Přesazování starších rostlin a yamadori

Přesazování starších rostlin a yamadori

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 dub 2010, 07:54

Pokusil jsem se o pár fotek z přesazování, je to postup v kostce. Popisky jsou pod obrázky.
Přílohy
3.jpg
Tavola kalinolistá, kterou jsem dostal od Martina I. Přesazování z původní "obyčejné " zeminy, rašelina a štěrk 1:1, do akadamy se štěrkem 1:1.
3.jpg (125.64 KiB) Zobrazeno 13040 krát
4.jpg
Po vyjmutí, kořenový bal vykazuje spousty vlásečnicových kořínků
4.jpg (132.84 KiB) Zobrazeno 13047 krát
5.jpg
Usazení a přidrátování rostliny po redukci kořenového balu zhruba o polovinu
5.jpg (122.19 KiB) Zobrazeno 13048 krát
6.jpg
Dosypání akadamy a její následné vpravení krouživými pohyby dřevěnou hůlkou mezi kořeny
6.jpg (117.63 KiB) Zobrazeno 13035 krát
7.jpg
Důkladné prolití jemným kropítkem, až poteče spodem čistá voda. Povrch je překryt nastříhaným spagnem (rašeliník) aby se zamezilo vysychání a podpořila se tvorba kořínků
7.jpg (128.23 KiB) Zobrazeno 13092 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 dub 2010, 08:12

Další je přesazení borovice, která už byla v misce a je zde ukázána postupná výměna kořenů, tak aby to rostlině neublížilo a o přesazování ani nevěděla.
Přílohy
8.jpg
Okraj misky se "obřízne" nožem, nebo háčkem pro snadné vyjmutí balu z misky
9.jpg
Opatrně se vyjme z misky
10.jpg
Přesazení už je nutné, kořínky prokořenily přes mřížku, chránící odtokové díry.
11.jpg
Odstraní se dlouhé kořeny, hůlkou se naruší kořenový bal, v jednom místě se kořeny rozpletou až ke kmeni a nechá se jen malá část kořínků.Při dalším přesazení se odstraní druhá část, při dalším třetí část. Tím se postupně bez šoku pro rostlinu dosáhne obměny kořenového balu v postupných krocích. Cílem bude totální zjemnění a zmenšení kořenového balu pouze s vlásečnicovými kořínky, které rostlina potřebuje.
13.jpg
Po usazení do misky, důkladně přidrátovat. Je vidět v přední části vyčištěný kořenový bal
14.jpg
Zapravení akadamy s drcenou lávou 1:1 dřevěnou hůlkou krouživými pohyby mezi kořínky.
15.jpg
Překrytí povrchu drceným rašeliníkem
15.jpg (99.65 KiB) Zobrazeno 13100 krát
16.jpg
Důkladné prolití vodou.
16.jpg (91.4 KiB) Zobrazeno 13014 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 dub 2010, 09:00

Ještě jednou, přesazování jamarori. Robert s Tomíkem byli v akci a dotáhli pěknej matroš. Přesazovali jsme u mě doma s Robertem.Popisky jsou pod obrázky.
Přílohy
1.jpg
Robertův úlovek
1.jpg (114.42 KiB) Zobrazeno 12929 krát
2.jpg
Odstraňování kořenů
3.jpg
Silné kořeny je třeba stříhat vodorovně, aby se na nich vytvořily kořínky nové. Silné kořeny se odstraňují v místech, kde se větví do jemnějších
5.jpg
Stromek se zvedne a doupraví se dlouhé, nemocné kořeny zakrácením. Raději méně , než víc
6.jpg
Z mezer mezi kořeny se jemně odstraní zbytky původní hlíny a tím se připraví prostor pro nový substrát. Cílem je vypěstování nových kořínků co nejblíže ke kmeni
7.jpg
Klasicky posadit do misky, přidrátovat, dřevěnou hůlkou zapravit nový substrát (tady akadama a zeolit 1:1) do všech skulinek, ze stran paličkou poklepat na mísku, tím se substrát dostane všude a zhutní se.
8.jpg
Povrch překrýt rašeliníkem. Tady v tomto případě rašeliník nebyl, použil se lesní mech, jemně nastříhaný nůžkami
9.jpg
Důkladně prolít vodou, až poteče čistá
9.jpg (95.33 KiB) Zobrazeno 12916 krát
11.jpg
Čerstvě zasazený stromek- modřín tak, jak byl přinesen z lesa
11.jpg (101.08 KiB) Zobrazeno 12929 krát
10.jpg
Stromek po prostřihu . Je nutné prostříhání- ale odstraňovat jen celé větve a zakracovat vždy tak, aby zbylo dostatečné množství pupenů pro zdárný růst.V tomto případě se mohlo postupovat razantněji, ale bude lepší počkat, až bude stromek v kondici a Robert vymyslí, jak dál,co ponechat,jaký tvar...........
10.jpg (96.92 KiB) Zobrazeno 12914 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 dub 2010, 09:16

Nakonec jeden buk.Rovněž Robertův.
Přílohy
12.jpg
Buk po rozbalení s původním kořenovým balem
13.jpg
Po odstranění všech kořínků (od smrků,borůvek....)
14.jpg
Odstranění kůlového kořenu
15.jpg
A šup no nového bytečku
16.jpg
Stav po přesazení
16.jpg (104.45 KiB) Zobrazeno 12908 krát
17.jpg
Stav po základním prostřihu
17.jpg (93.36 KiB) Zobrazeno 12900 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Jan Adámek » 09 dub 2010, 09:34

Krásný seriálek a krásné stromky. Překvapilo mě, že ten buk z lesa má tak pěkné kořeny.

Otázka: Proč je borovice přesazená do akadamy s lávou a buk do akadamy se zeolitem? Je v těch substrátech zásadní rozdíl?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Přesazování

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 09 dub 2010, 10:20

Láďo, perfektní návod pro nás úplné greenhorny :clap: :clap: :clap: Děkuji nejen sám za sebe. Ota
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Přesazování

Příspěvekod Petr Syrový » 09 dub 2010, 11:04

Překvapuje mě jen že když dáváš drát tak ho nepodložíš nějakou bužírkou a tak..... přes ty kořeny......já to dělám aby se mi drát nezařezával.Dřív jsem o hodně kořenů takhle přišel.Zaškrtili se. :think:
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Přesazování

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 09 dub 2010, 11:39

Postupy opravdu pěkné. :jedna:
Co se týká subsrátů tak každý z nás má trochu jiné podmínky a zkušenosti.Jestli Láďa má akadamu se sanzou nebo Robert akadamu a zeolit.Hlavně že je propustný.
Petře u drátů které se zařezávají do kořenů hodně záleží jaký průměr používáš.Od 4mm je to Ok.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 dub 2010, 12:00

Co se týká substrátu.Já měl už jen akadamu a lávu, Robert měl akadamu a zeolit. Hlavně jak píše Honza- v propustnosti je 95 % úspěchu. A co se týká podkládání kořenů- nikdy jsem to nedělal, a myslím že se nemůžou zaříznout, pokud je včas odstraníš- třeba po půl roce po zakořenění. A hlavně kotvím přes silné kořeny-které tvoří nebari a tam není tak markantní silový nárůst.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Jarek Servus » 09 dub 2010, 13:31

S kořeny můžu potvrdit, co říká Laďa, přetahuju je taky co nejvýš a přes silné kořeny a nikdy jsem neměl problém se zaškrcením. Nechal jsem je i 2 roky bez problémů a používám většinou 2 mm drát.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne


Zpět na Pár základních rad pro začátek (zálivka, přesazení.....)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron