Kontejnér pro yamadori

Vše, kdo jak co

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Lada Fabián » 18 úno 2010, 17:41

Ze začátku jsem používal dřevěné bedýnky a nelíbila se mi ta plísen co vznikala na dřevě. :think:
Používám plastové a ted kamarád co dělá omítky mi dodává plastové kýble.Sice estetika hrůza,ale jinak ok.
Jen přidam ještě jednu nevýhodu co se mi stalo s plastem.Měl jsem plastovou nádobu venku v létě i v zimě a asi po pěti letech je křehká a praská!
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Míra Z » 18 úno 2010, 21:37

Lado tak po 5 letech už muže mít odslouženo :D
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 18 úno 2010, 23:29

Po 5 letech od vykopání by mohl (a měl) být stromek znovu přesazen.

A Honzo, 99,9 všech těch více či méně krásných, ale vesměs v kmeni silných importů z Asie jsou výpěstky specializovaných školek.


Ano, ale to 0,1% špičkových jamadori (jalovce, borovice atd.), ze kterých jsou ty nejlepší stromy na Kokufu jsem nikdy neviděl (teda ne že bych už byl v Japonsku, ale z časopisů, proto všechny ty komplikované konstrukce skleníků, řízené mlžení a další kontrolované podmínky - viz Takeo Kawabe) po přenesení z hor, kdy mají kořeny na draka, sadit do volné - stejně tak i v Evropě a ostatně i u WP to na záhonech nejsou ty stromy s největším potenciálem, kterým je třeba pořádně podstrojovat a hýčkat je, ale spíš ty vlastní výpěstky, případně "průměrnější" stromy nasazené na záhon (v případě jehličnanů) ne hned po vykopání, ale až po několikaletém uchycení v misce.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 úno 2010, 04:31

1. - Lukáši podmínky pro růst stromů pocházejících z naší přírody, v nádobách, kontejnerech bednách atd. - jsou, a vždy budou, o něco horší než při zasazení do VHODNÉHO PROSTŘEDÍ VE VOLNÉ půdě. Prostuduj si odbornou zahradnickou literaturu a podívej se někam kde se pěstují desítky let velké stromy - ve velkém...
Myslíš si snad , že je ve školkách sází do volné půdy proto, aby si komplikovali život, a pracně je po čase nákladnou technikou vyrývali, nebo to tak dělají proto, že jim v půdě lépe koření, bez problémů přezimují, a mnohem rychleji a zdravě rostou...
2. - Japonsko - Tokio - Kjoto má zcela jiné podnebí , jiné podmínky pro pěstování rostlin. To co vidíš na obrázcích od nich, ani slavná jména, neznamená, že i u nás bude užitečné...
3. - Japonci pěstují své rostliny pro bonsaje ve specializovaných školkách více než 200 let. V jejich školkách je i nyní možno koupit stoleté stromy... Většina jejich stromů které jsou prezentovány na výstavách, i když je to skoro nepochopitelné, jsou kulturní rostliny z jejich zahrad - školek. I ty všelijak pokroucené, rozlámané divočiny... To zbytek světa se snaží asiatům vyrovnat sběry rostlin z přírody. Ale mimo etické výhrady k těm " přírodě sebraným " stromům , se když budeš chtít, můžeš také občas dozvědět , že z těchto rostlin, podle Japonců - Korejců , jejich vidění světa stromů, přes jejich stáří a sílu atd., nikdy nebudou ty nejhezčí bonsaje, nebo že to bude trvat moc dlouho... Ty sběry z přírody mají své chyby a občas až tak moc velké terno nejsou... Neuškodí uvádět, že to jde i jinak, a hodnotné rostliny nemusí být vždy jen to 0,1% - kdesi sebrané jamadori...
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 19 úno 2010, 04:57, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 úno 2010, 04:43

ladafai - stromy a jejich semena, v lesích bez zásahu lidí, klíčí a rostou i na pařezech, tlejícím dřevě, starém listí a jehličí. Je to jejich přirozené prostředí a vůbec jim to nevadí, spíš naopak...Dřevo je čistý, přírodní materiál...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Milan Karpíšek » 19 úno 2010, 10:33

pane Svačino, ad 1.: ve školkách to je jasný, je to kšeft a jde o prachy. Stromy musí co nejrychleji narůst a rychle prodat s co nejmenšíma nákladama a nikomu se o to nechce starat. S yamadori bych tohle asi nesrovnával. Tam to vidím stejně jako Lukáš, jelikož tomu stromu můžu dát daleko více péče a neustále ho mít pod kontrolou a ovlivňovat spoustu faktorů. Nedokáži si představit nejakou starou borovici po vykopání dá do stínu do země a mít ji tam třeba 2 roky. N slunci by to mohla být jistá smrt. Navíc hraboši a jinej bordel se asi taky nebudou ptát jestli může nebo ne. Na sílení ano to je jasná volba volná půda ale na yamadori jehličnanů ne.

ad 3. : Yamadori je například v Koreji absolutně zakázane, ale oni chodí páni stejně potají, proč? Když to není takový terno. Ta desetina procenta yamadori jsou právě ty nevětší bomby co v japonsku jsou. A ještě pořád mají o yamadori zájem, například jsem se doslechl že Kawabe san má doma 10 yamadori tisů relativně čerstve nakopaných, proč by to teda jinak dělal když si je může koupit ve školce. Yamadori je prostě yamadori je to příroda nikoliv pily, které ty prebonsaje mydlej ve školkách. Kolik rostlin z těch školek je na tolik kvalitních aby se vyrovnali kvalitě yamadori? tipuju tak jedno procento a to zůstane v japonsku a zbytek mastí po kontejnerech do světa.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Milena » 19 úno 2010, 11:18

Nechci se blamovat, ale když jsem četla "Kawabe san ..." vybavilo se mi spojení jména +san z několika historických románů o Japonsku. San tam byl jako "rozlišovací znak" pro "paní - manželka" . Pokud se tedy nemýlí moje stará děravá paměť, pak by měla Milanova úvaha následovat: "proč by to tedy dělala" - tedy žena. Jestli jsem si to špatně zapamatovala, omlouvám se. Co nejdřív naběhnu do knihovny a prolistuju ty nedávno čtené knihy, abych aspoň já měla jasno.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Dan Pánek » 19 úno 2010, 11:44

Jenomže VHODNÉHO PROSTŘEDÍ VE VOLNÉ půdě není při pěstování bonsají všechno. Má prostě své klady a zápory, každý si musí zvážit, jaký má cíl, nejde zevšeobecnit, co je lepší.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 úno 2010, 13:15

Dane s tím plně souhlasím, každý postup má nějaké klady a nějaké zápory. Píši to právě proto, že by se neměly zevšeobecňovat výsledky dosažené náhodným sběrem, na několika desítkách rostlin...i když jsou velmi dobré a kluci šikovní - pečliví .

A Milane, to co tipuješ, věci z doslechu, bordel někde atd. pro mě nejsou žádné argumenty . Měl jsi možnost prohlédnout si někdy podrobně nějakou tradiční, starou školkařskou firmu ve světě ? / Není jich moc, a u nás žádná..../ Mákl jsi si na jejich výpěstky, a viděl na vlastní oči co a jak dělají ? .

Jde tam sice o kšeft a i o hodně velké prachy, ale ne tak jak píšeš. Oni mají tradici, pečují o své jméno a kvalitu produkce několik generací ,/ nedovolí si zakázané /... a mnoho let prodávají desítky let staré perfektní stromy, s baly atd. Nejsou to jen Japonci nebo Korejci...ti jen mají mnohem lepší reklamu...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Milan Karpíšek » 19 úno 2010, 13:30

Já jsem nechtěl nějak znehodnocovat stromy ze školek nebo něčí práci, to v žádném případě. Pouze jsem psal že s těmi yamadori to není jak si myslíte, i když na Kokufu-ten je naprostá většina školařských stromů. Stačí vidět stromy pouze na fotkách u pěstitelů, kteří se yamadori zabívají a je jasné že ta kvalita stromů je uplně někde jinde narozdíl od školek. Chtěl jsem tím jen říct že většina hodnotných stromů jsou právě ty staré yamadori, které většinou moc lidí nikde ani neuvidí
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron