"Založený" fíkus

"Založený" fíkus

Příspěvekod Mirek Halatin » 16 úno 2009, 19:16

Tento Ficus retusa Kimmen je klasický čínký import. Rostlina s řadou vad, ale z výběru který byl, asi nejlepší jedinec. Relativně pravidelné nebari, kmen s minimem hlubších stop po drátech a pěkně zavalená rána po seříznutí. Větve byly všechny naprosto nevhodně rostlé a tak byly odstraněny a začínám budovat novou korunu. S nebari se bude také pracovat. Již nyní je mojí vinou nesprávného zasazení zbytečně odhalené. To vše příjde na jaře spravit. Kořeny příjdou rozplést a rozprostřít. Rostlina bude nejspíš zasazena na nějaký plochý kus něčeho (co bude po ruce) a zasazena naopak ještě níž než obvykle, aby se kořeny dobře vyvíjely (dojde i k odhalení kambia a zaprášení stimulátorem na místech kde bude třeba aby rostlina ještě pustila nějaké ty kořeny).

Koruna byla tedy zredukována pouze na krátké špalíky základů větví, ty je dobré nechat ze začátku delší (rostlina málokdy naraší přímo na konci) pro další sestřihnutí po narašení. Rostlinu je dobré pro narašení umístit na plné sluníčko a udržovat mírně vlkou (ne mokrou, nemá listy => nemá čím odpařovat vodu => shnila by). Po 14 dnech je už většinou krásně narašená.
Z vyrostlých větviček vybereme ty potřebné a pak už krůček po krůčku budujeme pěkně zavětvenou korunu, což už je běh na dlooouhou trať.
Na fotu je rostlina v nynějším stavu (předloni na podzim přesazena, loni v létě sestříhaná, nyní už s vybranými větvemi) a šikmo sestřihnutá větev půlkulatýma konkávkama pro hezčí zavalení.

I když jsem hlavně na venkovní stromy nemohl jsem si pomoct a pořídil si tento kousek pro radost a rozveselení svého bonsajového doupěte :D .
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 úno 2009, 19:31

Díky za tento příspěvek. Je to klasický případ, jak se to má dělat,pomalu,postupně,s rozmyslem,s jasnou představou SUPER !!! :P Když to znovu pročítám musím se :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Mirek Halatin » 16 úno 2009, 19:48

Díky Láďo. Ale on tohle nikdy nebude super extra výstavní kousek. Říkám si jen, že když už můžu z takového základu vypěsovat pro mě sympatickou rostlinu tak proč ne. Moje maminka kroutila hlavou když jsem jí říkal, že ten stromek chci úplně ostříhat, ale je to právě o tomhle. Neříct si škoda větví, to stříhat nebudu, ale naopak se do toho pustit. Výsledek může velmi překvapit. A u fíkusů je ještě ta výhoda, že co jednu sezónu ostříháme to prakticky druhou sezónu stihne dorůst. Ale zase, pokud chci dosáhnout pěkně zavětvené koruny tak to chce postupně pořád zakracovat a nenchat si ujet ani jeden rok. To by byl totiž krok zpátky.
Nemyslím si však, že zrovna ty bys trpěl nedostatkem trpělivosti. A tvé rostliny mě v tom utvrzují. ;) To já jsem oproti tobě v podstatě úplný začátečník.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Milan Vohnout » 16 úno 2009, 20:16

Mirku skutečně pěkná rostlina. Jen si myslím, že lepší je drát hliníkový než mědění. Dobrá věc proti nežádoucím otlakům drátů, nejen na fíkusu se mi osvědčilo namotat krepový papír pod drát.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Jarda Marek » 16 úno 2009, 20:18

Mirku přidávám se k Láďovi s poděkováním. Opravdu nádherný příklad časově rozložené úpravy stromku. Musím si též jeden pořídit, prostě Vám závidím :oops:
Milane skvělá praktická pomůcka, někdo používá i papírové kapesníčky.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Mirek Halatin » 16 úno 2009, 20:25

Milane ten drát je izolovaný smotek jemných měděných drátů... potřeboval jsem něco pro usměrnění větviček a eloxovaný hliník (ani nic jiného vhodného) doma momentálně nemám tak jsem vzal co bylo po ruce. Je navinut volně, jde vyloženě jen o prvotní usměrnění. A ten krepový papír při navíjení tak tenkého drátku je si myslím určitě zbytečnost. Nevím co bych pak dělal při drátování celé koruny u zavětvenějšího stromu. Ale u hrubších drátů je to určitě super pro jakýkoliv strom s jemnější a zranitelnější kůrou.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Mirek Halatin » 16 úno 2009, 20:40

to Pavel Slovák: No přemýšlel jsem nad tím jestli ubrat celé větve, ale tak nějak si myslím že takové rány rostlina prostě nezavalí. V létě se chci zbavit akorát silných větví v horních partiích koruny kde jsou mi na obtíž. Základy hlavních větví však chci ponechat.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 úno 2009, 20:45

Zdravím tě Pavle,jsem rád že jsi tu i se svými zkušenostmi. Z 90 procent podle mě máš pravdu, ale myslím že základ kosterních větví takto ponechaný není špatný,protože si myslím, že větvičky ,vyhnané z těch silných porostou rychleji,budou víc sílit, než tvá navrhovaná varianta založení koruny z nových výhonů.Myslíš, že nemám pravdu?
Tvoje varianta je určitě správná, kybychom žili v prostředí skoro 100% vlhkosti.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 úno 2009, 20:55

Mirku, s tou mojí trpělivostí to není tak docela v pořádku.V začátcích mě výrazně brzdil syn, a nebýt jeho, nebylo už by co stříhat :P :P .Pak jsem "zmoudřel" a začal jsem prosazovat myšlenku : "co můžeš udělat hned,odlož na pozítří a máš dva dny volno",,jenom manželka to nechápe :P :P :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: "Založený" fíkus

Příspěvekod Mirek Halatin » 16 úno 2009, 20:56

:lol: :lol: :lol:
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron