ROD Malus -pěstování

ROD Malus -pěstování

Příspěvekod Jan Kalivoda » 10 bře 2009, 16:37

Základy pěstování
Jabloně vyžadují bohatou, vlhkou a propustnou půdu. Nesnášejí podmáčená stanoviště a mrazové kotliny. Pro dobré opylení je nejvhodnější alespoň tři různé odrůdy pohromadě, protože existují kultivary diploidní nebo triploidní a rozdíly v počtu chromozomů způsobují, že takové stromy jsou vzájemně nekompatibilní. Doma stačí pokud jsou nějaké stromy jabloní i u sousedů v okolí. Jabloně vyžadují zimní klid, zimní pobyt ve skleníku nebo v krytém závětří je dobrý.Vyžadují tu a tam radikální zimní řez a letní zaštipování prodlužujících výhonů u odrůd, plodící na nových letorostech. Při letním zaštipování zakratit za druhým listem. Jabloně se zformovanou korunou mohou často růst a po celá léta plodit prakticky bez prořezávání, jen s použitím udržovacího řezu. Můžeme je drátovat-vyvazovat a radikálně prořezávat v létě i v zimě takřka do libovolného tvaru. POZOR V létě kontrola drátování každý týden!!
Pro krásnou a bohatou úrodu plodů je nejvhodnější vyšší počet rostlin různých odrůd. U odrůd, především časných, které plodí na nových letorostech, je vhodnější udržovací, než zmlazovací řez, při které bychom odstranili plodonosný obrost. Jabloně zakracuji podle potřeby, aby větvičky moc nezesílily když to není nutné, nechám narůst min. 4 listy a za druhým zaštípnu.
Stejně důležitá jako řez je i probírka. Odstraňováním nahuštěných nebo napadených plodů podpoříme velikost i kvalitu zbývajících a předejdeme obroční úrodě. Probírka po červnovém opadávání plodů, kterou je vhodné zopakovat udělat konečnou na jeden až dva plody na třapci, přispívá ke zkvalitnění a vabarvení plodů.
Růžové a bílé ještě k tomu voňavé květy vypadají na začátku až (dle odrůdy) konci jara nádherně.
Množení - Generativní semenem a vegetativní roubováním nebo očkováním:
Kultivary se roubují nebo očkují. Převislé druhy je lépe roubovat v korunce. Některé kultivary lze množit i (M. sargentii ‘Tina’). Botanické druhy se dají bez problémů množit semenem. Ze semen jen zřídka vzejdou kvalitní stromy, řada dnešních nejlepších odrůd ale pochází ze semenáčků. Jabloně se očkují nebo roubují. Někdy se množí i kořenovými, bylinnými řízky, nebo pěstují roubují či očkují u země na semenáče (můj případ), (nebo Malus sikkimensis) nebo typové podnože, stejně jako ovocné jabloně na podnožích jako jsou M 9, M 26, M 27, MM 106 atd. Na podnožích řady M vyrůstají stromy dobře se však hodí pro bonsaje (mám vyzkoušené- i když jsem někde četl že doporučují jen některé podnože řady M). (Podnože označené písmenem M pocházejí z anglické šlechtitelské stanice East Malling).
Já pěstuji jabloně roubované na vlastních semenáčích, dobře také rostou na semenáči Jadernice moravské.
Tak to je v kostce zatím vše.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: ROD Malus -pěstování

Příspěvekod Jarda Marek » 10 bře 2009, 20:07

Děkuji myslím opět za všechny. Honzo perfektní :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: ROD Malus -pěstování

Příspěvekod Petr Čaněk » 20 led 2011, 13:46

Super příspěvek. :jedna: :jedna: Možná by chtěl přesunout do Pěstitelských postupů, tady je trochu zapadlý. A asi taky další Honzův příspěvěk o škůdcích ve vedlejším vláku. ;)
Petr
Petr Čaněk
 
Příspěvky: 27
Registrován: 31 pro 2010, 09:19
Bydliště: Drahelčice, okr. Praha-západ

Re: ROD Malus -pěstování

Příspěvekod Vahada » 20 led 2011, 14:32

Vynikající příspěvek.
Zajímavá je i informace o možných podnožích. Někde v literatuře jsem četl, že se hodí z "M" podnoží jen M16, která je v současnosti téměř nedostupna a ty máš dobré zkušenosti i s jinými, včetně MM106, ta bývá teď často používaná na ovocné stromky.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: ROD Malus -pěstování

Příspěvekod Jan Kalivoda » 23 úno 2011, 19:17

Konečně jsem se dostal k odpovědím, pokud jsou rouby nebo očka pěkného druhu, který za to stojí, naroubuji - očkuji na jakoukoliv vhodnější podnož. Stejně většina udělá nepěkný zával nebo srůst a následně ji zahřížím v místě srůstu aby se odstranil nepěkný dojem. Ve většině případů stejně nejsou kořeny v idealním stavu, tak si mohu vybrat nové podle potřeby. Svého času,když mi kamarád donesl rouby z dovezených jap. jabloní, nebyly v létě vhodné podložky, tak jsem to narouboval na větev ušlechtilé jabloně pod jménem Rubín a roste to bez problému.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne


Zpět na U jabloní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron