Použítí ořechových štěpků

Rady a zkušenosti pro všechny

Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 31 říj 2015, 18:26

Měl bych dotaz na zkušenější bonsjisty. Na zásyp bonsají běžně používám štěpky. V letošním roce se mi podařilo sehnat větve ořešáku, které jsem naštěpkoval. Někde jsem se doslechl, že ořešák je ve své podstatě jedovatý. Máte s tím někdo zkušenosti? Prosím o radu.
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Milena » 02 lis 2015, 13:34

Hledala jsem odpověď na to, proč se nemá kompostovat listí ořešáku. Až to vyčetla dcera, která studuje permakulturu: listí vlašského ořechu není jedovaté,ani nijak závadné, jen se rozkládá delší dobu - toť celý problém. Ovšem zda se to dá říct i o štěpce z ořešáku, to nevím, neptala jsem se na to. Chystáme se porazit asi padesátiletý ořešák, tak by bylo i co štěpkovat, popídím se i po téhle informaci.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Jarek Servus » 02 lis 2015, 21:22

Listí je jiný případ, drží se v něm často plísně, štěpka by neměla být problém ani na zasypání stromů při zazimování.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod ruda.p » 03 lis 2015, 17:46

Co já znám a slyšel tak je to proto že řapiky se dlouho rozpadají a dělají rotyku v humusu a prý je hořký proto ho nedávají do kompostu, dřevo když naštěpkuješ by nemělo vadit, samo záleží co vypouští za látky a v tom nejsem kovanej :-)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 04 lis 2015, 15:25

Děkuj za rady a jdu zazimovávat. :) :)
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Martin Kolacia » 04 lis 2015, 22:36

jelikož listí ořechu obsahuje učinný selektivní herbicid juglon , rozhodně bych to nezkoušel .... ona i kůra by mohla tento herbicid obsahovat


ano lidem je juglon prospěšný .... pro kytky je to jed .... proto pod ořechy takřka nic kromě trav neroste !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Milena » 05 lis 2015, 12:21

Martine, tos mě dostal! Jsem neználek, proto jsem si dosud myslela, že "herbicid" je uměle, chemicky vyrobená látka na postřiky, hubení škůdců apod. Podle tvé info ho přirozeně listí ořešáku obsahuje??
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Martin Kolacia » 05 lis 2015, 14:16

dovoluji si ukrást kus textu z webu rodinnézahrady.cz : Považuji za důležité nyní zmínit alelopatii ořešáků. Alelopatie je vliv jedné rostliny na jinou rostlinu produkcí chemických látek, které jsou uvolňovány do prostředí a brání růstu konkurenčních rostlin. V případě ořešáku královského se jedná o látku juglon (chemicky 5hydroxy-1,4napthquinone), která se vylučuje celým stromem, kořeny i listy. Kořeny uvolňují juglon do půdy a z listů je splachován deštěm. Juglon působí jako inhibitor růstu a klíčení semen pro některé rostliny. Nepůsobí na všechny rostliny stejně a to je pro design ořešákového sadu důležité. Do ořešákového sadu je potřeba vybírat stromy, keře a byliny imuní vůči působení juglonu.
Rostliny schopné růst v blízkosti ořešáků jsou:
stromy: třešeň, hrušeň polní, jabloň lesní, hloh, broskvoně, lípa, javor, dub, slívy
keře: černý bez, černý rybíz, mahonie, muchovník, dřín, šípek
byliny/zelenina: fazol, řepa, mrkev, slunečnice, hosta, floxy, rudcbekie, rozchodník, fialky, řebříček, rozrazil, ladoňky, tulipány, divizna, myší ouško, sléz, denivka
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 06 lis 2015, 11:10

Děkuji za obsáhlou přednášku, člověk se učí celý život. Již jsem však bonsaje zasypal a vybírání štěpků by byla práce pro Popelku. Doufám, že jim to moc neublíží a s netrpělivostí budu čekat na jaro. Potom se určitě ozvu jak vše dopadlo.
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Použítí ořechových štěpků

Příspěvekod Hugo Studeník » 07 lis 2015, 20:09

Zdravím všechny .
Já jsem nakonec s ohledem na větší počet stromů , poslední roky od zasypávání úplně upustil - zejména s ohledem na použití propustných substrátů . Taky jsem neměl moc čím zasypávat . Shrabané listí se mi nezdálo jako nejlepší volba a kupovaná kůra obsahující kdoví co taky ne . Navíc vyčistit na jaře povrch substrátu v miskách byla hrozná práce . Jen misky skládám k sobě , doufám že mě to nevytrestá . Ale je fakt, že venku nechávám jen stromy o kterých si myslím , že jsou dost odolné !
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron