Potentila fruticosa - Mochna křovitá

Potentila fruticosa - Mochna křovitá

Příspěvekod Jan Kalivoda » 23 úno 2011, 18:32

Zdravím, nikdo nic tak jsem trochu málo vypotil.
Potentila frutikosa – Obecný název: Mochna křovitá, Rod: Potentila ,Taxon: fruticosa
Dovednostní úroveň: začátečník až po pokročilé
Potentila je často přehlížený a přitom vážný uchazeč o vytvoření bonsaje. Rostliny od přírody rostou keřovitě a jsou zajímavé svěží barvou kůry, která je až žlutavě hnědá, s odlupuje v pruzích, po celé textuře trupu. Má krásné převážně žlutéi květy a drobnými lichospřeženými listy. Rostliny výše uvedeného druhu jsou převážně husté vzpřímeně rozložité keře, vysoké okolo jednoho metru s jemnými větvičkamina koncích což ji předurčuje ke kultivaci - pěstování pro bonsaje. Dále se vyznačuje drobnými lichospeřenými listy, květy jsou převážně pětičetné obvyklá barva žlutá, plodem je nažka. Tento druh se převážně roste v nížinách i ve středních polohách, vyskytuje na severní polokouli. Potentila se často nachází roste na vápencích a je evidentní, že jí bude dělat dobře v vápnitá půda s dobrou drenáží.. Je to rozšířená dřevina i u nás hlavně v parcích, ale i na zahradách. Ke zdárnému růstu potřebuje dobře propustné mírně vlhké půdy (rašelina-kompost-písek-trochu vápence). Dobře roste na plném slunci tak i v částečném polostínu. Celkem dobře snáší městské prostředí i částečné přísušky -sucho. Od května do konce léta bohatě kvete. Je doporučující rostlinu zmladit silným řezem, aby se udržela hojnost květů. Nejvíce jsou kultivovány žlutě kvetoucí kultivary, které bývají nejodolnější. Bíle, červeně, oranžově a růžově kvetoucí kultivary jsou méně otužilé, více náročné na prostředí a zpravidla nedorůstají takových velikostí jako kultivary žluté Existuje však mnoho kultivarů s květy různých barev a velikostí, například: bílá je Abbotswood výška 0,8 m, šířka 1m, žlutá Goldtepich v. 0,7m, š.1 m a Klondike v. 0,6 m, š. 0,8 m, růžová Pink-quen v. 0,4 m, š. 1,2 m a červená Red Ace v. 0,5 m, š. 0,7m atd.. Množíme řízkováním, oddělky semenem pro naše účely se nebudu zabývat. Rostliné řízky odebrané ať již na podzim nebo na jaře teď zasaďte do země nebo zapíchejte do truhlíku popř., hrnků s množárenským substrátem. Po zasazení důkladně zálít a přikrýt pokud není skleník alespoň foliovým krytem, aby zemina nevyschla. V těchto podmínkách vytvoří řízky brzy mnoho mladých kořenů. Tipy a rady: někteří lidé dávají rádi mleté vápno do půdní směsi, já používám buď jako dolomitické vápno kusové a nebo vápenec (travertin) drcený. Nejlepší je hned v prvních letech po získání ohýbat - tvarovat protože bohatě-silně roste. Starší větve jsou již tvrdé a lámou se. Použijte stín na koženy. Tento druh má rád chladné půdy.
Závěrem mohu říci, že je to velmi vhodný použitelný druh pro bonsaje, protože produkuje silné a krásně zkroucené kmeny u starších rostlin. Vzhledem k tomu že je potěšující pro pěstitele, že snadno prorůstají spící pupeny ze starého dřeva, rychle vytvářet boční větvičky, nevýhodou je naopak , že často obráží i z dolní části kmene. A na konec pár květů pro potěchu oka.
Zdraví Jan K.
Přílohy
Potentilla fruticosa Red Ace 3.jpg
Potentilla fruticosa Red Ace 3.jpg (112.88 KiB) Zobrazeno 6533 krát
Potentilla fruticosa Pink-Queen I.jpg
Potentilla fruticosa Pink-Queen I.jpg (119.26 KiB) Zobrazeno 6534 krát
Potentilla fruticosa Goldtepich 1.jpg
Potentilla fruticosa Goldtepich 1.jpg (116.6 KiB) Zobrazeno 6534 krát
Potentila fruticosa  Abbotstwood.jpg
Potentila fruticosa Abbotstwood.jpg (114.55 KiB) Zobrazeno 6525 krát
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá

Příspěvekod Jarek Servus » 24 úno 2011, 18:54

Díky, Honzo, za návod, pochopím snad i já. Až budeš chtít dělat lesík smrkový, tak dej vědět, určitě se nás pár najde na pomoc a čumendu.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá

Příspěvekod Stenly » 02 čer 2015, 20:49

Tak jsem si našel mochnu, která by stála za vyzvednutí. Jak je to z kopáním?
Je ještě vhodná doba?
Jaké mají kořeny? Takovou potvoru jsem ještě nekopal.Do jakého substrátu ji potom nasadit. Je třeba i kyselší? S rašelinou.
Díky všem za info.
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá

Příspěvekod Pavel Š. » 03 čer 2015, 10:10

Tak úplně ideální doba na kopání teď určitě není, už vzhledem k hlášeným vysokým teplotám. Pokud to není záchranný kop, tak to nech na podzim nebo jaro. Na druhou stranu loni v červenci jsem se náhodou nachomýtl k likvidaci staré výsadby a sebral s hromady vytrhaných mochen jednu s pár kořínky, která celý den ležela na přímém slunci a přežila to.
Jinak informace o substrátu je, myslím, dostatečně popsaná v původním příspěvku.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá

Příspěvekod Milan.Hupak » 19 čer 2015, 19:23

Chtěl bych se zeptat Honzy Kalivody. V práci máme špatně udělanou terasu a v garáži se dělají krápníky. Daly by se nadrcené použít k mochničkám místo toho vápence. Díky za odpověď. :think:
Uživatelský avatar
Milan.Hupak
 
Příspěvky: 639
Registrován: 13 dub 2010, 21:15
Bydliště: Blížejov u Domažlic
člen ČBA: ano

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá

Příspěvekod Jan Kalivoda » 07 črc 2015, 13:42

Pozdrav Všem v době dovolených.
Milane, malé množství staré omítky není na závadu, v podstatě všechny rostliny v přírodě potřebují vápno, některé třeba jen mizivé množství ale je potřeba.
Mochny se v podstatě dají kopat po celý rok, ale nejvhodnější podle mě je jaro nebo podzim, pak následuje odbobí mezi první a druhou mízou, v tuto dobu doporučuji částečně nebo plně odlistit, atd., ale tím vás nebudu zatěžovat. Ale pokud jde o to zahchránit kopat kdykoliv, ale jak píše Pavel Š., kořeny mají jemné a následně podle podloží i dlouhé kůlové.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne


Zpět na U mochen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron