38 let stará bonsai

Vše co nepatří k danému tématu "Naše stromky"

38 let stará bonsai

Příspěvekod Gerox » 03 kvě 2016, 19:18

Ahoj všem,

Dostal jsem bonsai, která je stará 38 let, předookládám že je to Jilm Čínský. Mám s ním ale teď potíže. Dostal jsem ho, umístil jsem na místo zaléval odstátou vodou a hnojil každé dva týdny. Vetvičky rostly, ale jen do "dálky" nebo jak to říct, staré větvičky neobrůstaly, tak jak bych čekal. Po asi měsíci ať dvou přestal ale růst úplně a zasekl se, vykazoval příznaky špatné půdy (opadával, žloutly listy), tak jsem si říkal že ho přesadím, byl to jen bal kořenů, neskutečné! :O Rozpletl jsem co se dalo, bohužel úplně všechna hlína nešla odstranit, ale 90% je určitě pryč, udělal jsem drenáž, usadil strom a hlínou na bonsaie "zajistil" prolil vodou a dal jsem ho potom do komory, aby byl ve stínu a v klidu. Byla tam 5 dní, poté jsem ji dal na původní místo a ... nic!

Bonsai před přesazením a nyní po skoro třech týdnech vypadá úplně stejně. Mám velký strach že o ni přijdu, ale záleval jsem správně a přesazení ji nemohli uškodit, vždyť to bylo jak kámen, všechny ty kořeny a hlína pomalu žádná :(

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Prosím o všechny rady, bojím se že o ni přijdu, vzhledem k tomu že to byl dárek a nebyl zrovna levný určitě, mrzelo by mě to... Budu rád za každou reakci.

Děkuji vsěm

Dan
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod Jan Adámek » 04 kvě 2016, 10:40

Rostlina zareaguje opravdu rychle jen na opravdu škodlivé věci. Na ty dobré jí to trvá dýl. 5 dní není žádná míra. Jestli ten jilm po 3 týdnech vypadá stále stejně jako na fotkách, je to na dobré cestě. Doporučil bych korunu občas pokropit vlažnou vodou a dát na světlo. Myslím, že příčinou chřadnutí bylo především málo světla v zimě. To je u těchhle jilmů největší problém.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod David Kolis » 04 kvě 2016, 16:37

Ahoj pokud listy pořád drží, tak tomu dej chvilku času než zase začne přirůstat. To že nejede je tím přesazením. Je to pro rostlinu (šok), po kterém se musí zregenerovat. Jen jestli máš možnost tak bych ho šoupl ven. Tam se mu bude dařit lépe. A při dalším přesazení bych použil raději akadamu nebo teramol, než nějakou rádoby zeminu na bonsaie.
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod Gerox » 04 kvě 2016, 20:02

Děkuji za reakce, momentálně začíná pomaličku, ale zcela jistě žloutnout, jinak světla má teď dost od té doby tedy co je u mě doma. Bohužel nemám možnost dát ji ven a co se týče akadamy, jednou jsem ji použil ale moc mi nevyhovovala.
Ještě jednou děkuji za reakce
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod David Kolis » 04 kvě 2016, 21:01

Někdy když se stromku nedaří ( po necitlivém přesazení, nebo nějakém špatném zákroku) dám stromek do igelitového průhledného pytle. Je to jak když ho šoupneš do skleníku. Jsou to takové lázně pro rostlinu. A musí být na světle (hned u okna).
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod Milena » 05 kvě 2016, 15:45

Mám akorát zkušenost, že když jilm totálně zežloutne a opadá, pak pár dnů nezalívám a ejhle, pak se objeví čerstvé pupínky a ozelení se krásně znovu.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod ruda.p » 05 kvě 2016, 18:15

Tak já ho měl přes zimu v boudě u okna lehce omrzl ale neopadal jen konečky zašli
a na jaře šel ven takže teď je opupínkovaný a částečně ještě loňské listy
je zasazen v moderním substrátu v samo zavlažovací nádobě
a přesadím ho do klasické nádoby jelikož ho chci nechat příští zimu venku

U toho tvého bych řekl že to je následek pozdního přesazení kdy došlo vyčerpání zeminy
a nemělo to dál kam růst to je podle toho ztvrdlého materiálu při rozčesání kořenů jak jsi psal

Pokud máš známé se zahradou tak je popros a dej ho ven sluníčko vzduch a vlhkost mu prospěje
možná bych ho dal na čas i do záhonu bez mísy a ošetřil aby na něj nic nevlezlo jako kočka a pes
měl by to dát je to odolná dřevina pokud na něj nevlezla sviluška ta je prevít :!: :?:
kombinace svilušky která je špatně vidět a vytěsněný prostor v míse je zabijácká kombinace

tak asi tak z mého pohledu
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod Gerox » 06 kvě 2016, 17:02

Lístečky, opadávají a usychají.. Vody má dost, zkouším i tu "lázeň" ... ale věřím, že se vzchopí, 38 let nemůže jedno přesazení zlomit, navíc nebylo nešetrné... achjo mám strach. Listy jsou zelené, sice žloutnou, ale jsou zelené, ale celé jakoby zvadlé no ...

Všem děkuji za reakci
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod David Kolis » 07 kvě 2016, 07:11

Jak píšeš, že ( vody má dost) tak pozor abys ho neulil. Nemá moc listů a psal jsi, že ho nemáš v akadamě. V té ( nebo jiném "moderním" substrátu) bys ho určitě neulil i pokud bude bez listů. Tak s tou zálivkou opatrně.
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Re: 38 let stará bonsai

Příspěvekod Gerox » 07 kvě 2016, 10:35

To určitě ne, nechám proschnout a kontroluji i špejlí zeminu. Navíc jsou teď velký tepla aspoň u nás, takže je malá šance. Jinak má zatím hdost listů, které jsou takové strašně měkké a vláčné jen postupně pomalu žloutnou a opadávají, to může být "správný" proces?
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Další

Zpět na Dokecník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků