vzdušné "kořeny"

Rady a zkušenosti pro všechny

vzdušné "kořeny"

Příspěvekod Lukáš J. » 09 čer 2010, 22:06

Nikde jsem žádné téma o vzdušných kořenech nenašel. "Search" mě taky moc nepomohl. Kdyby se přecijen něco takového zde již probíralo tak mě omluvte. Vlastně ani nevím zda-li je termín "vzdušný kořen" správný. O co mi jde je patrné z přiloženého obrázku, který jsem našel na googlu. :)

Smáznuto Admin.........

Moje otázky:
1. jak to provést? Stačí pouze větev ukotvit v substrátu a ona zakoření?
2. jde to i u jiných stromků než ficusů? (byť mě jde primárně o ficusy)

Díky
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod Martin Iša » 09 čer 2010, 22:20

Logicky vzato, to chce zasadit do vysokého květináče a postupně (až prokoření) odhalovat. :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod Lukáš J. » 10 čer 2010, 09:59

Já jsem myslel, jestli na to nejde použít třeba postup ala vzdušné hřížení? Tam kde potřebuju aby z větve rostly kořeny jí ohlodám a použiju stejný postup jako u vzdušného hřížení a to celé provést v době krátce před přesazováním a potom už větev při přesazování jenom ukotvit drátem a fertig. Je to možné?
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 čer 2010, 11:25

Lukáši, pokud ti jde o fikusy,chce to "prádelnu" 100% vlhkost a teplo a kořeny porostou samy.Jen v našich podmínkách to je dost složité.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod Martin Iša » 10 čer 2010, 13:54

Lukáši, s tím vzdušným hřížením by to určitě šlo.Jen by to chtělo udělat tak, jak jsem to dělal u Máni-buk.Aby se hřížený substrát dotýkal substrátu stávajícího.Že by to prorostlo rovnou do substrátu dole.Otázka ovšem je, jak docílit to zdřevnatění. :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod dan » 10 čer 2010, 18:13

Na zdřevnatění to chce asi více sezón a draslík ne? Co třeba hřížit, (resp. nadělat řezy v kmínku jako při tvorbě nebari) například pomocí "trubky" z petflašky postavené na substrát v misce?
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod lacike » 24 úno 2011, 21:32

dan píše:Na zdřevnatění to chce asi více sezón a draslík ne? Co třeba hřížit, (resp. nadělat řezy v kmínku jako při tvorbě nebari) například pomocí "trubky" z petflašky postavené na substrát v misce?


Nedavno som pozeral video na stranke Lindsaya Farra a tam ukazuje ako dosiahnut vzdusne korene na fikuse mnozstvom drobnych raniek v kore a zasypanim danej casti kmena nejakym substratom, ktory treba udrzovat stale vlhky.
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod pigie » 19 led 2016, 22:02

Ak vzdusnemu korenu odstrihnem nadbytocnu cast a zapichnem ho naspat do substratu, ma este sancu sa obnovit u fikusu alebo uschne? Je potreba nechat ho cely a len vhodne napasovat do kvetinaca?
pigie
 
Příspěvky: 132
Registrován: 02 led 2010, 19:53

Re: vzdušné "kořeny"

Příspěvekod peter gregus » 20 led 2016, 12:29

Pigie, u F. retusa zakorenia dobre aj hrubšie odrezky v správnu dobu. Myslím, že je tu veľká pravdepodobnosť zakorenenia prerušeného vzd. koreňa. Dalo by sa to poistiť vzdušným potopením vzdušného koreňa (to teda znie...) ešte pred presadením. 2 mesiace by tomu mohli stačiť.
Z odstrihnutej spodnej časti s korienkami môže byť v každom prípade nová rastlinka (koreňový odrezok).
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron