Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Vše co nepatří k danému tématu "Naše stromky"

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 dub 2017, 13:57

Mimo, fajn. Let's start the bloodshed. :blednu: . Neřekl jsem, že pan Pall dělá věci špatně. Prostě se v některých věcech názorově nepotkáváme...
Podle mého názoru
- jde panu Pallovi zejména o sebeprezentaci. A nejlépe ve světle lamp. V tomhle je nedostižný. A obdivuhodný. Model komerčně úspěšného amatéra je skvěle vymyšlený koncept.
- má mnoho stromů a spěchá při jejich pěstování /prezentaci = dle mého názoru velice často nehotové, uspěchané a z části zanedbané stromy, které nesou marketingově dobře vymyšlený název - naturalistické
- pěstitelské metody, které jsou v příkrém rozporu s mým světem bonsají. Hedge cutting. Navíc, vzhledem k tomu, že bonsaje dělám pro radost a ne pro komerci, vadí mi např. jím prezentované metody "agresivního" hnojení a zalévání. Uznávám, že v tomhle jsem asi fakt ujetej, ale vadí mi devastace přírody kolem mě. A i když je tohle v globálním měřítku zanedbatelné, nedělám na své zahradě věci, které se mi nelíbí v přírodě kolem nás.

Pan Pall je konzistentní, schopný a vzdělaný. Určitě by se velice dobře uživil ve spoustě lidských činností. To, že si zvolil bonsaje, respektuji... 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Jarek Servus » 26 dub 2017, 21:28

Vladimíre :clap: :clap: :clap: tohle Ti podepíšu. Ale jinak We will not start bloodshed. není důvod, můžeme se kultivovaně bavit a nevnášet nějaké osobní záště. K ničemu by to nevedlo a nikam by nás to neposunulo. K Martinovi, lípy jsou taky moje srdcovky.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Mimo » 27 dub 2017, 06:34

Vláďo, ďakujem, pekne si to zase napísal a vystihol.
Aj mne sa zdá hedge cutting trošku brutálne a radšej sa pohrám s každou vetvou a strávim s každým stromčekom viac času :)
No keby som mal tolko stromčekov ako Walter, asi by som sa tomu nevyhol. No to zase nechcem, to už by nebol čas na nič iné.
Na druhej strane, keďže sadím do čistého zeolitu tak si myslím že moje stromčeky agresívne zalievanie a hnojenie potrebujú tiež. Minimálne pokiaľ sú ešte všetky vo vývoji.
Ešte by si mohol rozviesť ako devastuje prírodu, to mi nejak nedošlo....((iba že by si myslel že kope veľa a pre svoj finančný prospech - ale na to by sa dalo povedať že vie ako na to, stromčeky nezabije ako občas my začiatočníci, entuziasti sa dostanú k lepšiemu zapestovanemu materiálu, tie extra stromy ktoré vykope sú nič v porovnaní s bežnými vyklčovaniami sadov ako u nás napríklad, výrubom pásov lesov, likvidovaním kríkov okolo ciest, (kde sa dajú nájsť zaujímavé kúsky), pod vedeniami vysokého napätia atd....))
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Vladimír Touš » 27 dub 2017, 08:54

Re: bloodshed : Jarku, v každém z nás je "temná síla". Současnost i historie jsou toho důkazem. ALe máš 100% pravdu. Tohle není to misto, to téma, ani ten čas. Je jaro a stromky čekají 8-)

Mimo-sane, snažím se pěstovat své stromky v sepětí s přírodou. Jak napsali Martin a Dan, naturalistické pojetí má mnoho podob. Ta moje se týká nejen vzhledu stromů, ale i jejich pěstování. Používám větší nádoby, vyšší podíl organických komponentů v substrátu, pravděpodobně méně hnojiv ( organika a na doplnění mikroprvků kristalon a wuxal ). Zalévám selektivně dle stavu substrátu. Klidně 3x denně a podmokem - bříza v plném růstu. Jiné stromky ve stejný den pouze 1x. Stromek musí mít zajištěné podmínky ke zdravému růstu, ale neměl by "lenivět".
Devastace přírody = nadměrné hnojení anorganikou, nadměrná spotřeba vody. Když mi to vadí na polích, sklenících atd. proč bych to měl dělat na své zahradě? ALE jak jsem napsal o kus výš, v tomhle jsem ujetej.
Kopání stromků pro finance: Tohle je i můj problém. Zejména hledání yamadori, ale i jejich kopání je i mojí vášní. Že své yamadori neprodávám? To není až tak velký rozdíl.

Problém, který vidím, je v popularizaci těchto aktivit. Podívej se na mě. Jsem typický člověk. Můj velký vzor - alfa samec - nosí červený svetr. Ten je super. Tak ten si teda musím pořídit taky...

PS
V jiném vláknu napsal Dan Pánek: ".. i bonsaj vypěstovaná od nuly má pro řadu lidí své kouzlo..." Mám pár jablůněk - základů pro šohiny - od semínka. Super zkušenost. Bylo by skvělé, pokud by člověk s vlivem WP propagoval tento způsob. Ale třeba to už udělal?
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Mimo » 27 dub 2017, 09:12

Ďakujem za vysvetlenie tvojho prístupu a prezentovanie názorov, a hlavne za tvoj čas ktorý si venoval odpovedaniu na moje otázky :clap:
Chápem aj pestovanie zo semienka aj keď ja to nerobím, no zato mám cez 10 odrezkov fikusov ktoré by som rokmi chcel dotiahnúť aspoň do zaujímavých shohinov.
Áno, Dan to tam pekne rozpísal. Mne len išlo o to že za ten čas už ten stromček mal byť o dosť ďalej. Ale nechcel som nikoho zhadzovať, len som bol prekvapený keď som videl aký je malinký v ruke na fotke.
Určite tu niesom kvôli "bloodshedu" :)
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Milena » 27 dub 2017, 10:01

Kluci, úžasná diskuze, díky. Líbí se mi, že "střílíte" názory, ale krev neteče. Z každého příspěvku číší láska k našemu končíku a ze všech nakonec vyplývá, že "co pěstitel, to jiný vkus, pohled na tradiční styly a přirozenější". Hlalvně souhlasím s tím, že bychom se měli věnovat u nás rostoucím stromům. Nemám tedy žádnou parvifloru, ani korejský habr, zato lípy, vrby, javory ... Jen jsem se zvrhla do metasekvojí. Hlavně ale pěstujeme pro radost, tak at u toho zůstane.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Vladimír Touš » 27 dub 2017, 12:53

@Mimo san: Dobře míněná ťafka ve správný čas má zpravidla daleko větší výchovný efekt než sáhodlouhé domlouvání. Pevně věřím, že to David pobere jako dobře míněný názor. Dan má samozřejmě pravdu. Svůj první stromek mám stále v misce. Silnější tužka. Chtěl jsem ho vypustit do lesa, ale rozhodl jsem se ho z gruntu předělat na šohin... Davide, fakt v tom nejsi sám.

@Milena_lokální stromky: stromky z východu jsou opravdu krásné. Je otázka, do jaké míry je jejich krása výsledkem přirozeného výběru nebo cílenou selekcí realizovanou po mnoho generací. Jak by asi vypadaly naše lokální stromy za 150-200 let cílevědomého šlechtění? Páni zahradníci a nejen oni, podělte se prosím o své zkušenosti.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Josef Soukal » 28 dub 2017, 09:46

Hezká diskuze, která nutí přemýšlet.
Jalovec pana Kobayashiho - sám sobě nedokážu odpovědět, co se mi víc líbí. Docela tíhnu k tomu, aby byly stromy pokud možno co nejučesanější - a takový strom nutně nemusí vypadat jako umělina. Je to širší téma, můžu mít rád precizně nadrátované stromy a přitom se mi nelíbí ty jednotvárné těžké koruny ve tvaru helmy...
Dnešní podoba toho jalovce je fantastická, ale vtip je asi v tom, že ten jalovec (trochu extrémní příklad) by i jako mrtvý působil stále silněji, než všechny moje stromy dohromady. Proto, chci-li co nejvíce vytáhnout z řekněme průměrného materiálu, který nemá super kmen, super linie mrtvého dřeva, atd. pak můžu celkový dojem zlepšit především kvalitou obrostu.

Pan Pall je taky téma na dlouhou diskusi, je svůj, ne se vším co říká souhlasím, ale zaslouží respekt - to se asi shodneme.
Spousta věcí, co popisuje v článku o hedge cutting dává obrovský smysl. Přesně ten pocit, o kterém tam mluví, mám já osobně dost často (to, že stromy opečovávám řadu let a oni stojí na místě, nebo jdou kvalitou dokonce dolů...vlastně nerostou, protože je sám nenechám růst) Pak záleží na provedení - to si můžeme každý zvolit podle sebe, jak hodně "brutální".
Ten článek jsem četl jen díky tomuto vláknu, takže díky :!:

http://walter-pall-bonsai.blogspot.cz/2 ... hedge.html
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Mimo » 28 dub 2017, 10:39

Podľa mňa je technika "hedge cutting" v podstate "clip and grow" ktorú používam - necháš rásť tak ako Pall a potom po zhrubnutí na požadovanú hrúbku strihnem na dva listky.
Akurat nie hromadne ale konarik po konariku. Takže strom dostava priestor na rast a nie ako pri neustalom udržiavani koruny v tvare ktore stromu nepomaha. Asi preto su Walterove stromy väčšinu času v "nevystavnej" podobe ako to aj sam opisuje. A moje pri clip and grow v podstate tiež. (hehe - vlastne ja v podstate vystavny po dvoch rokoch ani jeden nemám ani keby bol učesaný :lol: :)
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Naturalistická bonsaj_Fraxinus anomala_Single leaf ash

Příspěvekod Vladimír Touš » 28 dub 2017, 15:58

Josef Soukal píše:Dnešní podoba toho jalovce je fantastická, ale vtip je asi v tom, že ten jalovec (trochu extrémní příklad) by i jako mrtvý působil stále silněji, než všechny moje stromy dohromady. Proto, chci-li co nejvíce vytáhnout z řekněme průměrného materiálu, který nemá super kmen, super linie mrtvého dřeva, atd. pak můžu celkový dojem zlepšit především kvalitou obrostu.


Pepo, podle mě jsi to skvěle vystihl. Základem vyjímečné krásy tohohle stromu - je jeho tachiagari, dynamická linie kmene podtržená vyjímečnou kvalitou jeho mrtvého dřeva. Tyhle prvky - tachiagari a kvalita kmene je pro mě určující. To je ZÁKLAD příběhu, který mi tenhle strom vypráví o svém životě. O bezpočtu mrazivých nocí, horkých letních dnech, dešti, sněhu, padajících lavinách, větru skučícím mezi větvovím... Obrost by měl tuto základní kostru příběhu dokreslovat a přidávat jí na barvitosti. Z tohoto pohledu byl pro mě příběh tohohle stromu v minulosti nevěrohodný. Kostra příběhu byla diametrálně odlišná od jeho finále=obrostu. Ten v minulosti vypadal jako italský důstojník z amerického filmu o WWII. Nafintěný, oprýmkovaný oficír s kokardou z kohoutího peří na čepici. (Nic ve zlém milí italští vojáci...)
Příběh, který mi strom vypráví DNES, je konzistentní. Proto se mi líbí v této dnešní podobě. Kvalitní zpracování a pravdivý příběh. Tohle jsou pro mě základní atributy, které hledám u každého stromu.

Kvalitní zpracování a pravdivý příběh. Přesně tohle jsou prvky, které mi u spousty stromů pana Palla chybí. A to je jeden z důvodů, proč jeho stromy nesleduji. Až příliš často jsem viděl z mého pohledu nehotové stromy, jejichž autenticita spočívala ve vyzdvihování jejich nedokonalosti. A používání metod, kterou jsou v ostrém protikladu k mému pojetí bonsajistiky. JO, JSEM UJETEJ. Na základě odkazu od Pepíka, jsem si otevřel link na článek. Musím uznat, že se plně shoduji s názorem pana Palla, který uvedl v závěru článku: ...po většinu doby bude stromek nevystavovatelný... . Tenhle stromek je koukatelný opravdu jen pod milosrdným příkrovem jarního listí. Možná bude pro mě zajímavý za dalších X let. Stačilo by NEspěchat, zapracovat na konicitě (nejen hlavních kmenů, ale alespoň i primárních větví, vystříhat balastní výplně a nahradit je kvalitním obrostem, zapracovat na nebari ( ta díra v přední části se mi fakt nelíbí), zjemnění obrostu... atd. Ale, je docela pravděpodobné, že pak se stromek bude líbit pouze mně...

Jo, vytrhování vět z kontextu, to je jasná podpásovka. Stejně tak i fakt, že tu pan Pall není, aby se mohl vyjádřit. I tohle je pro mě důvod, aby tohle byla moje poslední poznámka ohledně Waltra Palla.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

PředchozíDalší

Zpět na Dokecník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků