Prunus mahaleb_roubování vlastní větví průvlekem

Prunus mahaleb_roubování vlastní větví průvlekem

Příspěvekod Vladimír Touš » 22 zář 2015, 17:17

Některé z mých mahalebek mají silný vrcholový růst a neobrážejí ve spodní části kmene. U této mahalebky jsem se na jaře 2014 rozhodl k naroubování vlastní větve průvlekem ( thread graft ) viz obrázek. Roub označen kroužkem

PM_1_Graft – kompr.jpg


V průběhu roku 2014 část větve za kmenem zesílila a na spojnici s kmenem se vytvořil zřetelný kroužek. Vzhledem k tomu, že toto zesílení nebylo dle mého názoru dostatečné, vše jsem ponechal bez zásahu a stromek jsem přezimoval ve venkovním prostoru. Na jaře letošního roku jsem přidal ještě jeden roub. Během jara a léta oba rouby vykazovaly zřetelné zesílení a výrazný srůst. Od konce července jsem u obou vyživujících větví postupně zeslaboval jejich průřez s cílem omezení toku živin. Počátkem srpna jsem obě větve odstřihl a ponechal pouze několika centimetrový čípek, který bude odstraněn počátkem příštího roku. Současně jsem zakrátil i přiroubované větve. Větev roubovaná v roce 2014 pokračuje bez problémů. Větev naroubovaná na jaře letošního roku reagovala povadnutím listů. Po umístění do malého foliáku s pravidelným rosení se listy vzpamatovaly, nicméně po cca 14 dnech odpadly. Pupeny na tomto roubu nevykazují zatím žadné problémy. Myslím, že to v pohodě rozchodí. Nicméně, příště nechám roub na místě minimálně 1 rok a prodloužím dobu postupného zastřihávání vyživující větve na 2-3 měsíce.

Na obrázku je "problematický" roub.

Right one_kompr.jpg
Right one_kompr.jpg (148.5 KiB) Zobrazeno 1320 krát


Stejný postup jsem aplikoval u břízy - větev a kořeny. V případě zájmu to přiložím.
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Prunus mahaleb_roubování vlastní větví průvlekem

Příspěvekod Pavel Š. » 23 zář 2015, 10:30

Určitě to přilož. Názorných fotek není nikdy dost. ;)
K tomu "problematickému roubu" bych já osobně nebyl tak optimistický, spíš naopak. Taky už jsem pár větví takto přikájel (myslím, že je to vhodnější výraz než roubování) a pokud po odstřižení větev reagovala vadnutím či dokonce opadem listů, tak i přes mlžení, téměř vždy šla do kytek. To, že pupeny zatím vypadají živě, ještě nemusí znamenat výhru. Každopádně příští rok dej vědět. Držím palec.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Prunus mahaleb_roubování vlastní větví průvlekem

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 23 zář 2015, 13:07

Bohužel máme taky spíše podobné zkušenosti jako Pavel - pokud takto větev zareagovala, tak to většinou nedopadlo dobře. Navíc se mi zdá, že právě mahalebka bez rozpakování pustí větev při sebemenší známce slabosti - a následně obrazí dalšími 100 novými výhony :) . Tak snad se to podaří, budu zvědavý na další vývoj.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Prunus mahaleb_roubování vlastní větví průvlekem

Příspěvekod Vladimír Touš » 23 zář 2015, 15:25

Pavle, díky za opravu termínu. Přikájení, jasně. Nastřelil jsem od oka překlad z ang.
Lukáši, tahle vydrží. Jeden list tam zůstal... :jedna:

Pro zajímavost.
První roub ( sakra, musím si dávat pozor ), kájínek asi taky ne, tak výhonek byl protažen přes mrtvé dřevo. Během léta z této části výhonku vyrazila nová větvička. Po odstřižení matečné větve se stále drží...


[attachment=0]Top one_kompr.jpg[/attachment
Přílohy
Top one_kompr.jpg
Top one_kompr.jpg (143.5 KiB) Zobrazeno 1183 krát
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Prunus mahaleb_roubování vlastní větví průvlekem

Příspěvekod Jarek Servus » 23 zář 2015, 21:32

Dělal jsem u javoru a lípy s podobným výsledkem jako Pavel. Je možné, že jsem mateční větev odstřihl taky příliš brzy.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne


Zpět na U ostatních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron