tis Pavla Slováka

tis Pavla Slováka

Příspěvekod Jirka Novák » 02 dub 2009, 20:42

Před dvěma lety jsem získal tis tvarovaný Pavlem Slovákem ( detail tvarování na http://www.bonsai-dnes.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=38 ).
Asi by mnozí řekli, že strom tvarovaný největší ikonou české bonsaistiky budou jen udržovat ve tvaru daném demonstrátorem, ale nedalo mi to a začal jsem na strom pohlížet i jinak. A i když jsem tvrdil, že jiny vytáhlé nad korunu nemám moc v lásce, tenhle stromek si o to z mého pohledu říkal.
Proto jsem dneska neodolal a provedl tvarování.
Vím, že jsem šel proti původnímu záměru demonstrátora, ale myslím si, že až se dopěstují jednotlivá patra bude to stromku ku prospěchu.
Ještě teda musím dodělat mrtvé dřevo a shari, ale to asi nechám až na příští zimu.
Co Vy na to? Drželi by jste se původního záměru? ;)
Přílohy
tis Pavel A.JPG
rok po oddrátování
tis Pavel A.JPG (130.03 KiB) Zobrazeno 7361 krát
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod Jirka Novák » 02 dub 2009, 20:51

Nevím jestli se na mě při tvarování zlobil bonsajový bůh za "prznění" stromu, ale došly mi silné dráty, syn dostal teplotu, takže to zatím dopadlo jen takhle... :D
Přílohy
tis po.JPG
tis po.JPG (62.35 KiB) Zobrazeno 7352 krát
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 dub 2009, 21:29

Jirko,až ten tis obrazí a zahoustne,bude to přesně moje krevní skupina :clap: :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod Jarda Marek » 02 dub 2009, 21:34

No myslím, že se demonstrátor zlobit nebude, protože z tebe dostal co potřeboval. Přinutil Tě nad rostlinou přemýšlet a jít svým směrem, který ti rostlina poskytla. Skvělá práce Jirko :clap: bude z něho pohledný chlapík :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod Dan Pánek » 03 dub 2009, 09:38

Ahoj Jirko,
je to tvůj strom, takže rozhodující je tvůj vkus. I mě je nový pohled na strom bližší, bude z toho pěkná kytka.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod Pavel Šimsa » 03 dub 2009, 14:07

Kupodivu se mi dost líbí. A až obroste a koruna "zhmotní", bude ještě mnohem hezčí. Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod Ivet » 03 dub 2009, 20:52

Zdravim Jirko, myslim, ze ta prestavba stromu prospela, ked sa koruna trochu rozrastie bude posobit oproti kmenu velmi dobre. A co sa tyka jinu, s tym este zrejme budes pracovat, takze nezabudni potom odfotit a pripojit konecnu podobu. :jedna:
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod milan kulhavý » 05 dub 2009, 09:11

Ahoj Jirko.Toto nové řešení mě nijak zvlášť neoslovilo,nicméně máš svoji představu tak se jí drž a za pár let se uvidí ;) V tomto řešení totiž vidím malou polokaskádu pověšenou na kmen.Ale nějak mi to nejde "pod vousy ".Myslím,že pokud bych řešil polokaskádu,vybral bych si pro ni jinou,vhodnější rostlinu a potenciál tohoto pěkného tisu využil lépe.
Ať se ti daří.
Zdraví Milan,Pardubice.
milan kulhavý
 
Příspěvky: 33
Registrován: 22 úno 2009, 13:35

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod Jirka Novák » 05 dub 2009, 10:53

Milane, zajímalo by mě, jaký větší potenciál jsi v této rostloně vidět ty? Co Tě zaujalo a na čem by jsi stavěl?

P.S. Osobně ve výsledku tvarování žádnou polokaskádu nevidím.... :o
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: tis Pavla Slováka

Příspěvekod milan kulhavý » 05 dub 2009, 12:20

Ahoj Jirko.Potenciál jsem viděl hlavně ve stávajících větvích a možnosti na nich vypěstování obrostu tvořícího středně těžkou korunu,hodícící se k síle kmene a jeho výšce.Zapracovat by bylo nutné na vrcholu-rozpohybovat tu přísně rovnou,silnou a kolmou část ve vrcholu a zbudovat jej z nových,nejjemnějších větviček,což by ve vrcholu,kde je růst nejsilnější,nebyl žádný problém.Prostě dopilovávat tu variantu z původního tvarování,ta je mi více bližší.
Ale to vůbec nic neznamená,soudím tak podle té jedné jediné fotky,třeba bych to zhodnotil jinak mít možnost vidět strom na živo.
A co se týká té polokaskády-pokud si na té fotce prstem schovám celý kmen,tak ji tam vidím.Tedy ne jako výsledek celku ale-jak jsem psal-jako dílčí část,posazenou na kmeni.Tak to na mne působí.

PS: nepojedeš příští neděli do Libčan?Mohl by jsi vzít tis s sebou a tam bychom to mohli probrat.
Zdraví Milan,Pardubice.
milan kulhavý
 
Příspěvky: 33
Registrován: 22 úno 2009, 13:35

Další

Zpět na Tis (Taxus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků