Tis bacata

Tis bacata

Příspěvekod Pavel Šimsa » 01 dub 2009, 16:49

Ahoj všichni. Tentokrát vás opět požádám o radu :) . Zakoupil jsem si v zahradnictví několik tisů. Docela běžná produkce. Výhody vidím v silném kmínku, bohatém obrostu (který jde stejně skoro celý pryč) a relativně slušném balu i když nebyl kontejnerovaný. Nevýhodou je množství dlouhých vyholených větví. Snad obrazí. U tohoto tisu jsem si zvolil pohledovku a chtěl bych pokračovat doprava. Tam rostou natěsno dvě větve, původně jsem chtěl zvolit tu horní a spodní stříhat nebo vybělit a nechat "točit" kolem, ale teď se kloním k tomu nechat spodní a vrchní dát pryč, resp. malý jin. Samozřejmě až poté co obrazí. Připadá mi, že není tak rovná a má více staršího obrostu (1 větvička). Otázkou je ještě jestli nechat na levé straně něco na větev - patro, nebo jenom nějaký jin, nebo všechno pryč. Co myslíte vy? I 1. foto je bohužel po sestřihu loni, ale obrážel dobře. Úplně původní foto není. Dík Pavel
Přílohy
tis pred.jpg
det_1.jpg
tis zprava.jpg
tis po.jpg
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Tis bacata

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 dub 2009, 17:58

Pavle, podle těch fotek bych šel podle druhé na ten první kmínek, protože má pohyb,ostatní pryč, nechat obrůst a vybrat si z jemných větviček větve do koruny,vydrátovat je a počkat. Když odstraníš všechno, tis obrazí s velkou intenzitou jen do potřebných větví. Podle té druhé fotky-včechno vpravo- jiny, z levé strany koruna s pohybem kmene.Lepší by ale bylo to vzít k někomu zkušenému a vybrat na místě ze všech pohledů, podle fotky je to dost zavádějící a ploché.Bylo by škoda tak pěkný materiál oddělat.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tis bacata

Příspěvekod Pavel Šimsa » 02 dub 2009, 09:17

Díky Láďo za důvěru :D . Ale vážně, v podstatě se shoduješ se se mnou, ty bys jen volil opačnou pohledovku. Chtěl jsem ji hlavně proto, aby nebyly vidět jizvy po odstranění těch pahýlků. Zkusím udělat jiny jak to bude vypadat. Náběhy, co jsem hrabal to nerozhodnou. Díky Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Tis bacata

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 dub 2009, 09:24

Pavle, podívej se na můj první příspěvek . Tis ze zahrady ze 3.2 2009, tam taky bylo spousta větví a myslím že to dopadlo docela slušně, udělej dutiny,vzájemně propojené a jiny.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tis bacata

Příspěvekod Jirka Novák » 02 dub 2009, 09:30

Pavle, jizev se neboj. Jiny, dutiny a pod.ke každému staře vypadajícímu tisu patří.
Jen těžko radit tahle z fotek s výběrem větví. Asi bych ale byl pro jinou variantu. Ale chtělo by to vidět stromek naživo...
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tis bacata

Příspěvekod Pavel Šimsa » 02 dub 2009, 09:59

Jo Láďo ten tis vypadá pěkně, na ty jiny ho asi někam vezmu. V tom se rozhodně necítím. Jirko jen se nenech dvakrát pobízet. I když jen z fotek. Jestli tam vidíš jinou, lepší možnost, sem s ní. V nejhorším ji zavrhnu :) . Chtěl bych ten prostřih dodělat co nejdřív, aby mohl stromek začít investovat rozumně. Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Tis bacata

Příspěvekod Jirka Novák » 02 dub 2009, 11:12

Líbí se mi ta poslední fotka. Na ni už ale zbyla asi jen jedna varianta ....ta pravá větev.
Mrzela by mě ale z tohoto pohledu ta zakrácená větev přibližně uprostřed (s tím bílým svítícím koncem) protože bych to jinak asi stavěl na ni a využil i další větve, protože pro tisy je habitus postavený z více větví typický a i ty jiny by se tam daly pěkně zakomponovat...
Ale říkám, je to jen z fotek a moc se v nich neorientuju. Trošku tam chybí popisky pravá, levá a pod.
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tis bacata

Příspěvekod Pavel Šimsa » 02 dub 2009, 12:35

Jirko ta poslední fotka byla moje zamýšlená pohledovka. Láďa to vidí třeba jako zadní stranu. Popisky tam chybí díky mojí neumělosti vkládat fotky. Ta větev, o které píšeš se mi nezdála protože je nasazená o dost níž pro mě a ze strany a nad ní vlastně pořád pokračuje silný kmen. Vůči němu by mi přišla hodně tenká, přechod takový divný. je vidět na té první fotce a je taky pěkně rovná. Ale každý názor se cení, dík. Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Tis bacata

Příspěvekod Jirka Novák » 02 dub 2009, 13:43

Tohle nebyla větev, která by nešla rozhýbat. A divný přechod? Jaký by jsi si ho udělal, takový by jsi ho měl :D To nejsou věci se kterými by se nedalo pracovat. To je ale těžké na vysvětlování... Mohl to být zajímavý strom :think:
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tis bacata

Příspěvekod Jarda Marek » 02 dub 2009, 18:12

to Pavel : V pravidlech a návodech, na druhém obrázku, je kolonka poznámky, tam když napíšeš co potřebuješ, tak se ti to zobrazí pod fotkou.
odkaz : viewtopic.php?f=30&t=61

No a ktomu stromu si myslím, že bude zajímavý taky, tedy samozřemě po čase.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Tis (Taxus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník