Návštěva bonsaisty

Vše co nepatří k danému tématu "Naše stromky"

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod vjačo » 20 srp 2011, 12:08

Zdarec Luboši, jen malá poznámka. Tento pán nepěstuje bonsaie v žádných plast. květináčích :naughty: A jelikož před cca 20 lety nebyl takový výběr misek a nebyly velké misky tak si nechal udělat u někoho v Olomouci misky s rozměrem cca 1000x500x300 mm :jedna: . Glazované ... Já jen pro upřesnění. Není to žádný jen zahrádkář. A místa má opravdu na zahradě dost. Odhadnu cca 1500 m2.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod vjačo » 20 srp 2011, 12:28

Ahoj Maroši :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: myslím si, že ty si to vystihol na 100% Ja niesom Pius Noter.A asi nikdy nebudem :blednu: Japonská kultura je diametrálne iná od našej. Evropskej. Vychádzam z toho, že každý živý organismus má svoju dušu.Či je to slon alebo strom.Do lesa mám cca 200 m. Listnáče aj ihličnany. Tiež veľa cestujem po Česku. A vidím (najlepšie je na horizontě) úchvatné tvary. Aj "obyčajná" jabloň dokáže vykúzliť aj bez tvarovania nádhernú scenériu :jedna: Treba ako solitér v poli.Eště raz moc vďaka za tvoj príspevok :clap:
Dúfám, že ti nevadí moja slovenčina :D
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Petr Krásný » 20 srp 2011, 20:23

Nevím jak Marošovi, al mně nevadí. Alespoň si slovenčinu trochu připomenu.
Zdraví Petr K.
Petr Krásný
 
Příspěvky: 264
Registrován: 26 pro 2009, 15:08
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 srp 2011, 21:50

Naprosto souhlasím s Marošem v tom, že nemá cenu bezhlavě kopírovat styly, které nám středoevropanům nejsou vlastní. :!: Kvalitné příspěvek s dobrým popisem věci :clap: .
Ve stejném duchu pak nevidím důvod používat např. japonské pěstební substráty, hnojiva apod., protože u nás panují jiné, specifické podmínky.
Jistá základní bonsajová pravidla ale prostě existují bez ohledu, jestli se bavíme o stylu japonském (klasickém), čínském, českém, naturalistickém... - vždy by měl být strom do daného tvaru a kvality doveden bonsajistou, nestačí si např. koupit za pár korun jaloveček ze školky, zasadit ho do jakékoli misce, která je po ruce, ostříhat dvě vetvičky, třeti kamínkem na provázku (drátování je přece zlo :naughty: ) stáhnout na kaskádu a pak to takhle (nejlépe bez přesazení) pěstovat 20 let a pokládat to za bonsaj. Další rozčleňování na styly je už další level :) .
Samozřejmě je tohle trošku extrémní příklad, ale pro ilustraci snad postačí :) . A mimochodem už jsem pár, no spíše i více takovýchto "bonsají" po 20, 30 letech měl tu čest vidět.
Právě proto jsem si dal velký pozor a ve svém předchozím příspěvku psal o "naturálním" přístupu, ne "naturalistickém", to je velký rozdíl :!: Právě za tuhle "přírodnost (naturálnost)" se ukrývá velké množství rádoby bonsají, je to totiž dobrá výmluva, v přírodě se dá najít leccos ;) .
No však o tom, vjačo, můžeme příště třeba rozvinout i osobní debatu...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Compel Lubomír » 21 srp 2011, 22:30

Vjačo, Lukáš to napsal mnohem lépe než já ale měl jsem na mysli téměř to samé. Pokud se podíváme na malování jako umění taky přeci malíři nezůstávají u takového způsobu malování jako v jejich začátcích. Opravdu si myslím že tebou zpomínaný ,, bonsajista" ustrnul kdesi na začátku. Totiž kultura bonsaj je též umění, a to buď dělám, nebo pěstuju rostliny v nádobách byť glazovaných. Nehledě na to že si mi otřel o ústa jejich velikost. Tam se určitě vejde strom 2m vysoký s průměrem kmenu cca 45cm. Tak nevím. Je toto ještě bonsaj v pravém slova smyslu? Toto téma je zde též již několikrát omeldované a můžeme debatit stále. Nijak jsem umění tohoto,,bonsajisty" udržet strom v míse při životě nezpochybnil. Vše dobré, bonsajím obzvlášť.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Jarek Servus » 22 srp 2011, 16:25

Tahle debata je poněkud zvláštní. Jako byste o Rembrantovi řekli, že je nemoderní a zastaralý bez ohledu na to, co vyjadřuje. Každá doba má své mistry, své pojetí a vnímání umění. Bezduché napodobování je neúčelné, každý by měl vnést do stromů své vidění a svou invenci. Ale stále platí poučka J.J.Naky: "Pěstujte bonsaje, aby vypadaly jako stromy, ne stromy, aby vypadaly jako bonsaje." Na sto, dvěstě, třistaletých stromech je vidět, že jejich pěstitelé a tvůrci se tímto pravidlem řídili, stromy vás oslovily i dnes, ačkoliv by mohly někomu připadat jako "příliš japonské".Platí taky tady - naučte se techniku, pak můžete dělat umění, naopak to nejde. Viděl jsem dva tři starší pěstitele samouky, měli zajímavý materiál, ale tvarováním téměř na úrovni začátečníků a stromů bylo škoda. Jeden příklad za vřechny (a je to ten lepší případ) http://www.bkhana.cz/pispvky-len/37-bon ... -hane.html
Měl jsem štěstí a byl jsem dvakrát v Japonsku podívat se na bonsaje a zahrady. Ano, jejich kultura je jiná, ale v těch stromech není kromě věku až tak velký rozdíl oproti našim. V čem vynikají proti nám je dokonalé řemeslné zpracování nejen u mistrů, ale i u amatérů. Proto souhlasím s Lukášem ve všem, co v tomto příspěvku napsal.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod pájaombre » 23 srp 2011, 06:19

pro Lukáše i Jarka :jedna: :clap:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Imlauf Oldřich » 23 srp 2011, 08:18

Spíš by to mělo patřit do inspirace přírodou. Posílám fota z výletu na Drábských světničkách, z kterých je vidět jak sama přírode dovede tvarovat. Ovšem extrémními podmínkami a věkem. Doma to bez tvarování není možné.
Přílohy
Drábské světničky 024.jpg
Drábské světničky 024.jpg (100.03 KiB) Zobrazeno 4230 krát
Drábské světničky 025.jpg
Drábské světničky 025.jpg (79.97 KiB) Zobrazeno 4226 krát
Drábské světničky 029.jpg
Drábské světničky 029.jpg (100.55 KiB) Zobrazeno 4230 krát
Drábské světničky 030.jpg
Drábské světničky 030.jpg (85.54 KiB) Zobrazeno 4231 krát
Imlauf Oldřich
 
Příspěvky: 46
Registrován: 08 čer 2010, 13:52
Bydliště: Rolnická 1195, 543 01 Vrchlabí

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod vjačo » 23 srp 2011, 15:49

Čauko všem, kdybych věděl jakou reakci to spustí tak bych snad ani ten příspěvek nepsal. Na druhé straně jsem moc :D , že je taková odezva :clap:
Bonsaím se věnuji-nevěnuji celkem dlouho. Ale až letos mě to úplně sežralo. Asi tím, že stárnu.Je mi 53 (samozřejmně před Kristem :D ). A jsem moc :clap: , že jsem našel tohle forum. Díky všem za užitečné rady a inspiraci :clap:
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Návštěva bonsaisty

Příspěvekod Jarek Servus » 23 srp 2011, 16:29

Myslím, že příspěvek nebyl špatný a je dobře Když jsem začínal, byl jsem v roce 93 na návštěvě u podobného bonsajisty samouka.
Byl jsem celý u vytržení, koupil jsem od něj jednu borovičku, kterou jsem naštěstí upečoval. Měla na koncích větví ztluštělé koule, jak jen nahodile zastřihoval větve a další chyby. Mě je 59, pořádně je dělám snad jen sedm, osm let, až jsem začal jezdit na semináře a jiné tvarovačky. Nikdy není pozdě začít. Tohle fórum je pro poučení moc dobré.
Ještě poznámku k fotkám od Oldy; to, co natvaruje příroda, v misce stěží dokážeme. Snad jen mnohaletým zakracováním a tvarovámím. Ale borovice jsou to krásné. Podobně může být krásná i stará jabloň ...
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Dokecník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků