Prosba o radu.

Prosba o radu.

Příspěvekod Jan Pokorný » 28 črc 2013, 16:42

Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Minulé jaro jsem koupil mojí matce Buksus(podle prodavačky vhodný i pro začátečníky). Mamka se o něj starala podle návodu, který jsem dostal při zakoupení, tzn.: zalévat až při vyschnutí zeminy, hnojení jednou za čtrnáct dní, lístky ostřihovat tak, aby byli vždy tři páry na větvičce. Měla ji postavenou na parapetu, aby dostávala ranní a dopolední slunce, na zimu ji přemístila do místnosti, kde se teplota pohybovala mezi 18 až 20 stupni celsia. Stromečku se celý rok dařilo skvěle, až na jaře mu, z ničeho nic, během cca pěti dnů vybledli všechny lístky do světlé šedozelené, neopadávali pouze změnili barvu. Mamka ho přesadila, ale mělo to nulový efekt, lístky zůstali světle šedozelené a neopadávali. Na radu květinářky ji udělala pařníček, což vedlo k tomu, že během dvou dnů, všechny lístky změnili barvu na něco mezi béžovou a zlatavou(viz. foto). V tomto stavu je do teď, lístky neopadávají, drží dost pevně, barva se nemění a stromek je zatím stále živý. Nevíte někdo, jak ji zachránit? Děkuji

Obrázek
Jan Pokorný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 28 črc 2013, 06:10

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 29 črc 2013, 07:46

Obávám se, že stromek už dávno živý není. Pokud je ovšem při škrabnutí do kůry vidět zelená vrstvička, zkusil bych jej opatrně přesadit do propustného substrátu (akadama, pemza, štěrk, hrubý říční písek, atd.), odstranil mrtvé kořeny a umístil ho někam do stínu az polostínu. Klidně ven. A zalévat velmi opatrně. Příčinou problémů byl pravděpodobně nekvalitní substrát a tím pádem uhnily kořeny.
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod ruda.p » 29 črc 2013, 10:50

listy vydrží držet suché dlouho a pokud ti odešli takto a nedělají se nikde na kůře pupeny tak to je po stromku :!:
příčina původní substrát, pozdní přesazení do nepropustného materiálu,
jsem dostal při zakoupení, tzn.: zalévat až při vyschnutí zeminy,
tak pokud přeschla zemina byt nějaký den kořeny jsou slabounké a rychle podlehli suchému prostředí
jak píše L.K.ml. poslední možnost přesadit do propustného substrátu a čekat, ale podle mě je po stromku
mám podobný případ, ale na něm zůstala aspoň jedna větev živá s listy

(podle prodavačky vhodný i pro začátečníky)
tohle se říká každému, potřebují prodávat :!: a obzvláště bonsaje prodávané v marketech potřebují přesazení jelikož jsou dodávány v dočasném substrátu pro převoz
opravdu pro začátečníka je tak fíkus retusa ta snese i přísušek u ostatních je to o trochu zkušenostech a taky nahodě, mnoho takových rostlin se zničilo protože byli brané jako běžná pokojovka, stačí nepatrná sviluška a než si toho všimneš je po stromku,
nebo nevhodná zálivka
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod Jan Pokorný » 29 črc 2013, 14:36

Kupoval jsem ji přímo v obchodě s bonsaiemy a můj základní požadavek byl, aby byla vhodná pro začátečníky. Jestli není, tak mě to docela mrzí, ta paní byla velice milá a ochotná, takže jsem předpokládal, že ji nepůjde jen o co nevětší zisk, ale půjde jí o spokojenost zákazníka.

Vevnitř je stále zelený, tak myslím, že je živý.
Takže přesadit do akadamy a velmi opatrné zalevání. Jak hnojit, případně čím? A co s těmi lístky, nechat nebo ostříhat? Děkuji za rady.
Jan Pokorný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 28 črc 2013, 06:10

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod ruda.p » 29 črc 2013, 15:54

pokud je pod kůrou zelený tak opatrně přesadit a vše co je suché ostříhat a s kořeny to stejné lehce za krátit odstranit suché pokud je to viditelné
jelikož akadama nemá žádné živiny tak hnojivo klidně druhou zálivku já to hnojím někdy hned a nebyl problém
používám kristalon start a potom dlouhodobé hnojivo osmocote a občas použiji na list postřik hnojiva
můžeš použít jakékoli hnojivo pro pokojové rostliny

přesto si myslím že to nedá že je po sezoně a z mého hlediska bych se podíval po fíkusu retusa nebo vděčnější tlustici-sukulent jako pro začátečníka :!: dají se s těmito rostlinami dělat divy i když na ně zapomeneš někdy

Malá poznámka za mě :!:
- starat se o rostlinu podle návodu se nedá musíš to mít v sobě dívat se kdy a jak roste prosychá zem a včas reagovat
i tady zkušenějším odejdou rostliny aniž by to tušili proč :!: přeci jenom jsou to živé formy života :!:
tak jen zjistit zálivku, umístění, druh půdy a zbytek je na pozorování jak přijímá nové prostředí a podle toho reagovat

přeji mnoho zdaru
Naposledy upravil ruda.p dne 31 črc 2013, 20:38, celkově upraveno 1
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 29 črc 2013, 21:21

Pokud je pod kůrou zelený, tak přesadit do prosáté akadamy, opatrně odstranit mrtvé (shnilé) kořeny a zalévat velmi opatrně až když začne akadama na povrchu měnit barvu do světlejší. Hnojit opatrně teprve až začnou růst nové větvičky. Dřív to nemá smysl a je to spíše na škodu. Suché lístky můžete odstranit, ale není to podmínka.
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod Pavel Š. » 30 črc 2013, 10:16

Možná je pod kůrou ještě zelený, ale podle mě je už K.O. :( Z vlastní zkušenosti vím, že tento druh udrží suché listy i několik let "po smrti" - (přítelkyni ho bylo líto vyhodit, tak stál suchý několik let na poličce a neopadl z něj ani lístek). ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod Peter Petrik » 30 črc 2013, 18:35

Neviem ale mne to príde ako nejaky druh cesminy :think: ale ten je už asi dávno po smrti
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod Pavel Š. » 31 črc 2013, 13:41

Peter Petrik píše:Neviem ale mne to príde ako nejaky druh cesminy :think: ale ten je už asi dávno po smrti

Souhlas s tím, že je po něm, ale cesmína to není. Je to, resp. byl Buxus harlandii. :(
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Prosba o radu.

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 01 srp 2013, 08:43

Já bych nad ním ještě hůl nelámal. Mám tři menší bougenvilie, které měly loni v létě kořeny v dost špatném stavu - většina z nich byla uhnilá. Tak jsem je přesadil do akadamy se sanzou a lávou (měl jsem to zrovna po ruce). Přežili to, ale nijak výrazně nerostly celé léto. Potom v zimě mi z ničeho nic uschly pravděpodobně kvůli nedostatečné zálivce (lístky na nich většinou zůstaly zelené, ale byly totálně suché). Takhle zůstaly celou zimu, na jaře jsem se rozhodoval, jestli je vyhodím, ale pod kůrou byly pořád zelené, tak jsem jim dal šanci. Dvě z nich obrazily teprve před cca měsícem (takže byly asi 8 měsíců bez listí a vypadaly jako mrtvé, navíc i kambium pod kůrou začalo zasychat). Tyhle dvě už jsou teď obalené, že jsem je musel sestříhat, poslední se začíná teď také probouzet.

Sice je jasný, že se nedá srovnávat buxus s bougenvilií (lijánou), ale pokud je kambium pod kůrou zelené, tak bych mu dal ještě šanci. Hlavně ho dát do propustného substrátu, aby mu dál nehnily kořeny (podle fotky je teď v nevhodném a přemokřeném substrátu), dát ho ven do stínu, zalévat velmi opatrně a pak už se jenom modlit a doufat.
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Buxus (Zimostráz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků