Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Vše co nepatří k danému tématu "Naše stromky"

Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Vladimír Touš » 25 dub 2017, 11:20

Naturalistická bonsaj. Koncept stvořený k obrazu svého tvůrce. Bonsaj hned a tady. Problematické prvky: rovné nebo nevhodně nasazené větve, kořeny atd. ? Není problém. Stromy v přírodě je přece mají také. Pochyby? Mistr Naka přeci neříkal nic jiného. Skvělej koncept, který mě na přelomu tisíceletí fascinoval. A navíc ohromnou výhodou je, že takových stromů je v přírodě nepoměrně víc, než těch, u kterých jejich charakter případné problematické prvky "zneviditelní"... I teď mě přírodní stromy stále fascinují a jsou pro mě nedostižnou inspirací, i když stránky WP už nesleduju.

Před několika dny jsem poprvé slyšel o stromu s názvem Single Leaf Ash - Fraxinus anomala. Stromek rostoucí na jihozápadě US/Mexiku. Láska na první pohled.

images.jpg
images.jpg (11.79 KiB) Zobrazeno 5333 krát


Více na:
https://bonsaitonight.com/2009/05/16/singleleaf-ash/

PS
Vážím si WP za vše, co udělal pro popularizaci bonsajistiky nejen v Evropě. To, že se názorově neprotínáme, jej určitě netrápí a já s tím dovedu docela dobře žít 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Mimo » 25 dub 2017, 11:38

Ahoj Vláďo :)

Bol by som rád keby si rozvinul túto tému Walterových stromčekov a čo sa ti na nich nepáči :twisted:
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod tomikzlesa » 25 dub 2017, 15:23

Walterovo stromy to chce vidět zblízka, viděl jsme jich jen zlomek a byl jsem zklamán...dělat to jako on tak je to špatně a nejedná se o bonsaj...když to dělá Walter je to naturalistické pěstování a každej si sedne na zadek :-) Walter má nádherné stromy ale ten střih co jsem viděl byla hrůza :shock:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Vladimír Touš » 25 dub 2017, 16:00

Je zbabělé utíkat z války. Navíc z té, kterou člověk rozpoutá... Na druhou stranu, jaký smysl má prolévání krve v boji, který nemá konečné řešení a vítěze? Mimo, omlouvám se, ale na Tvoji otázku neodpovím. Podívej se prosím na stromek, který jsem chtěl představit. Ten pohled mně osobně posune daleko víc, než diskuze na téma WP. Ta struktura mrtvého dřeva je neuvěřitelná.
Jak to ta holka dělá?!
Peace?

Tomáši, děkuji za Tvůj příspěvek.

Připojí se někdo s fotkou stromu v přírodě, který je pro něj inspirací?
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Mimo » 25 dub 2017, 20:53

No čo sledujem fóra a rady za tie dva roky čo sa v tomto obore šprtám a účím sa, úplne každý má o všetkom inú predstavu. Každý má iné estetické cítenie. Bol som na pár výstavách, a musím sa priznať, že väčšina stromčekov tam podľa mňa zablúdila, niektoré celkom tuctové napodobeniny japonských tradičných štýlov, ktoré by som doma nechcel ani zadarmo, niektoré zase začiatočnícke pokusy ktoré sa neskôr ukážu ako práce ľudí, ktorí sa tomu venuju už dlhé roky.
Môj záver je že bonsaistika je totálne subjektívna vec a každému sa páči niečo iné, preto rešpektujem keď si to niekto robí podľa seba, či už slávny WP či niekto iný.
Kritizovať vieme všetci.
No postavme tu všetci svoje najlepšie výtvory a postavme ich vedľa výtvory Walterove napríklad.
Alebo založme Facebookovu stránku s jedným siahodlhým albumom kde všetci dajú 3 svoje najlepšie výtvory, plus po tri výtvory slávnych a sledujme ktorý bude mať koľko "lajkov" - najprv členovia fóra, potom verejnosť.
Nechcem sa Waltera zastavať - mne osobne sa väčšina jeho prác páči, no v poslednej dobe je tam príliš veľa orientálnych hrabov ktoré vyzerajú ako kríky a nie ako stromy.
Váďo, rozpútal si vojnu, bojovať nechceš, no riadenej strele neutečieš :D

K inšpirácii z prírody, pokusim sa sfotiť dve staré stromčeky u nás v Košiciach, ktoré ma dosť inšpirujú keď budem najbližšie stáť v zápchach :) AJ keď neviem či im pri sadení pred mnohými rokmi niekto nedal nejaký základ.
Každopádne sú nádherné :)
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Martin Iša » 25 dub 2017, 20:59

Tak to jo, tohle je dobře založené vlákno.To mne baví :jedna: Předložím tedy svůj názor.Já jsem většinou pro "naturovalizovanou bonsai", otázka ovšem zní:Kdo a co si pod tím jednotlivý člověk představuje.Nejsem zrovna ortodoxní, co se týká Japonských pravidel tvarování bonsají.Tím samozřejmě nezlehčuji jejich zásluhy.Samozřejmě každý jsme jiný, každému se líbí něco jiného.Ano, co se týká bonsají napříč celým světem, něco se mi líbí, něco méně, něco vůbec.Líbí se mi přirozenost, více podobná přírodě i třeba s chybami které u mnohých stromků dávají punc originality.Kdysi jsme se s klukama na jedné výstavě bavili s jedním Japonským demonstrátorem co se týká České bonsajistiky.Zaujal mne jeden postřeh, který zněl:Proč se snažíme u nás pěstovat druhy které u nás přirozeně nerostou?Roste u nás spoustu krásných druhů a ve své domovině.Něco na tom bude.Vemte si třeba náš národní strom.Lípa.U nás jak určitě víte jsou dva původní druhy.Lípa velkolistá a lípa malolistá(srdčitá).A ještě jejich kříženci:lípa obecná.Krásná je také lípa stříbrná(plstnatá) která se do volné přírody dostala pravděpodobně z nějakého arboreta.Podle Wikipedie existuje 40druhů lip.Ale to jen tak naokraj, páč lípy jsou moje srdcovka. ;) Vždyť se stačí podívat na výstavy.Lipek poskrovnu.Líbí se mi poznámka Vladimíra:...jaký smysl má prolévání krve v boji, který nemá řešení a vítěze. :jedna: Je to tak.Kdysi jsme se tady přeli Jarda, já a oponenti zda je přípustné aby měl listnáč jin.No byla to skvělá debata a já jsem nakonec vyfotil v přírodě lípu s přirozeným jinem.Tvarovat takto i bonsai?Proč ne, když se to někomu líbí.Já si osobně myslím, že by to mělo především každému z nás dělat radost a pomáhat si navzájem i když to třeba každý vidíme jinak.Podebatovat, říci svůj názor a je na každém zda si z toho něco vezme či nikoliv.Tvrdím, že příroda je ten největší umělec a my se snažíme jen ji co nejvěrněji napodobit.K WP se nemohu vyjadřovat, páč ho osobně neznám.Jeho tvorbu znám pouze z netu a něco z výstav.A je to jak už jsem psal.Něco se mi líbí, něco méně, něco vůbec.Tak to prostě je.A votom to je.Uf to jsem se unavil :mrgreen: Přeji všem, ať už greenhornům, nebo i jiným pěstitelům tohoto krásného koníčka hodně úspěchů a hlavně veselou mysl. 8-)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Dan Pánek » 25 dub 2017, 21:29

Naturalistický styl mám rád. Jak ale správně píše Martin, každý si pod tím představí něco jiného.

O WP jsme se trochu bavili i o víkendu ve Staráku. Pro mě je víc šoumen než bonsajista, umělec v něm však nepochybně je. Jeho stromy, které jsem viděl naživo, vypadají na fotkách podstatně lépe než ve skutečnosti. Jak píše Tomík, při pohledu na některé jsem byl... zklamán, mám-li být mírný ve vyjadřování...

Nějaké foto bych přidal, ale jako už po několikáté tady narážím na velikost fotky. Ne snad, že bych fotku nedokázal zmenšit na 160kb, ale přijde mi to často škoda. Přimlouval bych se za to, aby se to zvedlo.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Martin Iša » 26 dub 2017, 04:41

Fotky proberem, jakmile budeme ve spojení.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 dub 2017, 08:10

Před časem jsem hlavou narazil do videa, ve kterém pan Kunio Kobayashi popisuje na vývoji jednoho ze svých stromů svůj umělecký/lidský vývoj. Posun od komerčně úspěšných forem k formám, které dle jeho názoru více odráží vnitřní dynamiku a charakter stromu.

Video je s Aj titulky. Obrázky jsou samy o sobě dostatečně výmluvné.

https://www.youtube.com/watch?v=Fuatyg4bc84

Pan Kobayashi říká něco ve smyslu: " Když jsem byl mladý, tvořil jsem své bonsaje tak, aby vyhrávaly ocenění a byly komerčně úspěšné. Krásné, exteriérově čisté, upravené stromy. Dnes je mi 67. Nemusím dělat věci jen pro peníze. Uvědomil jsem si, že krása stromu nespočívá v jeho exteriéru, ale vychází z jeho vnitřních linií. Linií, které jsou odrazem prostředí, ve kterém strom vyrůstá. " ( Snad jsem to podstatné trefil )

Nemohu posoudit, zda pan J. Naka svým: "....,dělejte bonsaje jako stromy" měl na mysli přesně tohle.
Nevím, jak by dopadlo všeobecné hlasování a kolik lajek by dostala podoba jalovce pana Kobayshiho "včera" nebo "dnes". Já osobně hlasuji pro "DNES"!

Konec konců, tohle není zase až tak důležité. To podstatné je , abychom své stromy obklopili maximální péčí a užívali si každý okamžik, který můžeme strávit s našimi stromky a s lidmi, které máme rádi.
( Sakra, vůbec nechápu, kde se ve mě tenhle smířlivej, všeobjímající styl bere. Ten stromek vypadal v minulosti uměle jako Kim K.. Nevěřím, že by se někomu NORMÁLNÍMU mohl v té podobě líbit :evil: )

Kecám :jedna:

Krásný den Vám všem.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Mimo » 26 dub 2017, 08:28

Vláďo, myslel som že presne o to ide aj ujovi Pallovi o čom tu píšeš.
Chcel som však vedieť konkretne v čom to podľa teba robí "zle" :D
Aby som mal pri svojej tvorbe o čom premýšľať.
Asi sa to nedozviem :roll:
PS: Umeliny tiež neznášam :)
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Další

Zpět na Dokecník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron