Pestitelske techniky u javoru

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod mirec » 15 srp 2012, 00:06

dakujem :) tolko mi stači pytal som sa len preto lebo ako ste si všimli som pobehal aj po zahraničnych forach a hoci som si to dal do prekladača tak tam nebolo napisane že či to dal len do vody alebo nie ale už rozumiem ( a hlavne som sa to pytal preto lebo tuto nedaleko je jeden pekny japonsky javor a dosť pekna odroda tak len preto)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Hugo Studeník » 17 kvě 2013, 18:39

Zdravím všechny !
Rád bych se ještě vrátil k popisované metodě letního střihu javorů na dva páry pupenů . Některé moje javory ( zejména babyka ale i některá palmata jako arakawa atd. ) v zónách intenzivního růstu vytvoří do léta taková internodia , že i první rozestup pupenů ( budoucí první rozvětvení větve ) je nepoužitelné . Jak to řešit ? Je třeba tyto výhony odstranit celé a začít vytváření koruny z výhonů které tak intenzivně nerostly ?
Díky HS.
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Milan Karpíšek » 18 kvě 2013, 08:23

Ahoj Hugo no v podstatě sis odpověděl sám. Pokud je to zóna intezivního růstu a je pod silnými výhony slabší můžeš v letě samozřejmě ten silný ustříhnout. Ale je dobré když ti tam zbudou min. 3 další výhonky aby si měl další možnosti. Při tomto řezu ti začne vracet pupeny hodně zpět až se člověk nestačí divit.

To je ale strašně složité vysvětlovat po fóru nic není tak jednoduché jak je tu popsané. Pouze je to jednoduše napsané, že se mají krátit na dva páry ale ono je třeba některý silný prostě dávat pryč celé, to prostě musí člověk vidět.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Hugo Studeník » 19 kvě 2013, 09:24

Díky Milane !
Samozřejmě lepší je jednou zkusit než třikrát studovat .
Já jsem dosud většinu stromů nechával hlavně sílit . Takže jsem prakticky vše co narostlo zpětně zase seřezal a případně zesadil . Nevýhodou je , že stavba koruny je takto stále na začátku .
Do velké míry s tím souvisí i překlad W.Palla v novém vlákně i když jeho metoda není tak detailní . Něco podobného jak popisuje jsem dělal se stromy v záhoně . Nevýhoda byla , že sílila vždy především horní část koruny , kterou jsem pak nakonec musel celou odstranit .

S pozdravem HS.
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Marián Herčút » 20 srp 2013, 19:40

Neviem, či moja otázka patrí práve sem, ale skúsim to. :oops: :oops: :oops:
Našiel som niekoľko zaujímavých kúskov Javor babyka. Nakoľko nemám veľa súseností (veď som greenhorn, tak čo už), chcel som sa opýtať na dve veci:
1. Kedy je rozumnejšie ich vybrať, jar alebo jeseň?
2. Zrezať ich hneď pri výbere z pôdy, alebo až po zakorenení? Koľko zrezať, aby to potom rozchodili?
V tomto som naozaj začiatočník, tak privítam každú radu skúseného.
Ďakujem všetkým, ktorí mi poradia.
Bolo by škoda ich tam nechať, rastú v garáte, časom padnú za obeť čisteniu... :o
Ľudia, ktorí hovoria, že sa to nedá spraviť, by nemali vyrušovať tých, ktorí to robia.
Marián Herčút
 
Příspěvky: 113
Registrován: 24 dub 2010, 09:16

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod PSt » 20 srp 2013, 20:24

Ja kopu radši na jaře. Střihni to hned po výkopu jak budeš potřebovat, ale nech jim nějaké pupeny.
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Luděk Urbanič » 21 srp 2013, 12:59

Babyka je plevel - stejně jako jiné naše javory - klen a mléč.
Je úplně jedno, kdy je budeš kopat, jestli na jaře , nebo na podzim - chytí se v pohodě.
seříznout jak píše PSt - při výkopu - pupenů moc nechávat nemusíš - budeš se divit, kde všude opučí :) .
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Marián Herčút » 21 srp 2013, 13:36

Díky za rady! :clap: :clap: :clap:
Tak teda skúsim niečo v jeseni(október-říjen??? :oops: ). A ak tam ostatné budú ešte na jar, tak skúsim niečo aj vtedy. :lol: :lol: :lol:
Ešte raz ďakujem! :mrgreen:
A idem chystať miesto pre nováčikov... :lol: :lol: :lol:
Ľudia, ktorí hovoria, že sa to nedá spraviť, by nemali vyrušovať tých, ktorí to robia.
Marián Herčút
 
Příspěvky: 113
Registrován: 24 dub 2010, 09:16

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Fero » 21 srp 2013, 16:02

Mne sa osvädčila jeseň, koniec októbra, november. Po zožltnutí listov, najlepšie po ich opade až do zamrznutia zeme. Na jar po reze hodne tečú.
Fero
 
Příspěvky: 18
Registrován: 21 říj 2010, 08:23

Předchozí

Zpět na U javorů, jilmů, topolů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron