Nejlepší literatura

knihy, časopisy, starší čísla časopisu ČBA

Re: můj první buk

Příspěvekod Jarek Servus » 23 črc 2010, 09:26

Knihy stále kupuju, ale v poslední době hlavně katalogy výstav a podobně pro nápady a inspiraci. Myslím, že z tohoto důvodu byla výborná publikace od J.J.Naky u nás jen v němčině hlavně proto, že na kresbách ukazoval proč a jak tvarovat, jak postavit strom ... Nezatracujte všechny knihy, ale je třeba si z nich umět vybrat a to je někdy opravdu problém.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: můj první buk

Příspěvekod Lada Fabián » 23 črc 2010, 21:42

Láda má pravdu,ten čas co strávíte čtením knihy využijte na návštěvu výstavy s ukázkami tvarováním.A vyjde to finančně stejně ale naopak získáte více info.a navíc tomu porozumíte.Po přečtení knihy se stejně budete sami sebe ptát jak je to myšleno.
Jsem také začátečník ,mam základní znalosti,ale chybí mi praktické znalosti a ty jsou nejdostupnější na výstavách s ukázkami tvar.,seminářích a nejbližšího kolegi,který umí!
A proto vozte s sebou na výstavy rostliny a nechte si poradit a potom SAMI ZMUCHLEJTE.
To je asi nejlepší škola jak na bonsaje.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: můj první buk

Příspěvekod tilinnka » 23 črc 2010, 23:27

Ahoj Ládí,
však ano souhlasím s tím co bylo napsáno.Jen jsem začátečník, který má nakročeno tímto směrem a chce se rozvíjet.O jamodori vím asi tak 4 měsíc a mým přáním bylo navštívit nějakou výstavu.
Měla jsem to štěstí, že zanedlouho byla výstava v Libochovicích.
Měla jsem štěstí, že jsem tam poznala 2 úžasný chlapíky (Jardu a Láďu), kteří s grácií, srozumitelně a s humorem předváděli jamadori.
Strašně moc mě to tam oslovilo, ne..napsala jsem to špatně..zrovna oni mě ještě víc nadchli tak, že jsem za 2 dny tam byla opět.
Realitu nic nenahradí,ale bych mohla mít otázky k tématu,tak potřebuji i číst a pak to v realitě konzultovat.Z chyb se budu raděj učit a ptát se třeba 2x(snad mě za to hlavu nikdo neutrhne) ;) a proto jsem měla štěstí i na tyto stránky, kde teď ráda trávím čas a můžu se obohacovat i rozvíjet.Vedle sebe nemám nikoho kdo by mi ihned realně pomohl a tak si ráda přečtu knihu a posléze zkonzultuji.Nepoznám dobrou a špatnou pokud mi někdo neporadí.
Jedno vím 100%..,našla jsem tu super lidi, kteří mě budou provázet úžasným koníčkem po zbytek života
MarTina
Uživatelský avatar
tilinnka
 
Příspěvky: 116
Registrován: 12 črc 2010, 23:24
Bydliště: Litvínov,okr.Most

Re: můj první buk

Příspěvekod Jiří Svačina » 24 črc 2010, 01:12

Dlouhodobé a úspěšné pěstování bonsají je založeno na zvládnutí několika "řemesel" . Především je to zahradnická část - pěstování rostlin v nádobách , stanoviště, substráty, choroby, postřiky atd. To je jeden okruh který sice lze částečně okoukat ale třeba měnící se chemii je třeba stále pečlivě studovat. A nemusí to být jen z knih o bonsajích . Ty tuto problematiku většinou moc neřeší. Druhá část je již k bonsajím a to jsou různé tradiční i netradiční tvary jak rostlin tak misek, tradiční nářadí a jeho použití až po složité a dlouhodobé práce na rostlinách . V tomto už je to tak půl na půl - literatura a praxe... Nechci komentovat kvalitu knih a jejich překladů na českém trhu. Není snadné napsat a vydat knihu. Ale nemohu souhlasit s jejich úplným zavrhováním. Ve světě je celá řada velmi kvalitních knih i velké množství informací na internetu, stačí jen zapátrat v nečeské části světa...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: můj první buk

Příspěvekod Jarek Servus » 24 črc 2010, 09:36

Souhlasím s Jiřím Svačinou a dodávám, od toho nám Pán Bůh nebo příroda jak kdo chce dal rozum, abychom dokázali přemýšlet, studovat a přijímat kriticky (to nemyslím hanlivě) poznatky a zkušenosti a učili se stále.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 24 črc 2010, 10:46, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: můj první buk

Příspěvekod Lada Fabián » 24 črc 2010, 10:32

Ano pánové máte pravdu.Je třeba číst a vzdělávat se z knih.
Jen jsem měl chtěl tilinnku upozornit na to že když vim a znám co je v knize napsáno tak nemohu tvrdit umím pěstovat bonsaje.Můj názor je že bonsaje jsou z většiny o praktické části.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: můj první buk

Příspěvekod Jarek Servus » 24 črc 2010, 10:46

Přesně tak, Laďo, dokud si to neosahám, tak to neumím. Teorie mi slouží k tomu, abych neobjevoval známé věci a jako vodítko, při hledání řešení.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: můj první buk

Příspěvekod bcf » 24 črc 2010, 10:58

Ještě k tomu buku.Kdysi mi u buku slunce taky spálilo listy a někde jsem četl,že buk zakládá pupeny až na další rok a tak jsem ho nechal v polostínu.Příští rok obrazil jako by se nechumelilo,tak vydržet.
bcf
 
Příspěvky: 21
Registrován: 22 črc 2009, 12:24
Bydliště: Praha 10,Uhříněves
člen ČBA: ne

Re: můj první buk

Příspěvekod tilinnka » 24 črc 2010, 19:44

ladafai píše:Ano pánové máte pravdu.Je třeba číst a vzdělávat se z knih.
Jen jsem měl chtěl tilinnku upozornit na to že když vim a znám co je v knize napsáno tak nemohu tvrdit umím pěstovat bonsaje.Můj názor je že bonsaje jsou z většiny o praktické části.


Já v sebe sama věřím,že dojde,..vlastně již došlo na praxi, kterou neznám, tápu,ale rozvíjím se..tak mě pánové podržtě .
Dííííky ;)
MarTina
Uživatelský avatar
tilinnka
 
Příspěvky: 116
Registrován: 12 črc 2010, 23:24
Bydliště: Litvínov,okr.Most

Re: můj první buk

Příspěvekod Honzagreen » 30 črc 2010, 17:50

Honzagreen píše:
Ladislav Kotál píše:Všechny knihy o bonsajích jsou komerce a převážně snůška hovadin, jen aby se dobře prodávaly.Buk by se měl probrat asi za 3 neděle (možná)

A já jim tak věřil :think: . Nedávno jsem si koupil knížku Bonsai nejen v paneláku od Jaroslava Pišla, tak to byla asi poslední investice do literatury :naughty: . Radši budu vysedávat tady, otravovat administrátory a všechny zde ochotné poradit ;) a pak navštěvovat výstavy s ukázkami a semináři

Tohle jsem samozřejmě napsal s nadsázkou ;) . Knihy jsou důležité, určitě, protože ať člověk začne s jakýmkoliv koníčkem, zpravidla jsou prvním zdrojem informací, pokud nezná někoho z daného oboru. Alespoň tak to bylo vždy u mě. Než jsem se do něčeho dal, tak jsem si o tom nejdříve něco přečetl.
Je pravda, že jsem jich přečetl o bonsaích několik a zjistil, že řada věcí se v nich opakuje. Na druhou stranu důležité informace, které jsem získal tady nebo osobně od lidí s bohatými zkušenostmi a dlouhodobou praxí jsem tam nenašel :naughty:.
Teorie a praxe patří neodmyslitelně k sobě, to není nic nového.
Uživatelský avatar
Honzagreen
 
Příspěvky: 134
Registrován: 10 črc 2010, 21:07
Bydliště: Uherský Ostroh

PředchozíDalší

Zpět na Literatura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron