Borovice ??? "Španělka"

Když nevíme, tak se ptáme...

Borovice ??? "Španělka"

Příspěvekod 001čolek » 29 kvě 2013, 14:54

Vkládám foto rostlinek / semenáčků údajně borovice. Semínka mi dal kamarád,který je přivezl ze Španělska kde je prý sebral pod nějakou nádhernou borovicí s obrovskýma šiškama. Dostal jsem tři kousky velkých semen a ejhle,mám tři rostlinky. Skladoval jsem je od podzimu v empirové komodě v obýváku,žádná lednice a podobné vychytávky a Břét'a/dárce je měl v dřevěném šuplíku taky skoro rok. Před cca 6 týdny jsem je zasel do malých květníků,substrát Balkonia/Planella a toto je dnešní aktuální podoba. Neví někdo co by to mohlo být za strom/borovici a taky by mě zajímalo,jak na ni v zimě ... v nejhorším ji mohu vzít do práce,tam na hale je min +12 stupn'ů ... a zase jestli by to nebylo v zimě moc (jako teplo,myslím :D )...

006.JPG
006.JPG (118.61 KiB) Zobrazeno 4661 krát


007.JPG
007.JPG (143.85 KiB) Zobrazeno 4669 krát


009.JPG
009.JPG (124.54 KiB) Zobrazeno 4667 krát
Přílohy
008.JPG
008.JPG (42.84 KiB) Zobrazeno 4633 krát
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Borovice ??? "Španělka"

Příspěvekod mirecc » 30 kvě 2013, 09:23

Mala by to byť P. Pinea http://botany.cz/cs/pinus-pinea/

Moje skúsenosti:
Asi pred desiatimi rokmi som si priniesol semienka (oriešky sú vraj jedlé ale neskúšal som) z Grécka. Na ďalší rok som ich zasial, (už sa nepamätám do akého substrátu) tiež mi pekne vyklíčili ako Tebe, ale dlho som sa neradoval pretože začali od korienkov odhnívať a všetky do jedného mi odišli :( . Potom som mal ešte jeden pokus keď mi semienka priniesla ségra vtedy som sa rozhodol že budem striedmejšie zalievať avšak rastlinky vädli, takže som dopadol obdobne.
Z toho usudzujem že treba zvoliť správny substrát a nájsť nejakú rovnováhu v zalievaní :think: .
Držím palce nech Ti rastú.
Miro Malych
mirecc
 
Příspěvky: 78
Registrován: 07 úno 2009, 00:35
Bydliště: okr.Trenčín, SR

Re: Borovice ??? "Španělka"

Příspěvekod 001čolek » 30 kvě 2013, 21:27

Re :
mirecc

Díky,mohla by to být ona. Jsem zvědavej na to zimování,asi je (pokud přežijou moji péči :D ) opravdu na zimu vezmu do práce do tepla a příští rok se uvidí :think: ,to už by byly trošku vzrostlejší a odolnější,tak bych mohl prubnout alespon' jednu nechat venku :think: :think: ,no čas ukáže.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Borovice ??? "Španělka"

Příspěvekod mirecc » 31 kvě 2013, 09:00

Ahoj
Ja som túto zimu úspešne prezimoval iný druh borovice od Stredomoria a to P. halepensis http://botany.cz/cs/pinus-halepensis/ mám asi desať minuloročných semenáčov z toho polovicu som zimoval na WC-ku v podkroví kde mám strešné okno takže aj dostatok svetla a teplotu okolo 20°C. Druhú polovicu som mal na pivničnom schodišti, okolo 10°C takisto dostatok svetla.
Všetky prežili akurát sa mi zdá že tie zo schodov sa teraz na jar rýchlejšie spamätali.
Miro Malych
mirecc
 
Příspěvky: 78
Registrován: 07 úno 2009, 00:35
Bydliště: okr.Trenčín, SR

Re: Borovice ??? "Španělka"

Příspěvekod Jan Adámek » 03 čer 2013, 14:27

Borovice takto věkovité jsou si podobné jak vejce vejci. Podle velikosti vzhledem k pěstebním nádobám a vzhledem k tomu, že vyklíčily bez problému po suchém a teplém "uskladnění", bych hádal, že to jsou pínie (Pinus pinea L.). Na zimu budou chtít do chladna a světla. Těch 12°C bych považoval za ideální. Pínie si hodně dlouho podrží jednoduché jehlice, takže vypadají jak našedlý smrček.
S mladými borovičkami je v jistém stádiu růstu potíž. Uhnívají jim kořenové krčky - tzv. padání semenáčků. Nejlépe proti tomu je sít až v květnu a ven. V místnosti se mi osvědčilo semena zakrýt vrstvou zeolitu a zalévat opatrně a spodem.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice ??? "Španělka"

Příspěvekod 001čolek » 03 čer 2013, 17:13

Re Honza Adámek

Honzo díky. Borovice mi klíčily a momentálně ještě rostou ve foliovníku. Myslíš,že je šance je časem ...třeba za dva až 4 roky prubnout zimovat venku?? Já bych se popravdě s nima takhle každou zimu stěhovat nechtěl,to je raději někomu věnuju,nebo za něco vyhandluju ..tedy pokud je "neupěstuju",že :D
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Borovice ??? "Španělka"

Příspěvekod Jan Adámek » 11 čer 2013, 15:40

Mno, pokud jsem se nemýlil a fakt to jsou pínie, pak naši zimu nepřežijí venku ani xtáru.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01


Zpět na Co je to za rostlinu?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron