Absťákový cypřišek

Absťákový cypřišek

Příspěvekod Pavel Šimsa » 29 zář 2009, 13:16

Jak už název napovídá, po minulém víkendu vLibochovicích to na mě padlo. ALE žádný kloudný materiál k řezání nebyl po ruce. Do Merklína jsem se bohužel nedostal, takže jsem šáhnul po tomto křoví. Potřeboval pročistit a rozhodl jsem se i vyzkoušet i přesazení. Bez krácení kořenů. Vím, že vypadá hrozně (aspoň vidíte v jakém jsem byl stavu. Potěšitelné je, že raší v úžlabí větví, takže zřejmě dojde ke kompletnímu odstranění původních a stavbě komplet nových. Možná zůstane spodní. A taky zkrácení buď v 1 nebo 2. Vidím to spíš na 2. Hlavně jsem zvědavý na to přesazení. Kořeny jsou vypláchnuté od staré ho substrátu a je na zkoušku v čisté antuce. NO a protože mi tohle samozřejmě nestačilo, šáhnul jsem si ještě pro jeden malý jalovec.
Přílohy
DSC01163.JPG
DSC01164.JPG
DSC01165.JPG
DSC01166.JPG
DSC01171.JPG
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Martin Iša » 29 zář 2009, 15:40

Zalíváš moc železitou vodou, rezne ti to. :lol: Taky bych to viděl na 2.Jenže nevím, jestli jsi neudělal moc zásahů najednou. :think: A k tomu ještě experimentuješ z antukou.Nevím možná už máš zkušenosti, ale takhle na podzim bych to já nedělal.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Pavel Šimsa » 29 zář 2009, 16:00

Martine, doufám, že ne. To přesazení bylo opravdu bez střihu a to v čem rostl ten stromek do teď byla jen trocha prachu a velké bubliny. Možná jsem ho nemusel tolik střihnout, ale myslím, že to rozchodí.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Jarda Marek » 29 zář 2009, 18:40

Vzhledem k délce větviček bych ho nechal jak je, kmínek je konický a má pohyb. Budeš-li stavět větve nové tak bych to viděl na jedničku, opět kuli konicitě a pohybu. Měl by to být pěkný elegantní švihák :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 30 zář 2009, 12:57

Ten absťák tomu rozumím.Jenom se zeptám(jsem zvědavej neb s antukou nemám žádné zkušenosti).Pavle použil jsi čistou antuku?(myslím bez perlitu nebo štěrku atd.)Jestli ano tak jak jsi vyřešil drenáž? ;)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Pavel Šimsa » 30 zář 2009, 13:18

Jo Honzo, já taky nemám zkušenosti s antukou. Teď je teprve začínám získávat. V jiném příspěvku jsem přesazoval větší strom a tam jsem dával keramzit. Tady jsem dal jen antuku. Je poměrně hrubá, myslím, že by neměl být problém. Ta hrubost je na úrovni perlitu.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 30 zář 2009, 20:59

Pavle, podle mě bych ho nechal tak jak je vysoký.Na jaře po zakořenění mu ohni větve,natvaruj a sestříhej co nejvíc k poslední zeleni na větvičkách.Podívej na můj cypřišek,je to podobný stromek.Jen k té antuce: nevím, zda bude sama držet dostatek vlhkosti v misce, vzhledem k její velikosti. Já ten můj mám napůl a akadamou a tam je zaručen zdárný růst již několik let.Po zakořenění je dobré hodně sestříhat kořeny do plocha,vyprat je proudem vody a pak znovu vsadit.(ale to až při dalším přesazování )Pokud poroste, nezapomeň dělat pomocí drátování kostru jednotlivých větví a obrost držet jen do boku a nahoru. Cypřiš se rád vrací do původní polohy, proto pořád drátovat, oddrátovat, drátovat a zaštipovat a vystříhávat výhonky po celou růstovou sezonu. Hodně zdaru :clap: :clap: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Jarek Servus » 01 říj 2009, 07:55

Taky bych udělal kostru bez snížení kmene. Takhle působí do budoucna hodně lehce, co se mi vždy líbí. Podle mých zkušeností na jaře by měl masivně rašit z celého kmene a bude z čeho vybirat. Spíš bych teď ještě odstranil první větev dole vlevo, připadá mí, že roste z vnitřního ohybu.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Pavel Šimsa » 01 říj 2009, 09:33

Však taky původně byl Láďo tvůj stromek jako vzor :) . Ale vzhledem ke stavu obrostu je naprosto předčasné podle mě o tom moc uvažovat. Tím samozřejmě je stále ve hře i plná velikost. I když na kmínku raší docela vesele už teď. To je i pro Jarkův návrh s větví, není pohledovka, může se rozhýbat a větev půjde z vnějšku a hlavně jsem mu už nechtěl brát víc zeleně. Pokud jde o antuku Láďo, je tohle zkouška. Miska je dost velká ke stromku, uvidíme. Ty kořeny jsou opravdu prosté původního "substrátu" už teď. Šlo to dobře vyklepat a zbyteček jsem vypral jak píšeš. Dokonce i to rozprostření je v pohodě, kořeny jsou bez problémů do půlky misky, až mě to překvapilo. Takže pokusům s antukou zdar.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Absťákový cypřišek

Příspěvekod Petr Havlín » 01 říj 2009, 16:51

Ahoj kluci. Já měl taky absťák po 20.9.09. hned 21.9 jsem začal roztloukat staré půlky cihel, které mi v koutě zahrady překáží na paletě aspoň 10 let. Žádná síta jsem neměl tak jsem to vyřešil plastovýma bedýnkama na ovoce. Nejhrubší frakci jsem nasypal zpět do sudu kde drtím desetikilovou palicí. Vznikli mi tři použitelné frakce nejhrubší jako drenáž na spodek misky jemnější ke kořenům. Udělal jsem pokus a přesadil jsem listnáče i jehličnany 22.9.09. z listnáčů lípy, javory, lonicery , fíkusy, olivy a taky buxus. Z konifer borovice blatka - záchranná akce, ale i normální v pohodě,tis, cypřiš. Taky jsem to vyzkoušel u třech jamaďourů silvestrisky. U všech jsem použil supertrave. Na jaře budu informovat jak to dopadlo. :blednu: Mám před Vámi náskok.
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny


Zpět na Cypřišek (Chamaecyparis)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron