Oliva (Olea europea)

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 zář 2009, 21:58

Jak jsem už psal na vedlejším tématu olivy, něco málo jsem zjistil ale jeto fakt docela málo. :oops: Hold chce to i trochu experimentovat ale určitě bych jí zatím nechal ještě venku, přízemní mrazíky zatím nejsou aspoň u nás.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Jiří Vondruš » 23 zář 2009, 20:39

Oliv bude určitě víc druhů. Já mám asi dvě různé - nemám v pořádku digitál, tak jsem listy naskenoval - není to to pravé.
Vlevo je jeden druh, rub a líc, délka listu 7,5 cm, rub je tak do stříbrna, jakoby pomoučněný, list není tak tuhý. Sazeničku s kmínkem pod 1 cm jsem vloni koupil v zahradnictví v Řecku za 3 E - menší, abych jí mohl schovat do rozříznuté 2 litrové láhve a pašovat v autě přes hranice. Měli i vetší, tak do 20 E, ale kam je schovat. Roste bez zásahu v květináči ve skleníku. Mladé lístky mají stejnou barvu jako staré.
Ta vpravo pochází z domácích zdrojů, už mám dvě delší dobu, obě něco ke 3 cm kmen, jsou ještě venku na plném slunci. Ty stříhám - na dva páry listů v době, když je na větvičce tak cca 8 párů listů - kdysi jsem to někde četl. Listy jsou takové tužší, jak voskové, tmavě zelené, mladé lístky jsou světlé. Rub je proti tomu prvnímu druhu světle zelený. Na zimu jsem je měl na světlé chodbě a rostly dál, jen se trochu vytahují.
Přílohy
oliva-list.JPG
oliva-list.JPG (69.76 KiB) Zobrazeno 3889 krát
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Martin Drábek » 23 zář 2009, 21:41

Zdravím.. tak Mičurinců je tu více.. taky to sem tam poslouchám :) ..jinak ty větší listy jsou podle mě klasika Europea.. ty menší varieta sylvestris (divoška, která je každopádně ideální pro bonsaje).
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Milena » 24 zář 2009, 10:03

Nedá mi to, abych mlčela i zde. To jste celí vy, chlapi. Na stromek s motorovou pilou (kdysi v časopise Péťa Hron), teď svěrák a pilka..Taky jsem viděla Pia Nottera opalovat letlampou čerstvé jiny (tehdy se ještě takové nářadí mohlo brát do letadla). Ale přiznám se, že když jsem chtěla vydobýt 5 -6 kousků několikaleté hedery, tlusté od 3 do 8 cm, vzala jsem na to krumpáč (sotva jsem ho zvedla :) ), pak sekyru - jakousi širočinu jsem našla, pak pilku na dřevo. Ale to vše na kořeny, které mně - slabé ženě - nešly jinak oddělit. Jeden vydolovaný kousek jsem tuhle věnovala Jarkovi Servusovi. Mohl by ho vyfotit a poslat sem. A pak za rok, až nějak obroste a pak až z něj bude třeba i bonsai - takovou historii. Bonsai z hedery se vidává málo, mne uchvátila kdysi na výstavě v Uh. Hradišti.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod vopat » 24 zář 2009, 10:18

Vítám Vás na fóru, Mileno. Mám podobný problém jako Vy s různými drastickými metodami u stromků. To použití svěráku byla opravdu poslední možnost, abych stromek jinak nezničil. Nevím, jestli jste to z mého příspěvku dobře pochopila, ale do svěráku jsem uchytil ten mrtvý konec řízku, který byl v zemi pod vytvořenými kořeny. Zkoušel jsem to stříhat vším možným, nakonec došlo i na velké štípací kleště na železné roxory - to už jsem ale "nerozdejchal" a napadl mě ten svěrák. Doufám, že to byla nejen moje premiéra, ale zároveň i derniéra.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Jarek Servus » 24 zář 2009, 14:36

S olivou mám také zážitek, na té, co jsem měl jsem hned napoprvézlomil konkávky, když jsem chtěl odstřihnout jin asi 1 cm v průměru. Tak jsem ji věnoval dál. Mileno viděl jsem u Tebe nažezané a zakořeněné větve z vrby jak ruka, tak neříkej že pilu nepoužíváš. :lol: :lol:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Petr Šádek » 27 zář 2011, 18:51

Trochu oživím tohle téma. Sestra mi přivezla z Barcelony asi 15 plodů(dužina je uschá) z olea europea a teď řeším jestli je mam zasadit i s tou dužinou anebo ji mam ořezat a zasadit jenom pecku?
Petr Šádek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 zář 2009, 19:17
Bydliště: Chomutice

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod lacike » 27 zář 2011, 19:23

Petr Šádek píše:Trochu oživím tohle téma. Sestra mi přivezla z Barcelony asi 15 plodů(dužina je uschá) z olea europea a teď řeším jestli je mam zasadit i s tou dužinou anebo ji mam ořezat a zasadit jenom pecku?

Povedal by som, ze iba kostku aj ked je uz duzina uschnuta. Cele to bude v mokrom substrate a nechces, aby ti tam nieco zacalo hnit..
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Petr Šádek » 27 zář 2011, 20:17

Děkuji za odpověď, taky jsem si to myslel, ale chtěl jsem se jenom ujistit. Mam s tou peckou něco udělat(naprasknout...) nebo jenom zasadit?
Petr Šádek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 zář 2009, 19:17
Bydliště: Chomutice

Re: Oliva (Olea europea)

Příspěvekod Míla Zítek » 22 říj 2011, 18:16

pro Petra Šádka
Zkus to trochu! ošmirglovat. Ony tyhle tlustostěnné pecky procházejí zaž. traktem a tam se naruší pro vyklíčení. A ještě spíš přeleží. Dej to do vlhkého propařeného písku a udržuj vlhké - říkáme tomu stratifikace - a používáme hlavně u habru a jasanu. Líp pak při výsevu vzcházej.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

PředchozíDalší

Zpět na Olea Euroaea (Olivovník evropský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron