BUXUS H.

BUXUS H.

Příspěvekod ridzz » 13 říj 2013, 16:50

Tento Buxus jsem si koupil na podzim roku 2012, tedy ho mám asi rok. Po koupi u p. Pišla jsem ho přesadil ze zeminy do čisté akdamy zrnitost 4-6mm. V této akdamě je tedy rok. celou zimu a léto v pohodě nestačil jsem stříhat, tvarovat atd... samá radost, ale teďka trvá to asi 14 dní úplně celý opadal. Listy strašně zesvětlaly, půlka jich zhnědla a pak upadly zybtek zvadl a upadl taky. Hnojil jmse krystalonem start, pak Superthrive, trochu to pomohlo že vyhodil nové pupeny trochu obrostl,ale po týdnu jak narostly dva páry listků tak znovu zesvětlaly a uvadli. Zalévám stále stejnou vodou dešťovou, stromek je na parapetu na výchdním okně, světlo od 7 do 12 hod. Nevim kde je chyba, možná už píši pozdě ale snad mi zkusíte poradit jak ho zachránit. Že by akdama už byla rozpadlaá po roce a kořeny by něměli dost vzduchu nebo fakt nevím kde je chyba, když rok stromek sem nestačil brzdit a najednou za měsíc skoro uhynul.
Přílohy
DSCN0900b.jpg
DSCN0900b.jpg (40.29 KiB) Zobrazeno 3699 krát
DSCN0901b.jpg
DSCN0901b.jpg (43.79 KiB) Zobrazeno 3698 krát
DSCN0902b.jpg
DSCN0902b.jpg (43.13 KiB) Zobrazeno 3704 krát
DSCN0903b.jpg
DSCN0903b.jpg (42.13 KiB) Zobrazeno 3700 krát
DSCN0904b.jpg
DSCN0904b.jpg (37.27 KiB) Zobrazeno 3702 krát
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: BUXUS H.

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 14 říj 2013, 20:51

Za rok se akadama tolik nerozpadne, aby se to takhle projevilo. Problém bych hledal ve škůdcích, poškozených kořenech od přelití, přehnojení, spálení mrazem nebo účinkem nějaké chemikálie. Nebo něco podobného. Přichází něco z toho v úvahu?
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: BUXUS H.

Příspěvekod Laďas » 14 říj 2013, 21:29

Mě se to samé projevilo na venkovním buxusu.... Byl to následek přemokření,ztráta kořenů.
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: BUXUS H.

Příspěvekod ridzz » 15 říj 2013, 07:10

Na povrchu akadami občas lezou bílé asi 0,5mm broučci ale skoro nejsou vidět a mám to v bytě na skoro všech rotslinách, i rodiče to mají na kvítkách zasazených ve hlíně.To si myslím že je normální, ale když začalo opadávání postřžíkal jsem Dithanem proti houbě proti lezoucímu hmyzu jsem nestříkal. Přelítí nevím jetli u mě mohlo nastat zaléval jsem pořád stejne celý rok. v létě i 2x denně jak jsem jej na konci srpna dal za okno tak zalévám jak akadama proschne, ne jen na povrchu ale už mám ně+jakou praxi s kadamoou takže vím zhruba,kdy je potřeba zalít. Jediné so mě napadá, že když byl opad listů před měsícem poprvé nahnojil jsem to asi 2dny po sobě nejprve krystalonem a pak Suprthrive - toho mi do 1l petky káplo trochu více, ale tím bych neměl rostlinu přehnojit nebo snad ano??Dá se ještě zachránit už je na ní tak 20 lístků posledních. Mám přesadit do teramolu??už je nevhodná doba ale jako záchrana mě nic nenapadá jiného.
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: BUXUS H.

Příspěvekod ridzz » 15 říj 2013, 07:14

A ještě takový dovětek - Je snad možné rostlinu v akadamě přelít?? je pravda že úplně stejným způsobem mi odešla Carmona a Muraya, vždy jedou jak blázni přímo si lebedí, ale pak přijde podzim mě u všeho zhnědou listy a rostlina za měsíc je mrtvá. Přitom stejné stanoviště, stejná voda, stejné hnojení, stejná akadama a Fikusy mi jedou žře zaštipuju i v zimě. Je pravda že ty zalévám méně ale přece.... Tak nevím :? Jestli odejde i tento buxus z pokojovkama končím.
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: BUXUS H.

Příspěvekod vopat » 15 říj 2013, 08:16

Ahoj Michale,
přelít rostlinu v akadamě je snadné. Musíš si uvědomit, že pokud rostlina celý rok prosperovala a pořád si jí musel stříhat, tak jí zákonitě rosly i kořeny. V těch je podstata celé rostliny i tvého problému. Kořeny vyplní mezery v akadamě a postupně znemožní odtoku vody k otvorům v misce. Pokud chceš stromek ještě zachránit, tak ho musíš bezpodmínečně přesadit. Pokud rostlině začnou hnědnout a opadávat listy (a předtím nenastydla), tak se jedná v naprosté většině případů o přelití. Určitě se podívej na kořeny, ostříhej všechno uhnilé, zasaď do propusného substrátu a velmi opatrně zalévej. Největší chybou je hnojit rostlinu při jakýchkoli příznacích nespokojenosti - vadnutí, hnědnutí listů, opadávání listů atd. Rostlina bez hnojiva přežije klidně i několik roků - sice bídně, ale přežije.
K tvému odcházení rostlin v tomto období - uvědom si, že se výrazně snižuje doba slunečního svitu ( v září svítilo opravdu velmi málo) a rostliny zpomalují vegetaci, méně asimilují. Samozřejmě, že se k tomu připojují nepříznivé vlivy, jako je topení a sušší vzduch, ale s tím je lepší bojovat zvýšením vzdušné vlhkosti, ne zvýšenou zálivkou. Ne všem rostlinám se v tomto období daří špatně - třeba tebou uváděné fíkusy někdy v tomto období začnou znovu růst, protože mají naopak rádi teplo a snížení vzdušné vlhkosti jim až tak moc nevadí.
Nějak moc jsem se rozepsal - přesaď ho a modli se. Držím :jedna: a s pokojovkama určitě neskonči, i kdybys měl zůstat jen u fíkusů :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: BUXUS H.

Příspěvekod Jarek Servus » 15 říj 2013, 20:22

Já jsem s akadamou skončil skoro úplně. Někdy dostaneš koupit kvalitní co vydrží tři, čtyři roky, někdy je z ní za dva roky bláto. U keramických substrátů to nehrozí. Prosil jsi a prolil akaddamu před přesazováním? Bývá v ní hodně prachu. Ale já na pokojovky taky nejsem, vydržely mě jen dva fikusy z počátků tj. asi 18 let. Asi proto, že jsou téměř blbovzdorné.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: BUXUS H.

Příspěvekod ridzz » 16 říj 2013, 11:00

Tak jsem dal na radu a okamžitě přesadil. Ale co se týče kořenů tak by dle mého názoru měli být naprosto v pořádku. Přikládám pár fotek. A ještě otázečka když jsem sundával Buxus z okeního parapetu 1. týden v září tak to ráno bylo cca 10°C. mohl nějak namrznout nebo mohla mu teplota nějak uškodit??sundával jsem i jiné pokojovky, ale na nich se nic neporjevilo odchází jen ten buxus. Tak fakt nevím, teď je v čistém teramolu frakce 4-6mm víc něž půlku kořenů jsem mu ostříhal tak uvidím buď pude nebo nepude. :) A pokud tedy namrzl jak se postupuje při tomto?
Přílohy
DSCN0905a.jpg
DSCN0905a.jpg (43.81 KiB) Zobrazeno 3427 krát
DSCN0906a.jpg
DSCN0906a.jpg (45.13 KiB) Zobrazeno 3424 krát
DSCN0907a.jpg
DSCN0907a.jpg (51.69 KiB) Zobrazeno 3424 krát
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: BUXUS H.

Příspěvekod vopat » 16 říj 2013, 17:17

Ahoj, tak kořeny vypadají naprosto luxusně, čekal jsem to o hodně horší. Ta teplota 1 týden v září mu uškodit nemohla - to snášejí v pohodě i tropické rostliny, jako Carmona, nebo čínský pepř. Tak teď je těžké radit. Myslím, že to je dostatečně silná rostlina, která by to měla rozchodit. Kořenů má dostatek, teď ji hlavně neulít a nehnojit. S hnojením začni, až se probudí a bude mít nové listy. Jak jsi psal ve vedlejším vláknu o tlusticích, že hnojíš kristalonem, tak tady s ním také nehnoj, alespoň zpočátku. Použít bys ho mohl, ale tak v poloviční až třetinové koncentraci, než se píše v návodu. Obecně teď rostliny potřebují málo dusíku. Tlustice už nehnoj vůbec, těm to stačí 2-3x za růstovou sezonu.
Držím :jedna:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: BUXUS H.

Příspěvekod ridzz » 16 říj 2013, 18:34

jO VLÁĎO DÍKY JÁ TO TAKY ČEKAL TY KOŘENY JINAČÍ, ALE ASPOŇ TO. aLE ČÍM TO JE FAKT NEVÍM. Když mi loni odešla Carmona a Muraya měli kořeny úplně stejné plno bílích vlásečnicových kořenů. A vždy na podzim listy zhnědou rostlina uvadne a v listopadu je po smrti. Proto říkám když odejde i tento buxus končím s pokojovkama s vysvětlením že tady v bytě je asi nějaká anti bonsai zóna. Dle mého názoru nedělám špatně nic ale za 2 roky 4 pokojovky uhynuli naporsto stejným způsobem. :blednu:
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Další

Zpět na Buxus (Zimostráz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron