Tis - video

Tis - video

Příspěvekod Jiří Svačina » 08 úno 2013, 11:42

...pěstujte tisy,..... nenajdete je v lese...., jen ve školkách,... ale i v mnoha přerůstajících živých plotech atd., rostou dobře,... jsou nenáročné ve volné půdě,... a jak je zde vidět stojí to za to dát si s nimi tu práci.....přeskákejte ty hloupé reklamy ..... je tam výchozí rostlina :think: ......a výsledek,.... který je možné dosáhnout .... relativně za nemnoho let :blednu: ...nejen v UK , určitě i u nás... :jedna:
http://www.youtube.com/watch?v=0-5yl5D_GOA

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Tis - video

Příspěvekod Laďas » 08 úno 2013, 15:55

Pěkný vývoj :jedna: Graham Potter má všechny videa pěkné....
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: Tis - video

Příspěvekod Compel Lubomír » 08 úno 2013, 19:00

Laďas taky na ně rád koukám i vícekrát. Taky jsem pár tisů již pořídil a mám spadeno na další. Nemají ale moc rády sluníčko.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Tis - video

Příspěvekod Jiří Svačina » 09 úno 2013, 12:30

....snášejí dobře stín, ale ve školce, ve volné a mírně vlhké půdě tisy dobře rostou i na plném slunci.. pokud mají dobré podmínky a v dobrém stavu i kořeny, sluníčko jim nevadí.../u nás jsou použity třeba na pravidelně stříhané živé ploty u hřbitovů atd./... Ale v miskách jim nesvědčí úplné vyschnutí substrátu...a pozor na ně v kontejnerech či miskách v mrazech - mají dužnaté - na mráz citlivější kořeny...
a snad ještě nepříjemnost z poslední doby...si dejte pozor při případném nákupu v obchoďácích na některé bujnější dovozové kultivary /asi z Holandska-Německa/ - u nás bohužel silně namrzající...
Hezkký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Tis - video

Příspěvekod PSt » 09 úno 2013, 12:54

I obyčejný Taxus Bacata je citlivý na velké změny teplot v předjaří. Pak mu zasychají konce větviček, ale stačí ho přistínit a je vše OK.
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: Tis - video

Příspěvekod Martin Kolacia » 09 úno 2013, 15:24

já už tedy ve volné přírodě tis viděl ... a jeho jarní namrzání můžu potvrdit , kdy mi zcela v minulém roce namrzly všechny nové výhony.
DSCF0168.JPG
DSCF0173.JPG
Tohle všechno muselo jít kvůli mrazu pryč
Zareeagoval stejně jako zcela zmrzlá vinná réva . Taky je náchylný na jarní sluníčkový úpal když je umístěný na stinném zimním stanovišti.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Tis - video

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 úno 2013, 13:26

Martine já tedy také už viděl velké i staré Tisy v přírodě, :think: ...i takové které by možná šly vykopat... on jestli se nepletu, je u nás už v evidenci každý starý strom,.. je přísně chráněný v řadě zemí...Tis červený je zařazen mezi silně ohrožené druhy... ;) ... Chtěl jsem tím jen případné zájemce o tyto stromy navést na tu snad jednodušší a legální cestu jak je možné je u nás získat :think: .... Je možné získat semena, je možné je docela snadno řízkovat...,jsou nenáročné...
Co se týče toho namrznutí v loňském roce ...u nás namrzly narašené nové výhony smrků, tisů atd... snad všech rostlin, a to v druhé polovině května kdy tu bylo kterýsi den ráno -6°C... Ale to byla snad extrémní vyjimka... Já tak pozdě tak silný mráz , a ty zcela zmrzlé, narašené nové výhony u tisů i ve volné půdě, nepamatuji snad za celou dobu co něco pěstuji... Ale máte pochopitelně pravdu... :jedna: stalo se...Já chtěl spíš upozornit na nebezpečí u rychleji rostoucích a méně odolných kultivarů které silně namrzají i v normálních zimách a alespoň u mě i po opakovaném dovozu z Německa nepřežily...
Mám tu několik kultivarů jak menších tak i velikých rostlin a i přes ty drobné problémy s nimi, všem doporučuji Tisy si zasázet... pěstovat je ...
Hezký den
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 13 úno 2013, 09:52, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Tis - video

Příspěvekod Martin Kolacia » 11 úno 2013, 21:15

Ano sám pokud bych se k nějakému vhodnému dostal bral bych všemi deseti. Po vytvoření kosterních větví nádherně obráží a prostříhává se jen to co jde nahoru Skvělé je že se nemusí stále drátovat protože velmi dobře drží tvar.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Tis - video

Příspěvekod petradelt » 12 úno 2013, 13:10

Tis je nádherný strom pro bonsaje, ale s tím držením natvarovaných větví, řekl bych že to platí u slabých větví.
Naopak silné se i po dlouhém podržení v ohnutém stavu vracejí :think:
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Tis - video

Příspěvekod Martin Kolacia » 12 úno 2013, 17:13

petradelt : ano přesně tak , úžasně houževnaté dřevo (používalo se na výrobu luků) pokud nevyrostlo a nenatvarovalo se zamlada se dost těžko ovlivňuje , ale je to jeden z jehličnanů který se dá omydlit až na kmen bonsajista si může udělat strukturu větví přesně podle sebe.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Další

Zpět na Tis (Taxus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron