Darované azalky

Darované azalky

Příspěvekod Alexandr » 22 črc 2010, 20:03

Zdravíčko,

tak jsem vám chtěl ukázat azalky co jsem dostal. Ta první je od mé kolegině z práce, v tom rozvětvení měla nevzhlednou kouli, tak jsem ji celkem radikáklně seřezal, chtěl bych ji trošku nahnout, z té dlouhé větve udělat spodní patro a z té kratší dopěstovat vrch do spirály. Co myslíte?

Tu druhou mám od Jakuba Malchárka, a moc nevím co s ní? Poradíte?

http://killah.rajce.idnes.cz/AZALKA/

PS: bohužel jsem nepřišel na to, jak na rajiče.net otočit fotku, v PC ji mám otočenou:-(
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Darované azalky

Příspěvekod Jarda Marek » 22 črc 2010, 20:25

Lexo nauč se fotky vkládat sem a je to :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Darované azalky

Příspěvekod Martin Iša » 22 črc 2010, 20:28

Škoda že jsi jí tak seřezal. :? Mohl z toho být krásný klasický listnáček(koště, vějíř)Teď bych uřízl tu pravou, a budoval všechno na novo . :think: U té druhé nevím, je do toho špatně vidět, ale seřež to tak, aby jsi měl konicitu. ;)
Přílohy
az1.JPG
az1.JPG (59.02 KiB) Zobrazeno 3131 krát
Az2.JPG
Az2.JPG (35 KiB) Zobrazeno 3121 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Darované azalky

Příspěvekod Alexandr » 22 črc 2010, 20:36

Jarda: umím:-) jen těch fotek bylo více a do jednoho příspěvku můžu dát jen 4 fotky, musím je upravovat, atd., to se mi nechtělo

Martin: nooo nemyslím si....na těch prvních fotkách to moc nejde vidět, ale to rozvětvení nebylo moc pěkné:-(


Co s tou druhou?
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Darované azalky

Příspěvekod Jarda Marek » 23 črc 2010, 05:42

Lexo dobrá :think:
jen s tou první má Martin pravdu šlo oto jen zjemnit to rozvětvení a byl to klasický listnáč :think:
s tou druhou bych si v klidu pohrál, vystříh křížící se větve, větve rostoucí do stromu a nahoru, ale v klidu a pak by se vidělo jak dál :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Darované azalky

Příspěvekod Jan Kalivoda » 23 črc 2010, 10:44

Nikdy neřež silné větve v červenci, doba je tak do max půle května, ale lepši v dubnu, jinak se zavaluje několik let. Když uřízneš v dubnu zavalí ještě v tomto roce řez i do síly 1,5 cm. Dále si dovoluji nesouhlasit s Martinem s tím uříznutím pravé větve až u kmene a doporučuji ale jinou techniku řezat u této azalky tu pravou větev min. na 2 cm špalík, protože pokud ji úplně odstraníš zaschne ti pod řezem celý kmen až do kořenů a to přeci nechceš.
A když už si ji takhle obral tak ji vem ještě víc na poslední zelenou a tu také zkrať na pár zelených listů,je to moc vysoké na tak tenký základ kmene, pak ji nahnoj kristalonem Rhododendron dle návodu (každý týden do poloviny září), a za cca. měsíc ti silně obroste ze spících pupenů a pak si vybereš co se ti bede líbit a zbytek pryč, hlavně u paty kmene, kde obrůstá nejsilněji. Dále je nutnost ošetřit proti fungám - možno použít Previcur.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Darované azalky

Příspěvekod Martin Iša » 23 črc 2010, 19:32

Honzo, s tím zavalováním ran (termín) je dobrá rada. :jedna: A k těm houbovým chorobám, jak se projevují?
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Darované azalky

Příspěvekod Jan Kalivoda » 24 črc 2010, 00:31

Martine, nejčastěji napadení fungami se projeví změnou zbarvení listu, například znědnou od špiček, zfialový celý list adt. V našich klimatických podmínkách kdy střídájí vysoké denní teploty s raní rosopu-nebo popřípadě zalivkou na list, prostě teplo a voda je živná půda pro fungi, některé druhy rodu Rhododendron (azalek) jsou více odolné, některé méně. A k přípravkům na ochranu, je jich na trhu dost a různých chorob také a proto je nutné tyto střídat aby se pokrylo celén spektrum a fungi se nestaly rezistentní. Já mám vynikající zkušenosti s Previcurem který je fungicidní přípravek a slouží k hubení půdních a listových chorob, způsobených pravými plísněmi (jako je například Pythium spp., Aphanomycetes spp., Phytophora spp., Pseudoperonospora spp., Peronospora spp....). používám ho při sázení, množení ze řízků a k zalití do substrátu. Postup vždy podle návodu a je lépe provádět ošetření na večer né za intenzivního osvětlení!!! Navíc tento přípravek působí jako stimulátor růstu kořenů a kvetení rostlin a působí na celkové zdraví rostlin. Ale neúčinkuje proti houbám jako je Fusarium Verticillium, Thielaviopsis nebo Rhizoctonia (přípravek Topsin M 70WP a další). Dále proti houbovým fytopatogenům můžeme použít i bio ochranu. Biologická ochrana rostlin nabízí další způsob snižování zátěže životního prostředí. Na základě použití biologických preparátů, které potlačují houby. Jde o biopreparáty, například známé Polyversum atd. Využitím těchto přípravků dochází k redukci výskytu fytopatogenních hub v půdě i v rostlinách. Zlepšení zdravotního stavu rostlin je předpokladem pro uspěšné pěstování našich miláčků. Protože biologická vitalita je základem úspěchu. Velká zdravá a silná rostlina je méně náchylná k chorobám a plísním. A jsme zase u toho stokrát opakované, prevence je prevence.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Darované azalky

Příspěvekod Martin Iša » 24 črc 2010, 09:11

Děkuji za vyčerpávající odpověď. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Darované azalky

Příspěvekod Lada Fabián » 24 črc 2010, 09:27

Jane,tu silnou větev řezat na špalík i v dubnu nebo v tom to období můžeme řezat u kmene.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Azalka (Azalea satsuki, japonika)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků