Rozdělení stylů ...

Vše co nepatří k danému tématu "Naše stromky"

Rozdělení stylů ...

Příspěvekod 001čolek » 01 úno 2013, 11:35

Zdravím.

Asi zakládám špatné/zbytečné vlákno,myslím že to tu někde je ale já to nemohu najít. Mám velké znalostní mezery ,které bych rád postupně zazáplatoval.Momentálně bych si rád udělal jasno v tom, jak se stromy rozdělují na jednotlivé styly a jak se tyto styly odborně nazývají ...myslím tím literát,strom ve větru atd.Když by to bylo někde i s více fotkama,tak by to bylo super.

Děkuji za přípané odkazy,nebo poučky.

Zdeněk
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Rozdělení stylů ...

Příspěvekod Martin Vajs » 01 úno 2013, 11:43

Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Rozdělení stylů ...

Příspěvekod 001čolek » 01 úno 2013, 11:55

Martine díky :jedna:
To myslím postačí mě i případným dalším "studentům" ...jen jsem zjistil,že to tedy v podstatě skoro všechno znám a asi jsem za tím hledal víc ... :think:

Ale ještě jednou děkuji.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Rozdělení stylů ...

Příspěvekod Jiří Svačina » 02 úno 2013, 12:05

- rozdělení stylů .... :think: Jsou to "PŘEDLOHY" vzorové obrázky a názvy pro různé - TVARY - ....slovíčko "Styly" :naughty: je sice všeobecně používané ale v pravém slova smyslu chybné - zavádějící ...
Styl to je v Evropě vžitý název pro gotiku, baroko, renesanci, atd, tedy historickou tvorbu, stavby - zahrady, a třeba i keramiku - zbraně...nebo obrazy... atd.... - všechno možné, v určitém "podobném" provedení .... :think:

V tomto přpadě, když se kdysi pokoušel kdosi převést japonštinu do angličtiny, a dále, použil ne právě nejvhodnější slovo...

Jak říká Wikipedie - jsou to názvy pro určité standarty - ustálené předlohy - více či méně často používaných TVARŮ rostlin. Občas se z toho, a nejen u nás, dělá zbytečná věda ... tyto "tvary - vzory - předlohy" by měly být jen pomůckou...Ony vlastně jen drobet zjednodušeně ukazují a kopírují v přírodě přirozené tvary růstu některých-/různých/ druhů stromů, ... rostoucích v různých podmínkách.... od nížin až po vysoké hory...
A na obrázcích připojených k textům Wikipedie jsou tyto předlohy zobrazeny v hodně zjednodušeném provedení - tvar "pro představu"..... To jsou obrázky jen a jen pro jakési zatřídění k jednotlivým názvům .... jsou tam i drobné omyly...
Nejsou to šablony určené pro pěstitele a tvarování .... ke "kopírování"....Neznamená to, že první větvička vždy musí jít doprava , další doleva, nebo že se musí pravidelně střídat...atd...!!!...

A slovo STYL - "Styly" patří - je vhodné - k označení třeba klasické tvorby původem z Číny, rozdílné z Japonska, nebo třeba i pro odlišení stylu - klasických prací - pana Saburo Kata, a moderních dynamických prací - stylu práce pana Masahiko Kimury ... a to u rostlin podobného tvaru....třeba vzpřímený - šikmy, skupina - vor nebo lesík atd...
P:S:... a i špičkové staré práce, by dnes na některých větších výstavách asi mohly být považovány jen za polotovary k tvarování... :roll: ...... je dobré sledovat jak jsou obrázky, případně knihy staré....
Hezký den ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna


Zpět na Dokecník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků