drátování, tvarování, lýkování,extrémní ohyby

drátování, tvarování, lýkování,extrémní ohyby

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 dub 2010, 13:05

Drátování, tvarování, lýkování, extrémní ohyby



Při pěstování našich miláčků se dostaneme do fáze, která je dalším krokem při pěstování stromků. Po důkladném zakořenění vykopaného materiálu, které trvá cca ½ roku, lépe jeden rok, v propustném substrátu, se dostáváme k vlastnímu tvarování tak, abychom stromku vtiskli svoji představu o tvaru.
Tento krok se provádí střihem, dráty, lýkováním a prováděním ohybů větví a kmene.
V první řadě musíme mít na paměti, že každé ustřižení větve je nevratné a proto je třeba postupovat s rozmyslem. Nejprve si stromek dáme na stůl, nejlépe na otočnou podložku a pootáčením, nakláněním stromu pomocí klínů hledáme nejlepší postavení stromu a pohledovou stranu. Zde se zaměříme na nebari, které by z pohledové strany mělo být co nejsilnější a nejhezčí.Je dobré si opatrně odstranit vrchní část substrátu, aby kořenové náběhy vynikly a byl vidět jejich povrch.
Pak se zaměříme na kmen a větve. Z pohledové strany by měl být kmen zajímavý s pohybem, plynule se zužující směrem k vrcholu. Nasazení větví by mělo být přirozené, dole silnější a k vrcholu stále tenčí. Pokud se jedná o dvoják, menší a tenčí by měl být trochu v pozadí. Žádná z větví by neměla „píchat“ do očí, jiny- zejména dominantní rovněž.
To, co jsem napsal ale není v praxi někdy na sto procent možné, protože strom si v přírodě roste podle svého. Převážně se setkáváme s nevhodným nasazením větví v přeslenech,velkou sílou kmene v horní části- po odstřižení vrcholu při kopání v přírodě, chybějícími větvemi, špatnou tloušťkou větví, vysoukaným obrostem- který je jen na koncích větví atd….Přechod ze seřídlého kmene se upraví přechodem na jednu z větví horní části, ze které se udělá nový vrchol.
Teď nastupuje naše fantazie, jak strom vytvarovat. S rozmyslem si rukou vyzkoušíme větev v pozici, která nám vyhovuje, zapojíme představivost, kde bude větev postavena, kam se bude naklánět, jak se bude tvarovat. Tímto způsobem postupujeme od kořenů směrem vzhůru, snažíme se větve „rozmístit“ tak, aby jedna druhé nestínila a provádíme současně prostřih nepotřebných větví. Při střihu si necháme u kmene kousky větví cca 5 cm dlouhé, které budeme třeba potřebovat v kompozici jako jiny. Opracovávat je, nebo odstranit úplně budeme později.
K podržení větví v požadovaném tvaru se používá drát. Zde je třeba říci, že dráty, které máte doma - instalační el. měděné nebo hliníkové, staré cívky motorů, vázací dráty pozinkové a podobné nejsou vůbec vhodné pro svoji tvrdost,neochotu držet tvar a hlavně nejdou namotat na větve , aniž by se poškodila kůra stromu.
Je opravdu nutné drátovat větve dráty které jsou k tomu určeny. Spousta lidí namítne, že jsou drahé a zbytečné. Pokud ale chcete dělat stromky tak, aby k něčemu vypadaly, je to nutné mít kvalitní dráty. Ty jsou k mání v bonsai centrech, E schopech a jejich koupí si ulehčíte práci při drátování.
K vlastnímu drátování : Začínáme drátovat od spodu stromu, jako první všechny kosterní silné větve, potom od spodu slabší a nejslabší větvičky až do konců. Při drátování se postupuje tak, že navinutí drátu by mělo být zhruba pod úhlem 45 stupňů. To je totiž pozice, kdy drát udrží větev v požadované poloze. Pokud se drátuje hustěji, drát plní pouze úlohu pružiny, a větev nedrží v poloze. Pokud se drátuje řídce, nemá to vůbec žádný efekt, větev v poloze opět nedrží.
Drát při vlastním drátování musí být jedním koncem zafixován ke kmeni, protilehlé větvi, nebo k jinu.Pokud je třeba větev stáhnout dolů, začíná se drátem (první otočkou) přes větev,co nejblíže ke kmeni shora. Ke koncím větviček se používá stále slabší drát. Pokud větev nedrží v pozici, může se přidat ještě jeden drát, který kopíruje závit po závitu drát , který je již navinut. Dráty by se neměly na stromě křížit, konce větví by se neměly drátovat „na houpačku“.
Pokud na stromku bude třeba udělat extrémní obyb, je dobré celou větev obalit lýkem, které se před použitím namočí do vody, pak se omotává těsně větev závit po závitu, aby se překrývaly.Potom se větev klasicky nadrátuje a pomocí šroubů, pák, přípravků dostane do požadované polohy. Tady lýko plní funkci „obvazu“ tím že chrání kůru a větev před prasknutím.
Když je drátování hotovo až do nejtenčích větviček, nastane vlastní tvarování.
Začneme od spodu, do požadované polohy natvarujeme kosterní větev a pak jemný obrost. Snažíme se dostat větev do polohy, aby konce obrostu byly ploché, rozprostřené a všechny pupeny směřovaly ven ze stromu.
Pohledová strana stromu by po dokončení tvarování měla odhalovat alespoň 2/3 kmene, větve by si neměly stínit, měly by být ploché a v neposlední řadě by se nám stromek měl líbit.

Závěrem jen to, že první tvarování není „hotová bonsaj“, ale je to jen krok k jejímu dalšímu růstu, přetvarovávání, zahušťování obrostu a podobných radostí.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Zpět na Pár základních rad pro začátek (zálivka, přesazení.....)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků