Hrušeň-Pyrus

Re: Hrušeň-Pyrus

Příspěvekod Laďas » 25 čer 2012, 21:25

No u mě některé hrušky jedou,jiné které měly ty černé listy,jsou bez listů.Bylo to asi tím sluncem.Jedna z pěti už je olistěná.Doufám,že ty ostatní tak obrazí,větvičky mají pořád zelené.
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: Hrušeň-Pyrus

Příspěvekod Vladimír Touš » 10 kvě 2017, 13:21

Černání listů u hrušní a následná ztráta stromku. Reaguji na tohle vousatý téma a přidávám následující poznámky - úvahu nad možnou příčinou. Vzhledem k tomu, že se jedná o fyziologii, nechávám na zralé úvaze pt čtenáře, zda bude pokračovat ve čtení tohoto příspěvku

Žloutnutí respektive černání listů u nově vykopaných stromků je pravděpodobně vyvoláno nedostatečnou funkcí kořenů, které nejsou schopné zásobovat rostlinu vodou. Vykopání spojené se značnou ztrátou kořenové hmoty + vypláchnutí kořenů a zasazení do nového substrátu je stresový faktor, na který rostlina reaguje produkcí etylénu. Ethen=etylén v rostlinách funguje jako fytohormon a spolupodílí se na opadu listů na podzim.
Produkce ethenu je zesílena při napadení patogeny a jiným stresovými faktory
Produkce ethenu je inhibována cytokininy. Fytohormon produkovaný kořeny a meristémovým pletivem celé rostliny.
Produkce ethenu je zpomalována činností rhizobakterií žijících v půdě kolem kořenů

Na základě výše uvedeného by mohlo být řešení:
- Hrušky vůbec nekopat a pěstovat je ze semen, řízků atd :jedna:

V případě kopání:
Maximum aktivní kořenové hmoty=vlášení
Přimísení části původní zeminy do substrátu=rhizobakterie
Použití rašeliníku jako přídavku do substrátu zejména kolem kořenů
Uchování rostliny během prvních měsíců v prostředí s vyšším % vlhkosti ( foliovník atd )
Preventivní postřiky proti houbovitým onemocněním Previcur?

To podstatné - tohle všechno výše uvedené jsou pouze moje domněnky nepotvrzené adekvátním počtem pokusů 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Hrušeň-Pyrus

Příspěvekod Martin Iša » 10 kvě 2017, 15:08

Zajímavé, až takto jsem nikdy moc nebádal. :oops: Měl jsem všehovšudy tři hrušně a u každé to bylo jinak.Systém pokus omyl.Teď mám jednu, kterou jsem "vyšťoural" před asi třemi roky ve skalní štěrbině.Docela se mi podařilo(za půl dne)vyzvednout stromek s dvěma třetinama kořenů.Bohužel bez balu, prosté.Dva roky mírně zkomírala v záhonu a letos jsem se jí podíval na kořenový systém.Celkem slušný, ale musel jsem na něm zapracovat.Vyštípal jsem na třech místech blíže ke kmeni, zaprášil stimulátorem a zasadil zpět do záhonu.V místě zasazení jsem zlepšil substrát.Hruška jede jak blázen, mám radost.Nevýhodou je vysoký kmen, a proto se chystám hřížit.Letos?příští rok?Nevím.Jinak s tím černáním listů mám také zkušenost.Zajímavé je ale to, že jsem měl dvě skoro vedle sebe a černala jen jedna.Listy opadaly, nebo jsem je odstranil a příští rok vyrazily listy nové.A včil mudruj :think: Jalovce jsem v té době neměl a stříkal jsem proti houbovým chorobám.Musím tu fyziologii nastudovat více do hloubky, jsem přeci jenom a budu vždy, pouhý Greenhorn. 8-)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Hrušeň-Pyrus

Příspěvekod Milan.Hupak » 10 kvě 2017, 15:49

Jo, jo i já mám tuto skušenost. Výhoda je v tom že z každého pupenu vyrůstá několik lístků tak není problém ten napadený ustřihnout. Na té mojí také najdu občas částečně chycený lístek. Stejný je to s tou pitomou rzý, jak se objeví tak ustřihnout. Samozřejmostí je stříkat. :think:
Uživatelský avatar
Milan.Hupak
 
Příspěvky: 639
Registrován: 13 dub 2010, 21:15
Bydliště: Blížejov u Domažlic
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na U ostatních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron