Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Luděk Rohovský » 02 říj 2016, 11:38

Zdravím všechny, je mi jasné, že už se to tady probíralo x-krát. Budu se letos stěhovat, díky totální neschopnosti naší realitní kanceláře to vychází na cca polovinu prosince. Pár stromků mám zasazených kvůli zesílení v zemi. Kdy je nejlepší je vyndat a zasadit do květináčů. Mám to udělat už teď nebo ještě počkat? Mám tam lonicery, zelkovu, palmaťák a skalník.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod peter gregus » 03 říj 2016, 15:57

S niektorými sa dá pracovať aj na jeseň, ale nie je to na istotu. Ak je možnosť, uprednostnil by som vykopanie s > balom a kusom zeme, pevné zabalenie balu do tkaniny/fólie na transport a prenesenie znova do záhonu. Očistiť a presadiť do anorganiky a misky s väčšou redukciou koreňov je takmer vždy najlepšie na jar.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Aleš Reger » 27 led 2017, 14:46

Dobrý den všem,
potřebuji si v tomto vlákně něco ujasnit. Otázka, kterou vám chci položit se tu zmiňovala už několikrát, ale doufám si tvrdit, že na přímou otázku nebyla nikdy přímá odpověď :O).
Takže když budu kopat smrky, borovice, zkrátka stromky, které mají symbiotické soužití hub s kořeny – mykorhizu, tak z kořenového balu neodstraňuji původní zeminu a strom i s balem dám do nádoby a pouze obsypu propustným substrátem? Já jako substrát používám Liapor s rašelinou v poměru 85/15.
Jak se potom provádí následné přesazení rostliny? Potom už kořenový bal vyčistím a používám jen propustný substrát? Co, ale bude ta zatracená houba?
Jinak jsem se dočetl, že se v poslední době se ukazuje, že 70 - 90 % všech rostlin je mykorhizních. Tak že by to mělo platit i u listnáčů.

Jen vám ještě napíšu co se mi přihodilo a to zcela náhodou. Borovice přesazena do pěstební nádoby. Protože jsem nevěděl nic o mykorhize tak jsem kořeny ale úplně ode všeho doslova vypral. Substrát jsem narychlo použil jen čerstvě natrhaný Ploník (obecný) protože jsem ho považoval za rašeliník. Po zhruba ¾ roce mi začali kořeny tuto borovičku vystrkovat z pěstební nádoby.
Teprve později jsem na stránkách bonsai-greenhorn.cz dočetl že podobnou metodu použil Serge Clemence, ale ten místo Ploníku používal rašeliníkový mech. Viz níže výňatek ze stránek bonsai-greenhorn.cz.

Serge Clemence vyvinul metódu, pomocou ktorej sa mu podarilo uspieť s prijatím stromov aj s veľmi slabými koreňmi. Na miesto kde našiel strom si so sebou prinesie v ruksaku rašeliníkový mach. Okamžite po vykopaní stromu korene stromu omotá machom a upevní ho. Po príchode domov strom len vloží do nádoby tak ako je, aj s machom, a pôdu nasype okolo. Vraví, že jeho úspešnosť je ohromujúca. Po jednej sezóne je mach plný jemných korienkov. Aj stromy s dlhými slabými koreňmi vyzdvihnuté zo skál sa mu týmto spôsobom dobre prijímajú. S použitím tejto metódy je tiež možné stromy vysadiť do voľnej pôdy. Nick Lenz používa metódu na zlepšenie potápania smrekovcov pomocou rašeliníkového machu. Zistil pri tom že potápanie dobre funguje len so živým machom a myslí si, že je to vďaka nejakému hormónu. Logicky môže byť tento fakt výborným potvrdením úspešnosti metódy Serga Clemenca.

A včil mudrujte.

Chystám se z jara kopat smrk a borovičku tak prosím o odpověď ať jsem připraven :O)

Předem děkuji
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Aleš Reger » 02 bře 2017, 14:18

Asi jste všichni zaneprázdněni přípravou na novou sezonu. No nic kouknu se na Google a nebo jiná fóra.
A nebo asi nejsem členem té správné party :cry:
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Pavel Š. » 02 bře 2017, 16:20

Ikas, rád bych poradil, ale nevím. :? Já zatím zkouším jen jakousi kombinaci vzdušného a normálního hřížení u mého největšího hlohu, kde jsem pro podporu tvorby jemných kořínků blíže ke kmeni na nejsilnějších kořenech udělal zářezy, ošetřil stimulátorem, obalil mechem, který jsem pevně připevnil k hříženému místu drátkem a celé to ponořil do substrátu. Bohužel výsledek ještě neznám, uvidím při nejbližším přesazování. ;) Asi ti nezbyde než to sám vyzkoušet, ostatně vlastní zkušenost bývá ta nejlepší. Tak držím palec. :jedna:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Vašek » 02 bře 2017, 23:21

Zdravím, na otázku odstranění původní zeminy při následném přesazení,říkám jednoznačně ano.V původní zemině se hůře tvoří jemné kořeny, pro nás tak podstatné.Hůře se udržuje vlhkost a nedýchá.Doporučuji nechat si nádobu s rostlinou před přesazováním trochu vyschnout(v suchém stavu se lépe odstranuje původní zemina) a jemně dřevěnou hůlkou odstranit.U jehličnanů se nedoporučuje vyplachování proudem vody.K mykorhize: při odstranování dřevenou hůlkou nikdy neodstraníš veškerou houbu i kdyby si chtěl, není se čeho bát.Někdo dává nazpět do misky trochu starého substrátu s houbou.K metodě Serge Clemence:vyzkoušeno výborná věc.Ze rašeliník podporuje kořenění je myslím celkem známo viz hřížení
Vašek
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 úno 2009, 20:22

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Aleš Reger » 04 bře 2017, 21:14

Vašku dík za rekci na můj dotaz. Až to vykopu tak původní zeminu u kořenů jen hůlkou, nevyplachovat vodou. Do teď jsem všechno totiž poctivě proplachoval :mrgreen:
K metodě Serge Clemence: mám cca 5 stromku jen v ploníku (http://a-svet.cz/p/plonik-obecny/). Je pro mě podstatně dostupnější než rašeliník. Až je budu přesazovat nafotím kořeny a předvedu se s nimi .
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Aleš Reger » 04 bře 2017, 21:17

Pavle dík i tobě, ale hřížení jsem řešil o vlákno vedle :O)
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Hugo Studeník » 05 bře 2017, 19:59

Zdravím .
Ono taky zaleží na tom v jaké zemině či substrátu strom roste . V oblasti mého bydliště je většinou jílovitá či kamenitá půda. Takže i když má stromek po vykopání dost kořenů, kořenový bal se mi většinou rozpadne . U listnáčů používám jak u yamadori, tak i při přesazování stromů v miskách vypláchnutí substrátu v bečce s vodou . Zdá se mi to šetrnější ke kořenům než voda z hadice a celkem se mi to osvědčilo.
S jehličnany nemám tolik zkušeností. Zdá se mi, že přesazování snášejí obecně hůře . Tudíž se snažím zejména u borovic a smrků zachovat vždy alespoň část balu a kořeny nevymývat . Naproti tomu se mi zdá, že třeba jalovcům a tisům pokud mají solidní kořenový systém kompletní vytí starého substrátu zas tolik nevadí .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Aleš Reger » 06 bře 2017, 09:04

Ahoj,
tak já kořeny nemáčím v bečce, ale mám za zahradou mlýnský náhon tak to dělám v něm. A jak jsem už psal, pral jsem tam úplně všechny stromky a důkladně :O).
Co se týká těch jalovců a tisů, tak jsem někde vyčet, že mají jiné mykorhizní houby než třeba smrky a borovice. Třeba to bude tím.
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron