Návštěva bonsaisty

Vše co nepatří k danému tématu "Naše stromky"

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Vladimír Vinický » 24 srp 2011, 14:03

No fakt je ten, že první stromečky v miskách jsem měl už před cca 40 lety. Měl jsem jich asi sto. A pro srovnání s dnešní úrovní dodnes nějaké mám. Bylo to vlastně pouze umění udržet při životě malý stromek v misce. Ale až posledních cca 20 let se tomuto pěstování věnuji více a věřte, že celé bonsajové umění je "jen a pouze" v tom "vidět" tu krásnou bonsai ve stromku, který pěstuji. Techniku, jak toho dosáhnout, když budu chtít, tak se mohu naučit, je to jen řemeslo, samozřejmě se všemi vědomostmi a znalostmi o pěstovaných rostlinách. Vždyť i na tomto fóru je převážná většina dotazů směrována na rady do jaké podoby ten určitý stromek natvarovat a méně už jak to udělat. A ty vzory, protože se jedná o bonsaje, máme v asijské kultuře. A když nepoužijeme tyto vzory, tak alespoň dát stromek do podoby, která se líbí mě a mému okolí. A na to má každý pochopitelně jiný náhled. A to je dobře. A vo to de. :P
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod vjačo » 25 srp 2011, 13:57

Ahoj Vláďo, máš něco společného s telepatií :?: Totiž jako bys mi četl myšlenky. Já nejsem mistr pera. Ovšem tak nějak si představuji do budoucna pěstování bonsaí. Musí se líbit mě. Pomalu , s citem a vyváženě tvarovat strom v misce. Také tvaruji drátem .... A když jsem u stromku tak v tom nacházím absolutní zapomenutí na všechno kolem mě.
Ještě něco k tomu okolí. Můj soused (starší ale vitální pán) říká (a mi se to moc líbí) : "A komu se to nelíbí ať se na to nedívá". On tím ani já nemyslí bonsaie. Jen třeba plot, barvu na domě ..... :D
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 srp 2011, 14:38

Chlapci, tento názor jsem měl před lety taky. Jenže,postupem času a hlavně denodenním stykem se stromky jsem byl zaslepený jak jsou krásné,jak ta či ona větev tam patří, až jsem se začal stýkat s lidmi stejného koníčku a najednou jsem procitl. Najednou jeden řekl, druhý a třetí...: a proč tuhle větev neodstraníš, proč ji neohneš, proč ji nerozpatruješ......a po úvaze jsem zjistil, že je to lepší, přehlednější, strom se z té spleti větví "vyloupl " sám.A když jsem se zamyslel, stejně jsem se dostal k těm stokrát omletým japonským stylům, které už kdysi kdesi někdo jasně definoval a jsou generacemi pořád stejné. Pak teprve ty stromky se s trochou odvahy můžou jmenovat bonsaje a ne kytky v misce. Ale na to musí každý přijít sám. Věřte že první sříhání léta zapěstovaných větví bylo velkou zkouškou nervů.Každému ale doporučuji nebát se stříhnout, i když to bolí, ale tisíckrát se to vrátí v pěkném stromu. Ono totiž mnohdy méně větví znamená více :jedna:
Dodatek: je zajímavé sledovat reakce nebonsajistů na výstavách. Vždy se jim líbí víc "pražské koule", než rozpatrovaný a přehledný strom. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Jarda Marek » 25 srp 2011, 14:48

pro Láďu : :clap: :jedna: :clap:
a k tomu dodatku, protože většina nebonsajové veřejnosti tyto skoro pražské koule má na skalkách a zahrádkách a jsou jim bližší než stromy v přírodě, kam málokdy vyrazí :P ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Vladimír Vinický » 25 srp 2011, 14:59

No jasně, každý na to někdy přijde. :lol: :jedna:
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod vjačo » 26 srp 2011, 16:57

Ahoj synci, pořád čtu "Pražská koule". Ale ve finále ani nevím co si pod tímto pojmem představit :blednu: Můžete mi někdo poslat foto tzv. Pražské koule ať vím čeho se do budoucna vyvarovat :idea:
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Jarek Servus » 26 srp 2011, 17:37

To byl tvar, který se hodně uplatňoval v počátcích bonsajistiky u nás, v sedmdesátých a počátkem osmdesátých let. Vícemeně podle doslechu a podle někde zkouknutých pravidel se tvarovalo tak, že se oholila dolní část kmene cca 1/2 až 2/3, aby byl kmen vidět a zbytek obrostu se zastřihl, neda se říci natvaroval, většinou do kulovité koruny. Bylo to hodně vidět na první výstavě bonsaji u nás pořádáné v Praze přesné datum bych musel hledat.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Compel Lubomír » 26 srp 2011, 22:04

Láďo díky za podporu mé myšlenky. Napsal si to velice elegantně leč důrazně. No a pražskou kouli vydím ještě koulovatější než Jarek. Pěstování zdar a BONSAJím zvlášť!
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Luděk Rohovský » 01 zář 2011, 09:34

Myslím, že co se týče tvarování bonsají, tak víc než kde jinde platí "Aby člověk mohl porušovat pravidla, musí jím nejdříve porozumět"
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Jarek Servus » 01 zář 2011, 17:21

Luděk Rohovský píše:Myslím, že co se týče tvarování bonsají, tak víc než kde jinde platí "Aby člověk mohl porušovat pravidla, musí jím nejdříve porozumět"

:clap: :clap: :jedna:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Dokecník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron