řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Josef Soukal » 08 čer 2009, 08:56

Samozřejmě je letos už pozdě. Jestli to funguje, to fakt nevím - jen jsem o tom četl. Ale stihnout by se to podle mně dalo. Pokud se svíce vylámou brzy, mohly by nově nasazené pupeny hned prorašit, protože nahnojená rostlina prostě potřebuje a chce růst.
Možná lepší, než to tu kostrbatě vysvětlovat, bude, když to dohledám a vložím sem.
odstranění svící.jpg
technika dle D. Bartona a M. Sacala
odstranění svící.jpg (65.26 KiB) Zobrazeno 6977 krát
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: řez borovic

Příspěvekod vláďadošek » 08 čer 2009, 20:52

Láďo,chtěl jsem se zeptat proč nevylomíš středový pupenhned a necháváš z něj růst výhon-takhle rostlina investuje energii naprosto zbytečně.Jinak já u svící ulomím vršek-tím dosáhnu toho že výhon trochu zbrzdí růst a nejsou tak velké rozestupy u jehlic a pak v půlce července stříhám podle toho jestli potřebuju zkrárit nebo prodloužit.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 čer 2009, 21:07

Vláďo, ten tvůj způsob jsem provozoval,ale že by se borovice bláznila dělat pupeny na novém dřevě, tak to tedy ne. Na koncích byl shluk pupenů, které stejně až na dva nebyly k ničemu. Myslím, že strom má dvě fáze -růstovou a fázi tvoření pupenů. Když se nechá výhon vyrůst a vyzrát a pak odstranit, strom bude pupit pro příští rok blíž ve starém dřevě a bude jemnější obrost, ke kterému se vrátím zpětným řezem celých vysoukaných větví v dalších letech. Je to ale způsob k vytváření obrostu, ne k udržení již hotového stromu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 09 čer 2009, 05:50

Tak k tomuto mám dvě otázky:
a) Jak postupovat už u hotového stromu ?
b) Mám-li jen jednu svíci, protože pupeny nebyli, mám ji vylomit taky ? a kdy ? nebo jenom zkrátit ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 čer 2009, 06:53

Tento STŘEDOVÝ se odstraní CELÝ, DVA BOČNÍ ,NEBO JEDEN se ponechají bez zásahu.
A co se týká hotového stromu- ten nebude hotový nikdy- ale pak se bude jen cíleně nahrazovat obrost, vybírat "lepší" větve, jemnější rozvětvení ...... :oops: :oops:


Omlouvám se , nějakým nedopatřením jsem psal bludy k vyštipování pupenů (už jsem to opravil v původním článku a zvýraznil. Ještě jednou se omlouvám.(stane se mi to max.1x za 10 let :lol: ) :oops: :oops: :oops:
Naposledy upravil Ladislav Kotál dne 09 čer 2009, 21:38, celkově upraveno 1
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Josef Soukal » 09 čer 2009, 08:44

Jarda Marek píše:Tak k tomuto mám dvě otázky:
a) Jak postupovat už u hotového stromu ?
b) Mám-li jen jednu svíci, protože pupeny nebyli, mám ji vylomit taky ? a kdy ? nebo jenom zkrátit ?


Jardo, pokud strom tvoří jen jeden pupen - jednu svíci, znamená to obecně, že není v dobrém stavu (pokud se tedy nejedná o nějakou slabou větvičku uvnitř koruny). Normálně borovice tvoří 3 - 5 pupenů na konci každého výhonu. Pak tedy o vylamování vůbec nepřemýšlej. Možná i běžný letní střih (jak ho popisuje Láďa) bych vynechal.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 čer 2009, 08:50

Pepo, to je dobrá poznámka. :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 09 čer 2009, 15:02

Kluci díky za rady a poznatky :clap: myslím, že to je ku prospěchu nejen mě.

Láďo já to potřebuji vysvětlit polopatě :blednu: dík teť už to chápu :jedna: .
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarek Servus » 21 čer 2009, 16:41

Dobrý den, zkusil jsem vylámat všechny pupeny u silvestrisky už počátkem května, sotva trochu narostly - cca 1-2 cm.
U zdravého stromu s jehličím protrhanym na podzim se opravdu prorašily i na 2-4 roky starém dřevě spící pupeny.
P.S. bydlím 600m nad mořem, mám vše zpožděno o cca 14 dní.
Jarek
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Luděk Rohovský » 22 čer 2009, 18:23

Mám jeden dotaz, který sem asi moc nepatří, ale nechtělo se mi zakládat nové vlákno. :oops: Dneska jsem po příchodu z práce zjistil, že mi poryvy větru a déšť shodily z police borovici - pinus parviflora a miska napraskla. Můžu ji teď přesadit do jiné nebo misku stáhnout třeba drátem a s přesazením vydžet do jara?
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků