Tis - video

Re: Tis - video

Příspěvekod Josef Vrážel » 12 úno 2013, 18:08

Ve starých hospodářských záznamech z Valašska existují doklady o počtu otepí tisových štípů, které odevzdali poddaní vrchnosti. Se štípů se dělaly šípy.
No a o tom, jak se dá krásně pracovat na obrostu je třeba krásný příklad tady : http://www.bonsaivigi.cz/fotoalbum/tvar ... -skrabal_/
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Tis - video

Příspěvekod Martin Kolacia » 13 úno 2013, 00:16

jj i můj tis byl postavený z ničeho
Přílohy
2007.JPG
P8070008.JPG
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Tis - video

Příspěvekod lacike » 13 úno 2013, 00:27

Martin, ten je super :clap:

Kolko ti trvalo dopestovat ten obrast?
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Tis - video

Příspěvekod Martin Kolacia » 13 úno 2013, 01:00

3 roky
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Tis - video

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 úno 2013, 10:03

:jedna: hezký vývoj, jak je vidět je pro nás opravdu vhodný... Martine pěkná práce :jedna: ... a i slabší rostliny se dají dobře namontovat k vhodnému pařízku - "tanuki",.... to je u nás stále nedoceněný postup - tvar.....
...a pro úplnost, v předchozím jsem zapomněl upozornit že Taxus je jedovatý...ale nemusíte se ho bát, je neškodný při dotyku, jen ho nesmíte jíst - větvičky žvýkat !!!, a pozor , při požití je jedovatý i pro domácí zvířata.... ,
...a dále, že zahradní kultivary Taxus x media ....jsou kříženci T. bacata x T. cuspidata - tisu Japonského - i ten, a i jeho kříženci u nás dobře rostou....
...a odkaz na podrobnější informace -Wikipedii : http://cs.wikipedia.org/wiki/Tis_%C4%8Derven%C3%BD :D
Hezký den
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 13 úno 2013, 10:15, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Tis - video

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 13 úno 2013, 10:08

Ve starých hospodářských záznamech z Valašska existují doklady o počtu otepí tisových štípů, které odevzdali poddaní vrchnosti. Se štípů se dělaly šípy.
No a o tom, jak se dá krásně pracovat na obrostu je třeba krásný příklad tady : http://www.bonsaivigi.cz/fotoalbum/tvar ... -skrabal_/


Já bych řekl že se ze štípaného tisu dělaly spíše přímo luky a lučiště pro kuše.Tis má jedinečnou vlastnost právě při použití na luk.Protože bělové a jádrové dřevo mají velmi odlišné vlastnosti jsou nelepené luky z tisu jednoznačně nejlepší.Pro výrobu šípů (týbla)jsou vhodnější jiná dřeva především s rovnými léty. U šípů hodně záleží k jakému luku budou patřit a také k jakému účelu budou používány např. šípy válečné,terčové,lovecké. Také jsou jiné pro dlouhý dostřel a pro kratší vzdálenost. Lučištník se orientoval podle použitých barev a značek na perutích(letek) šípů. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Tis - video

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 úno 2013, 10:30

... použití /ale borových/ štípaných kolíků , si pamatuji ze sázení nového vinohradu v 1968 v Březí...na druhé straně kopce od Martina... :D
...o "válečném " použití tisů jsem četl, bylo to zajímavé využití vlastností dřeva těchto krásných stromů... na obdobné informace jsem narazil v souvislosti s výskytem těchto stromů, které údajně byly již v dávné minulosti záměrně rozšiřovány - vysazovány v okolí některých tehdejších obranných objektů a sídel , aby byl zajištěn dostatek jejich dřeva pro výše zmíněné použití ... některé zbytky těchto zjevně "umělých výsadeb" /v pravidelných řadách/, a i záznamy o nich, jak uvádí kolega v předchozím :jedna: , se zachovaly až do našich časů...
V pozdějších obdobích byl tento strom také dále rozšiřován - sázen do zámeckých - už okrasných zahrad , byla hojně využívána jeho vlasnost dobře obrůstat, ... byl používán k tehdy modernímu "tvarování" - stříhán do různých koulí, kuželů, případně i vysokých dělících stěn ...atd. viz tady blíž třeba zahrady zámků Valtice, Lednice, Kroměříž, a mnoho dalších...
PS. tvarové parkové výsadby jsou pravidelným střihem udržovány i v této době, a tak z odstříhaného "odpadu" je možné získat množství větviček - řízků... ;)
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Tis - video

Příspěvekod Josef Vrážel » 13 úno 2013, 21:30

Nu ano, netvrdím, že mí předkové všechno dřevo zpracovali na šípy. Jistě bylo vícero využití....nicméně z těch původních porostů toho asi moc nezbylo...na Valašsku je známých několik starých tisů...u nás je jeden jehož stáří se odhaduje na 700-800let. Vzpomínám si, že jsem ho jako školák fotil pro časopis Zahradkář. To byl můj první honorář za focení...:)
Ale taky mi to připomíná, že bych ho měl nafotit znovu...
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Tis - video

Příspěvekod Martin Cigánik » 14 úno 2013, 14:46

Josefe myslíš ten u pramene Bečvy v Karlovicích?
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Tis - video

Příspěvekod Josef Vrážel » 15 úno 2013, 08:06

Ne, ne,
Píšu o tisu ve Stanovnici....v Karlovicích by měly být ještě kromě toho o kterém píšeš Ty, ještě další dva !
No už jsem si dal pro letošní rok úkol, důkladně je nafotit.... :)
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

PředchozíDalší

Zpět na Tis (Taxus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron