Návštěva bonsaisty

Vše co nepatří k danému tématu "Naše stromky"

Návštěva bonsaisty

Příspěvekod vjačo » 18 srp 2011, 19:12

Zduř všem, v úterý sem byl u jednoho pána, který se věnuje bonsaím cca 40 let. Toš to byla paráda :clap: . Ale víte co bylo kouzelné na jeho bonsaích :?: Jeho věta : Nedržím se žádných pravidel, větef do leva, větef do prava, větef dolu, nahoru ... držím se přírody.Tam hledám inspiraci.
Má je pouze prostříhané a trošku tvarované drátem. A asi tímhle směrem se budu ubírat i já. Proč by měla např. borovice mít jen pár větví :?:
Já vím z literatury a www, že jsou dané přesné pravidla co a jak. Asi se začnu řídit přírodou a motivy z ní. Sic začátečník, ale pouze v lese najdu inspiraci a tvary do budoucna.
Byl to pro mě opravdu inspirativní zážitek.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Míra Z » 18 srp 2011, 19:52

To je dobře,přírodou se řídí víc lidí.
vjačo píše:Proč by měla např. borovice mít jen pár větví
Aby z ní nebyla Pražská koule ;)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod pájaombre » 19 srp 2011, 06:18

Tak nevím :think: chceš li hrát šachy,nestav na šachovnici člověče nezlob se,chceš li pěstovat bonsai tak je to právě o jistých pravidlech ;) jinak pěstuj stromky v květináči :mrgreen: pouze můj názor.....
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 srp 2011, 07:06

Pájo, zlatá slova :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod tomikzlesa » 19 srp 2011, 09:43

no kdyby byly fotky ....
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod vjačo » 19 srp 2011, 11:58

Syncy, ale je mi taky jasné, že např kaskádu vidět u nás v lese je prakticky nemožné. Jak jsem psal tento člověk jim taky trošku pomohl s tvarem.
Ale nijak drasticky. Třeba Skalník - ohnul na kaskádu-prostřihl a nechal vcelku hodně obrostu. Výsledek byl :jedna: Borovici ani moc neprostíhával.Jen jemně přitáhl spodní partie. Má chyba, že jsem si nevzal foťák :blednu: Snad se tam ještě někdy dostanu. Mám to trochu "z ruky" cca 150 km.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 19 srp 2011, 12:29

Taťka pěěstuje bonsaje už 30 let, vlastně letos na rok přesně. Jak sám říká, kdyby věděl to, co ví teď, a kdyby sbíral stejné stromy, jako sbíráme v posledních cca 5 letech, tak by to bylo za těch 30 let někde úúúúplmě jinde, protože tak dlouhá doba dodá stromům v miskách neskutečnou patinu. I původní proutky a "nepodárky" jsou dneska po 20 - 30 letech výborné stromy, kdyby ale sbíral a vybíral kvalitní materiál hned... To čeká až na mě.
Tím chci říct, že jedna věc je strom píchnout do misky a jen tak nějak se o něho starat, mít ho zasazený jen tak v nějaké hlíně, sem tam občas přistřihnout, a věc druhá snažit se cíleně z dobrého materiálu vytvořit dobrou bonsai. Neznám konkrétního pána a jeho stromy, a proto ho nechci nijak shazovat, spíš si ale myslím, že tenhle "naturální" přístup nestříhat-nedrátovat-nechat to na přírodě je taková z nouze ctnost (nedostatek zkušeností/času apod.) , jako ve většině podobných případů :think: .
Jinak souhlas s Pájovými slovy.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod maros » 19 srp 2011, 19:13

Spôsob tvarovania je jedna vec, výsledok druhá. Ja som po prečítaní príspevku Vjačovho príspevku mal pocit, že píše skôr o tom ako stromy vyzerali a nie o tom akým spôsobom sa ten pán k tomu dopracoval(metódy a spôsoby tvraovania/netvarovania). O pravidlách vieme, nechal nám ich tu John Naka a pár ďalších, ale je otázka či sa mi v Európe musíme riadiť pravidlami ktoré hodili na papier na Západe(USA) žijúci Japonci v 50tych rokoch minulého storočia. Znalosť pravidiel nám okrem iného umožňuje na výstavách vidieť listnáče natvarované ako perfektné borovice, a to asi nie je najlepšie. Ak súhlasíme s tvrdením, že bonsai je umenie tak je otázka aké pravidlá platia v Západnom svete pre iné formy umenia. Napríklad aké pravidlá platia pri maľovaní obrazov? Prečo obrazy súčasných umelcov sa líšia od tých ktoré boli namaľované pred 100 rokmi, prečo ak uznáme že Leonardo da Vinci bol dobrý umelec a maliar nemaľujú všetci dobrí maliari ako on a nesnažia sa vytvoriť dokonalé kópie jeho obrazov? Rozdiel je v tom, že v západnej kultúre sa cení originalita a invencia na rozdiel od ázijských kultúr, kde sa cenia iné hodnoty, napríklad tvorba dokonalých kópií . Proste japonské bonsai (a pravidlá pre ich tvorbu) vychádzajú z iného kultúrneho prostredia a preto sa to dá pochopiť. Na druhej strane by nám to nemalo brániť tvoriť aj podľa iných pravidiel. Cieľom umenia u nás má byť asi niečo iné ako tvoriť dokonalé kópie. Asi by to mala byť snaha o to aby dielo zanechalo dojem, dotklo sa srdca alebo duše pozorovateľa. A umelec by sa mal obzerať (aj) okolo seba aby hľadal inšpiráciu pre svoju tvorbu. Naši autori divadelných hier nepísali o japonských šógunoch a hore Fuji a nikto to ani od nich neočakáva. Martin Benka chodil po slovenských kopcoch a maľoval čo vidiel a je to logické. Majú teda európsky bonsaisti menej práv sa inšpirovať sa u nás doma a podľa toho tvoriť ako umelci v iných oblastiach (divadle, výtvarnom umení či hudbe)? Môžeme zachovávať rešpekt k tradícii a zároveň vziať si z nej to čo potrebujeme. Niektoré pravidlá sú určite univerzálne platné ale určite sú aj také ktoré môžeme zavrhnúť bez výčitiek svedomia. Shakespeare napísal úžasné diala ale nikoho už teraz nenapadne aby ženské role hrali mužský herci ako za jeho čias, to že to nerobíme ako on neznamená nedostatok rešpektu voči kvalite jeho tvorby alebo že jeho dielo dehonestujeme. Naturalistický štýl tvarovania stromov je stále viac populárnejší a získava si veľa prívržencov. Inak nie je to nič nové čo by niekto v Európe vymyslel, Číňania a ich penjing sú dôkazom že naturalistický spôsob tvarovania stromov je skôr návratom ku koreňom ako novodobou inováciou. Samozrejme to neznamená že budeme tolerovať zle vyzerajúce stromy len pre to, že ich nechal autor narásť tak ako príroda chcela. Ako vraví Walter Pall naturalistický štýl tvarovania stromov by nemal byť výhovorkou pre lenivých pestovateľov alebo nedostatok zručnosti.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Compel Lubomír » 19 srp 2011, 22:21

Pěstovt bonsaje od 70tých let a dospět k naturistyckému náhledu na pěstování se mi zdá být poněkud nešťasně vyloženo. Pravděpodobnější mi přijde že jde o zahrádkáře, který z nedostatku místa, stromy pěstuje v nádobách, které se jen vzdáleně podobají bonsaj miskám. Upřímně, kdo před 40ti lety u nás v československu pěstoval rostliny v kultuře bonsai? Pan Herinek nebo pan Thoma či pan Hrdlička s manželkou? Snad ani oni ne. V kterém roce vyšla u nás první knížka o bonsajích? A s jakými návody na pěstování? Pouze překlady z originál cizojazyčných knížek a navíc rozmnoženy na xeroxu.( mám doma). Nic ve zlém, každému co jeho jest.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod maros » 20 srp 2011, 08:15

vjačo píše: . Ale víte co bylo kouzelné na jeho bonsaích :?: Jeho věta : Nedržím se žádných pravidel, větef do leva, větef do prava, větef dolu, nahoru ... držím se přírody.Tam hledám inspiraci.

Lubomir "držím se přírody.Tam hledám inspiraci" je podla mna zaklad naturalistickeho stylu. V akych nadobach ten pan ma stromy a ci je zahradkar ako pises to ja netusim. Reagoval som na to ze pajaombre spomina pravidla. Ja som to pochopil tak, ze ako niekto dodrziava Nakove pravidla pestuje bonsai a kto sa inspiruje v nasej prirode pestuje stromy v kvetinaci. Co podla mna nie je jednoducho pravda.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Další

Zpět na Dokecník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron