Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Hugo Studeník » 26 lis 2015, 14:45

Zdravím všechny .
Poznatky z Beskyd ( aspoň tedy moje osobní ) :

Jalovce nekopu ze dvou důvodů . První je ten , že jich v mém okolí ubývá - vzrostlé jalovce bez viditelných příčin usychají - často i ve skupinách . Druhý důvod je ten , že je zde téměř nemožné najít zajímavý kus . Většina jalovců zde má poléhavý vzrůst , kdy se kmen táhne velký kus po zemi a teprve pak koruna roste kolmo nahoru . S vyzvedáváním tedy nemohu radit , ale obávám se , že s kořeny to bude podobné jako s kmenem . Navíc mezi zahrádkáři se zde vždy říkalo - nebrat jalovce z přírody - nechytnou se . Takže určitě to chce zkušenost .

Jinak mám jeden obecný poznatek z toulek přírodou zde na Valašsku v posledních letech . Začíná být znát , že louky, pastviny i lesy mají ve většině případů opět svého vlastníka . To je sice fajn , ale pro nás hledače různých zakrslíků je smůla . Tam kde dřív bylo různé houští či zapomenuté staré sady jsou dnes vyčištěné pozemky a pokosená louka . Majitelé pozemků dřeviny jako hlohy plané trnky apod. samozřejmě likvidují jako první .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 27 lis 2015, 13:06

Jalovce nekopejte, nestojí to za to, už kvůli stromům samotným :? - pokud nemáte vyloženě ideální podmínky pro po-kopací péči, tak je na 99% neúspěch zaručen, je mnoho vhodnějších a "jednodušších" stromů pro bonsajovou tvorbu...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Kolacia » 27 lis 2015, 22:04

jalovec co mám doma je důkazem že klidně i jalovec .... uprostřed léta při výpravě za hřiby , ne vyryt ale vyškubnut ze země a jen tak bez zabalení přenesen domů a zasazen do nevhodného substrátu..... a prosperuje doteď ;)
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 28 lis 2015, 12:19

Nevím, jestli se tady nezapomíná na jeden podstatný fakt a to ten, že juniperus communis je v ČR ohrožený druh. Tedy kdo ho kope, by měl dostat přes pazoury...
Zahradní kultivary to je jiná, ale i tak je spousta jednodušších stromů- pro GREENHORNY :-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 lis 2015, 15:17

Jasně, tady spíše výjimka potvrzuje pravidlo, ale nejen u jalovců, ale i u jiných druhů bych byl raději opatrný vůbec s uváděním podobných zkušeností, které si někteří "bonsajoví střelci" rádi přeberou jako návod no a pak potěš stromy :D ...
A jinak jak píše M.Cigánik, jalovce jsou chráněné...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Kolacia » 28 lis 2015, 21:07

Možná od věci , ale ropucha zelená je taky chráněný druh a kolik jich člověk najde přejetých na cestách. Větší riziko než Bonsajisté jsou pánové s kultivátory kteří sem tam louky kde tyto stromokeře rostou nemilosrdně vyčistí.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 28 lis 2015, 23:50

Tak to budu oponovat. Jakékoliv místo, kde se communisy nacházejí se určitě neprosekává. Jediná povolená údržba jsou ovce nebo kozy. Alespoň tady u nás na Valašsku. Rozumím argumentu s žábama,ale pokud bychom všechno takto bagatelizovali,tak už žijeme, jak někde třetím světě a to, věřím, že nežijeme. Věřím, že jsme vyspělá společnost, která se neřídí zákony protože musí, ale protože je chápeme a rozumíme jim...
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Kolacia » 29 lis 2015, 19:42

ochranáři alespoň tady na pálavě to mají jako zahrádku nasadí si co potřebují co se jim nelíbí a myslí si že to do jejich zahrádky nepatří zase nemilosrdně vymýtí ..... prostě zahrádkáři ne příroda
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 29 lis 2015, 20:21

Tak to mě mrzí tuplem, že lidi, kteří by to měli rozumět se chovají takto nezodpovědně. Ale holt žijeme v Čechách a bohužel jsme v hodnocení vyspělosti států v kategorii banánové státy...
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Vladimír Touš » 29 lis 2015, 21:06

Nejsem zodpovědný za ochránce přírody. Nemusí se mi líbit, že občas vyřezávají stromky ( včetně chráněných ) z lokalit, kam druhově nebo prostorově nepatří. Ale dělají svoji práci a věřím, že zodpovědně. Jsem ale 100% zodpovědný za svoje činy. Minimálně svému svědomí. Nechci patřit mezi lidi, kteří ospravedlňují své činy tím, že to někdo jiný dělá také.

Tohle fórum je kvalitní. Rady zkušenějších mi hodně pomáhají a věřím, že budou i nadále, i když občas někdy někomu ujede ruka.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron