Wistárie

Re: Wistárie

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 24 kvě 2017, 06:41

Ahoj Romane,pěkný kousek, ať se mu daří :jedna: . Jenom píšu po letošní zimě, kdy jsme museli vistárku převézt na jiné, dost exponované stanoviště ještě výše do hor, kde to spadlo přes zimu k -30°C - strom to celý komplet sežehlo, ale naštěstí raší z několika výhonů ze spodní části kmene. Sice z něj neplánuju bonsai, chci jej zasadit na svou novou zahradu, až bude. ale raději to dávám do placu, že přes zimu je potřeba na ni dávat bacha (předchozí 2 zimy ovšem zvládla úplně v pohodě).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Wistárie

Příspěvekod Roman Hlavinka » 05 čer 2017, 18:33

--tak zas po čase :jedna: jede jako z vody,proto se ptám--co s ní :think: protrhat,vybrat-ano :think: ale jak vysoko a nechat růst :think: nebo nějak skorigovat,zaštípnout :think:
002.JPG
002.JPG (157.34 KiB) Zobrazeno 1138 krát
001.JPG
001.JPG (157.74 KiB) Zobrazeno 1143 krát
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Wistárie

Příspěvekod Petr C » 17 čer 2017, 18:28

Někde jsem se dočetl, že se doporučuje časté zastřihování a zaštipování pro dobré kvetení.
Já si pěstuji wistarii před domem. Chtěl bych z ní mít cca 1m-1,3m vysoký "samonosný stromek" obsypaný hrozny květů. :)
Taková je tedy moje představa.
2x za sezönu probírám větve, nechávám ty potřebné a ostatní vystřihuji.
Ponechané větve nechávám přerůstat, aby maximálně sílily a stárly.
Bohužel, a kupodivu sousedé neoceňují můj skvělý nápad a nemají trpělivost s dlouhými výhony plandajícími ve větru přes obecní chodník.
Vždy koncem června, když jsou větve nejdelší, se někdo z nich připlíží pod rouškou tmy a wistarii mi ostříhá :evil: .
Já pak musím stromek probrat ještě jednou a napravit škody.
Doporučuji držet sílu hlavního kmene - nechávat tam co nejvíce výhonů a naopak oslabovat větším střihem ty okolní výhony na menších kmenech-větvích.
Jinak se ti může stát, že hlavní nejlepší kmen ti odejde a jeho roli přebere nějaký sousední nedomrlec.
Mluvím z vlastní zkušenosti.
Jinak i mě letos potkala tragédie - měl jsem wistarii vyapěstovanou ze semínka, měl jsem ji cca 18 let a posledních 7 let v misce.
Byla to už krasavice. No a letos přišlo -19°C a je po ní. Jako naschvál jsem asi letos podlehl mámení globálního oteplování a zanedbal jsem zimování.
Stále ji mám a stále udržuji bal vlhký, ale naprosto žádná reakce. Myslím, že je s ní konec.
Takhle ale skončily i obě moje trnky a habr, dokonce i dřín, buk a pustoryl. Léta spolehlivě stačilo zimování pod policemi a najednou konec.
Budu to muset nějak vymyslet, nejspíš zimování v nějaké studené místnosti.

Petr C
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Wistárie

Příspěvekod Roman Hlavinka » 13 lis 2017, 13:03

---podzim 2017
001.JPG
001.JPG (154.95 KiB) Zobrazeno 772 krát
002.JPG
002.JPG (146.06 KiB) Zobrazeno 771 krát
003.JPG
003.JPG (158.27 KiB) Zobrazeno 797 krát
004.JPG
004.JPG (131.11 KiB) Zobrazeno 772 krát
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron