Azalka - presádzanie

Azalka - presádzanie

Příspěvekod Fero1 » 28 úno 2016, 14:56

Zdravím priatelia,

mám problém - stále sa mi nedarí presadiť azalku do kanumy. Buď hneď vyschne, príp. až po cca 2 mesiacoch. Či nie je problém v pôvodnom substráte a v drastickom odstránení staréhosubstrátu a skrátení koreňového systému.
Fero1
 
Příspěvky: 15
Registrován: 25 pro 2015, 14:36

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod Roman Hlavinka » 28 úno 2016, 21:14

:think: :think: :think: abych se přiznal,Já to zkoušel taky už 2krát a nepřežily :think: :think: :think:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod ruda.p » 29 úno 2016, 17:19

Tohohle se bojím taky mám na zahradě azalku o třech kmenech a rád bych zkusil oddělit a udělat je samostatné :!:

Při odstranění původní zeminy (balu) dojde k obnažení vlásečnicových kořenů a do moderního kde většinou schází ta prachová a drobnější část co ve skutečnosti podle mě je důležitá, pak začne zasychat a posléze odejde na zaschnutí, moc vzdušného prostoru, proto do moderního substrátu přidávám rašelinu nebo zahradní substrát a promíchám,
tím se vyplní ten prázdný prostor a je větší pravděpodobnost že náchylnější rostliny se ujmou
Tohle asi tak podle mě proč se ti to nedaří a nebo vybrat vhodnější zrnitost
Ano mnoho z vás tu zastává čisty moderní substrát neberu vám to jen přikládám názor druhé strany ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod Martin Cigánik » 29 úno 2016, 20:53

Rudo ale vždyť všichni přidáváme do substrátu část organiky... Já dávám bílou rašelinu a stromy si chrochtají. Rašelina udržuje klima a vlhkost a zpomaluje vysoušení. Myslím, že chyba bude při samotném přesazování. Je to vcelku důležitá disciplína, na kterou se dost zapomíná. Pořádně zapravit substrát zabere kolikrát více času, než strom vykopat:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod peter gregus » 29 úno 2016, 21:02

Neviem, či pomôžem. Azalku som presádzal len raz do čistej kanumi. Rástla v parádnej tehle... Korene sa nedali rozobrať, ani vymyť, tak som do k. balu povystrihoval kliny, podsypal a obsypal kanumou. Pri ďalšom presádzaní odtránim zbytok. Potom tieň + bohatá zálievka, v tieni počas väčšiny dňa je v podstate stále. Satsuki si aj v zime v chlade pýta vodu ako prvá.

Po odkvitnutí som potopil vrchol v čistej kanume, na zakorenenie je to jedna z najrýchlejších drevín. Potápanie v kanume má výhodu, že po oddelení nasleduje v podstate slip-potting (prehodenie do nádoby a obsypanie substrátom). Čiže žiadne rozoberanie jemných korienkov a vyberanie machu pinzetou... Je pravda, robil som to len raz. V poslednej dobe potápam všetko v substráte, v kt. bude rastlina ďalej pestovaná.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod ruda.p » 29 úno 2016, 21:04

Martine já neříkám že všichni, si jen pamatuji tady tu při když jsem do moderního substrátu zamíchal zahradní zem a tím jako znehodnotil ten moderní substrát
tohle mám tady utkvěli proto jsem to tak napsal
Jo je to disciplína kdy mám kolikrát strach to přesadit a když udělám něco bez strachu tak se to chytne a když to udělám s takovou pečlivostí tak to zajde, ale to je už osud té rostliny kterou si vezmeme do parády :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod Martin Cigánik » 01 bře 2016, 10:16

Rudo,ale je rozdíl zahradní zem ( v podstatě po namočení bláto), nebo rašelinu, kokosové vlákno, nebo zahradnický substrát...:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod ruda.p » 01 bře 2016, 10:28

:lol: :lol: :lol: To je už slovíčkaření jestli zem nebo substrát hlavně že to není hlína závisí to od druhu stromu co přimícháš
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod Martin Cigánik » 01 bře 2016, 23:27

A to se právě podle mě celkem pleteš. Jedno to rozhodně není. Obzvláště na fóru tohoto typu,které se snaží o edukaci nováčků. Právě tady je třeba věci nazývat správnými jmény. Jinak se bude dál sázet do bláta a nováčci se budou divit, proč že jim ty stromky odcházejí :)

Jinak sorry za OT u Azalky, kde bude zřejmě právě problém v přesazování,typu substrátu a následné péči. Půda by měla byt kyselá, tedy bych volil známý mix terramolu s rašelinou nebo bych přidal přímo kyselý substrát pro rododendrony. Ale jen jako přídavek k modernímu ostrému substrátu. Dále ze startu jara stín a až při zjevném přírůstku bych postupně slunil...
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Azalka - presádzanie

Příspěvekod Fero1 » 02 bře 2016, 09:11

Priatelia vďaka za tipy. ďaľšiu skúsim zasadiť do zmesy kanuma/komerčný substrát pre azalky v pomere 2:1, vystrihať kliny do koreňového balu.
Fero1
 
Příspěvky: 15
Registrován: 25 pro 2015, 14:36

Další

Zpět na Azalka (Azalea satsuki, japonika)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron