co jsem se v poslední době naučil 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Pavel Š. » 04 črc 2017, 08:39

Vláďa otázku přeformuloval a zdůvodnil za mě, díky. :jedna: Já bych ještě přidal takový prozaický důvod a to je úspora materiálu. Pokud plánuji výrazné snížení stromku, vrchol/y odhřížím a prachsprostě nevyhazuji. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Roman Hlavinka » 04 črc 2017, 15:24

---mé důvody jsou v podstatě stejné jako u Vládi a Pavla.U granátového jablka jsem chtěl zachovat spodní trojkmen.Dva metrové vytáhlé kmeny by někdo vyhodil,já strom od loňska připravoval na hřížení.Když se mně nebudou hodit,tak jich prostě někomu daruji.To samé u j.ch.Blaauw--buďto nemám štěstí na kvalitní mat.v zahradnictvích,ale co sem objel,tak jsou to všecko na krásu pěstovaný rostliny.Vytáhlý metrový klacky.Tak jich pár koupím a skusím zahřížit.Na kvalitní import prostě bohužel nemám.Už loni jsem našel v zahradnictví tento velký keř j.ch.Blaauw.Vyčistil sem ho,prostříhal,přesadil a hnojím.Tam kde jsou čer.izolačky budu příští rok hřížit.Vše na jeden zátah,tak jsem zvědav.
015.JPG
015.JPG (154.67 KiB) Zobrazeno 1743 krát
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Mimo » 05 črc 2017, 12:32

Blahoželám všetkým čerstvým potápačom :)
Mne sa chytila jedna dula potopena minuly rok.
Pripajam par fotiek.
Toho roku som chcel krajši hrubši konar z nej, no ma nejaku hubu či rakovinu, neviem to identifikovať, tak som to nechal tak.
Nepotapal som ani na predošlych stranach spominanu borovicu.
Toho roku mam potopene akurat 3 konare na wisterii.

IMG_2562u.jpg
IMG_2562u.jpg (134.22 KiB) Zobrazeno 1714 krát
u4.jpg
u4.jpg (89.07 KiB) Zobrazeno 1688 krát
u1.jpg
u1.jpg (140.99 KiB) Zobrazeno 1688 krát
u5.jpg
u5.jpg (38.55 KiB) Zobrazeno 1684 krát
IMG_6500u.jpg
IMG_6500u.jpg (120.28 KiB) Zobrazeno 1690 krát
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Vladimír Touš » 05 črc 2017, 16:51

Mimo-sane, dula = cydonia oblonga?

To zduření mi připadá jako kalus napumpovaný anaboliky. Sakra, že já se víc neučil.
Duly a dulovce ( cydonia a chaenomeles ) jsou dost často "napadený" rhizobakterií, která vytváří žlutavé, rozpraskané nádorky na kořenech. Prevence= čisté nářadí (Savo, +50% a více alkohol atd ) a neinfikovaná půda). Vliv na zdravotní stav rostliny neumím odhadnout. Na netu jsem toho moc nenašel. Snad se někdo připojí a přidá zkušenosti.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Mimo » 06 črc 2017, 08:03

Ahoj Vladimír.
Pozerám na wikipedii a plody nevyzeraju ako hrušky ale skôr ako jablka, tu je link pre predstavu, píšu že je to nejaky kultivar ruská dula Aromatnaya.


https://en.wikipedia.org/wiki/File:Quin ... loseup.JPG

Ta huba či čo to je je na viacerych miestach na konaroch a kmeni, všimol som si to až toho roku po tom čo som obzeral ďalšie konare na potapanie.
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Vladimír Touš » 06 črc 2017, 09:51

Plody duly/kdouloně jsou kulaté až protáhlé. Ale to hlavní je, že bonsaje vypadají skvěle. Na Východě se sice používá Pseudocydonia sinensis, ale myslím, že ve výsledku to velký rozdíl nebude. Po loňském jamování ( u plotny s vařečkou ) mi zbyla spousta semínek. Cca 15 skončilo v substrátu a po vyklíčení v květináčcích.

Hledání yamadori je skvělé, hřížení/potápanie je užitečné, ale pěstování rostlin ze semínek je fakt jiná kategorie. Od samého počátku tomu člověk šéfuje. Výběr vhodných/silných semínek, selekce vhodných semenáčků. Volba budoucího stylu. Pohyb kmene atd. Super. Vřele doporučuju.

Za 10 let hezký šohin. Za 150 super strom. Na jeden lidský život asi příliš ambiciózní vzhledem k tomu, že tohle "ošéfuje" někdo jiný. Ale šohiny jsou taky bonsaje a je s nimi super manipulace. Vím, co píšu. Šoupat po zahradě 50 kg dřeva a substrátu je čím dál tím těžší. 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Laco Sonoga » 06 črc 2017, 23:43

Ahoj chalani,
potápač nie som, zatiaľ som neskúšal, ale zaujalo ma, že niekto má dule ( Cydonia oblonga) - doteraz som o nikom nevedel....Zajtra nafotím a niečo napíšem....a možno by to chcelo samostatné vlákno - čo vy na to?
Pekný večer....
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Vladimír Touš » 07 črc 2017, 07:26

Laco, sem s nimi.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Vzdušné hřížení

Příspěvekod Laco Sonoga » 10 črc 2017, 20:49

Ahoj chlapci,
sorry jako....moc práce, ale už som stihol aj zmenšiť obrázky (asi 2 hoďky :think: ) tož tak:
Stromky som kúpil aj so záhradou a už vtedy ma zaujalo, že tam sú dule - celkom tri kúsky - čo bolo dosť neobvyklé a okamžite som sa rozhodol, že to s nimi skúsim.
Takto vyzerali ešte v zemi, to bolo 2011, ale už som ich "rezal jak žito":
IMAG0782resxx.jpg
,
IMAG0792.jpg

Vykopal som ich v 2012 prvú (C2) a 2014 druhú (C1), posledná to neprežila.
IMAG0639resx.jpg
,
PIC_2305res.jpg
PIC_2305res.jpg (90.17 KiB) Zobrazeno 1495 krát

Ešte niečo o rok neskôr:
IMAG0610resx.jpg
,
...to be continued.....
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků