Maličký

Re: Maličký

Příspěvekod Petr C » 30 zář 2011, 22:07

To Ivet:
měl jsem skalníků několik (až do mé letošní jarní katastrofy, teď mi jich moc nezůstalo) a můžu potvrdit, že toto skalník občas udělá. Jsem už dneska přesvědčen, že je to nějakou chybou při přesazování.
Do té doby prosperující skalník se jakoby zarazí, zpomalí, nějakou dobu jakoby ze setrvačnosti pokračuje a najednou během jednoho dne jde celá větev do háje, další den nebo týden další. Takhle jsem na jednom skalníku přišel o celou polovinu koruny a to měl ještě štěstí. Většinou se to nezastaví a odejde celý stromek.
Nevím přesně, co se děje, ale připadá mi to jako nějaký šok z odhalení kořenů, vyprání substrátu nebo tak něco. Nový substrát mu jakoby začne vadit, stromek nebere žádnou zálivku a kořeny začnou uhnívat.
Zatím jsem sám nikdy nezareagoval včas, ale snad by pomohlo při prvních problémech okamžité úplné odstranění substrátu z kořenů, odstranění nahnilých částí a přesazení do dostatečně velké misky s naprosto propustným substrátem bez výživy a bez velké schopnosti zadržovat vláhu - nejspíš jen středně hrubý štěrk a okamžité přemístění ze slunce do chráněného polostínu.
Skalníky jsou naprosto bezvadné a takové neštěstí se nestává tak často, tak na ně Ivet zbytečně nezanevři - hlavně na ty opadavé ne (horizontalis apod.). Obereš se o krásné efektní změny jarní letní , podzimní i zimní.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Maličký

Příspěvekod Pavel Š. » 03 říj 2011, 12:36

Petře, díky za zajímavé informace. Pár skalníků mám a zatím jsem s nimi žádné problémy nezaznamenal (ťukám to na dřevo ;) ). Každopádně od teďka budu při resp. po přesazování ve střehu. Jinak se taky přidávám k tvé výzvě, aby Ivet nebo kdokoliv jiný na skalníky nezanevřel, protože si myslím, že jinak jsou to bezproblémové kytky, které nás odměňují svou proměnlivostí během roku. Tak ať se daří.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Maličký

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 17 říj 2011, 22:22

Posílám podzimní fotky jednoho našeho pidiskalníčku, jenom taková doplňková blbůstka, letos pěkně zaplodil. Snad nevadí, že to vkládám do tohoto vlákna, na samostatný příspěvek to určitě není.
Přílohy
autumn2011_13.JPG
autumn2011_12.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Maličký

Příspěvekod Pepa Stromolezec » 27 čer 2012, 15:04

Tak já se taky ze skalníčkem rozloučil. A šlo toho víc.... Letos nebyla dobrá zima. :(
Radši víckrát méně,než jednou moc.....
Uživatelský avatar
Pepa Stromolezec
 
Příspěvky: 200
Registrován: 21 lis 2009, 17:07

Předchozí

Zpět na Skalník (Cotoneaster)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron