Roubování jehličnanů

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Petr Brejška » 21 úno 2010, 12:53

Díky Vám všem.Jane ,taky vyzkouším dezifekci co používáš ty.Jiří příspěvek byl naorosto vyčerpávající a pro mne poučný. :clap: Člověk se musí učit v každém věku :oops: P Alwin mi byl prodán před několika lety jako P.plazivý.Mám jej pouze ve skalce.
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Martin Iša » 08 bře 2010, 20:07

Toto roubování mě docela na té borovičce zaujalo.Mohl by někdo zasvěcený napsat pár slov:Co? jak? kdy? proč? :) Třeba jak se to dělá.Proč u jedněch boule je, u druhých ne.Roubují se třeba taky u nás?Atd, atd. ;)
Přílohy
Bor M roub.JPG
Bor M roub.JPG (95.39 KiB) Zobrazeno 6201 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Jarda Marek » 08 bře 2010, 21:13

Martine jen doplním, že roub je rovný kolem dokola jako bys dal trubku na trubku a svařil :oops:
lepší přirovnání mě zrovinka nenapadlo :think: tak by mě to zajímalo taky :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Jiří Svačina » 09 bře 2010, 10:26

Roubování je pro šikovné ruce a dá se naučit z knihy s obrázky, /je jich více a jsou dostupné / nebo možná pro někoho lépe když je vidí. Úspěch je závislý nejen na tom řezání ale i na přípravě materiálu a vhodném prostředí - tj. nejlépe skleník ... Koho to zajímá, koncem měsíce se může na chvíli stavit /zavolejte/ - ukážu v praxi. Boule a deformace jsou nežádoucí vedlejší produkt a vznikají když se podnož nebo roub zcela neshodnou na vzájemné spolupráci - je podnož nebo roub bujnější a jedna nebo druhá část rychleji zesílí. U jehličnatých to jde jen těžko odhadnout předem, někdy se to projeví brzy jindy až po létech...
Vaše borovička , tak jako většina dalších jehličnatých rostlin byla roubována když byla podnož silná asi jako tužka a roub větvička cca deset centimetrů, tj.jen slabá a větvící se ...Na obrázku je srůst po cca 10 letech ve školce ...
Pro bonsaje jsou vhodná roubování těsně u kořenů, nebo naopak vysoko , aby byl srůst až v budoucí koruně a na kmínku nebyl patrný přechod - rozhraní dvou druhů...
A v Česku se ve školkách každoročně naroubují desetitisíce rostlin...v Evropě statisíce...
Jinak už to tu popisoval někde Láďa Kotál...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Martin Iša » 09 bře 2010, 11:33

Děkuju za odpověď.A Parviflora se u nás taky roubuje?
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Jiří Svačina » 09 bře 2010, 12:23

Ano, ale ne nějak moc ve velkém. Pětijehlicové borovice mají rády trochu vlhčí prostředí. Je tu sice celá řada pěkných kultivarů P. parviflora / i dalších /, ale ty pětijehlicovky rostou dobře snad jen na podnoži P.cembra kterou si ale musíš vypěstovat , není jich moc nabízeno...Na častěji pěstované P. strobus sice také roste ale je více napadána houbou - rzí...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Milena » 09 bře 2010, 13:07

Jirko, v té podobě Krakonoše tě nemůžu poznat. To je tvá současná image?
Chystáme se na tu Petrovu výstavu v Botatnické v Brně až 27.3. Kdyby vše vyšlo podle plánu, mohly (2ženy) bychom tě někde v té Zastávce vyhledat? Vidět machra při práci nám určitě neuškodí. Jo a jsme obě kolem 60, tak se neboj :lol:
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Jan Adámek » 09 bře 2010, 14:09

Loni na podzim jsem koupil v nepojmenovaném věhlasném průhonickém podniku malý roubovanec P. parviflora "bonsai" (tak se ta jehličnatá část rostliny jmenuje :) ). Podle všech příznaků a informací od prodavačky byla podnoží P. armandii. Semenáčky téhle borovice jsem loni viděl v nabídce nějaké velké moravské lesnické školky za celkem přijatelnou cenu. Jistou nevýhodou Armandovy borovice jako podnože pro bonsaje je hladká kůra do vysokého věku. V nějaké poťouchlé literatuře jsem našel, že se právě kvůli mohutné borce P. parviflora v kolébce bonsají roubuje i na P. thunbergi. :shock: ůDAJNĚ se 5jehličné borovice dají roubovat i na P. contorta.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Jan Kalivoda » 09 bře 2010, 21:29

P. parviflora se roubuje i an podnož P. armandii P. contorta, ale i na P. thunbergi . K posledni jmenovane podnozi na doplneni, je to urcita vyhoda kterou maji parvifory naroubovane na P. thunbergii. Jde o roubovani- množení, ktere dava rostline novou tvar, protoze rychleji prirusta, ma po kratkem case rozpraskany kmen, cimz budi dojem stari, pricemz mlade vetvicky jsou hladke, dale podnoz lepe odolava v obdobi sucha a korenovy system je stabilnejsi nez na vlastnich korenech (semenac)., takova to borovice ma mensi a jasne zelene do modra zbarvene jehlici coz je prinosem a nema tendenci tolik zloutnout jako na vlastnich korenech. Pri tomto roubovani, jak pise vyse Jirka, je treba provest roubovani tesne pod novou korunkou.
Uspech pri roubovani
preje . Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Roubování jehličnanů

Příspěvekod Jan Adámek » 09 bře 2010, 23:16

Panejo, to jsou zkšenosti :clap:
Šla by taky P. parviflora smysluplně roubovat na P. nigra, která také brzy tvoří dramatickou borku a o které se tvrdí, že je s Thunbergovou borovicí blízce příbuzná a u nás je dostupná? (Mám "samostudiem" vštípeno, že roubovati 5jehličnou borovici lze jen na 5jehličnou, s výjimkou té pokroucené.)
Navíc jsem na nějakém fóru četl, že P.thunbergii nemá ráda naši zimu, zatímco nigra i parviflora jsou skoro OK.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků