Duby jak?

Duby jak?

Příspěvekod Jirka Bělunek » 21 úno 2011, 19:30

Zdarví Jirka.Má někdo dobré a letité zkušenosti s pěstováním dubů? Chtělo by to zde rozepsat tak, jak to udělal třeba Martin Iša u líp nebo buků. V loni jsem nějaké staré kousky vytáhl z haldy a letos mám pěkné vyhlednuté v lese. Tak třeba jak to bude s obrážením na starém dřevě, když budu chtít vypěstovat nové větvě?
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Duby jak?

Příspěvekod Michal Němec » 21 úno 2011, 19:48

Tak co se týče s obrážením na starém dřevě, tak můj dub ochotně obrážel. Duby celkově velmi ochotně obráží po střihu, takže stím jsem problém neměl. Ale největší nešvar u mého dubu bylo padlí, ikdyž jsem ho poctivě stříkal jak zjara tak i během růstu NIKDY jsem se ho nezbavil. Naštěstí minulou zimu nepřežil :mrgreen: takže mám o starost míň a ušetřim za postřik proti padlí :lol: Jinak mám vyhlídnutý dva pěkný duby, ale nechám je tam kde jsou, dub už ke mně nikdy nesmí :lol: :)
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: Duby jak?

Příspěvekod Dalibor » 21 úno 2011, 22:47

Podle mých zkušeností duby zahušťují dobře. Ale to padlí je fakt hrůza, podle mě je třeba mít duby na nějakém suchém místě s malou vlhkostí vzduchu. Babička má duba na zídce naprosto bez stínu a nikdy sem na něm padlí neviděl a s postřiky to určitě nepřehání.
Dalibor
 
Příspěvky: 37
Registrován: 13 úno 2011, 19:22

Re: Duby jak?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 úno 2011, 23:03

U dubů se mi osvědčilo vylomení koncových pupenů před rašením. Pak se dobře rozvětvoval a rašil ze starého dřeva.Jejich pěstování jsem zavrhl pro velký výskyt padlí a pro nepředvídané neprorašení a uhynutí na jaře, třeba po 5 bezproblémových letech. Po vyjmutí z misky byl vždy kořenový bal OK, jemný,hustý, ale mrtvý. Proto duby NE :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Duby jak?

Příspěvekod vláďadošek » 21 úno 2011, 23:35

Je pravda že duby mají dvě nectnosti-padlí a nepředvídatelné prosychání větví,ale chce to nevzdávat se,protože když se zadaří tak to jsou nádherné stromy které jsou ozdobou sbírky.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Duby jak?

Příspěvekod Jirka Bělunek » 22 úno 2011, 09:13

Dobré ráno.Já bych ty duby tak nezatrcoval.Pravda padlí je hrozné,ale podle mých zkušeností mi po defilaci dobře obrážejí
stromky a padlí tam už není.Tedy pro ten daný rok. Vše se pak opakuje další rok stejně.Takže otrhávám lístečky každý rok a stromkům to nevadí. Mám stromky celý den na sluníčku a padlí se objevuje pořád.S tím to asi nemá co dělat Dalibore.Také mám problém v tom, že když stromky prořežu síla se tlačí do horních pater, tam vyjedou dlouhé větve a dole, kde bych potřeboval přidat, tam to tak nejede.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Duby jak?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 22 úno 2011, 09:24

Jirko, tady mi právě pomohlo vylamování pupenů-koncových hlavně v horní části.Pak spodek rostl a vršek jen větvil a netahal se do dálky :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Duby jak?

Příspěvekod Jarek Servus » 22 úno 2011, 16:43

vláďadošek píše:Je pravda že duby mají dvě nectnosti-padlí a nepředvídatelné prosychání větví,ale chce to nevzdávat se,protože když se zadaří tak to jsou nádherné stromy které jsou ozdobou sbírky.

S tím nemohu než souhlasit, přes všechny nectnosti, když se zadaří, jsou to nádherné stromy. Taky jsou háklivé na řez kořenů. Mám duby na slunci i v polostínu, volmě i v miskách a padlí dostávají všechny. s vylamováním koncových ,pupenů jak píše Laďa, souhlasím.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Duby jak?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 22 úno 2011, 17:56

Je pravda, že to větvení je u dub problém, vylamování koncových pupenů v silných růstových zónách je dobrý tip :jedna: .
Padlí u nás není až takový problém - některý rok se objeví, jiný zas ne a většinou v nijak velké míře - chce to stříkat, stříkat. My máme dubů jenom pár, není to zrovna můj oblíbený druh, ale když už se člověk k něčemu dopracuje, tak to pak stojí za to.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Duby jak?

Příspěvekod Vladimír Vinický » 23 úno 2011, 10:53

To co popisujete výše je vcelku pravda. Přidám jen svou další zkušenost. U mých dubů docházelo zcela nahodile k tomu, že odumíraly celé části větví nebo i celé větve. Pomohlo mi to, že tak cca každých 5 let vyjmu dub z misky a dám na dva roky do záhonu. Tam se dub fantasticky zvedne, jen se musí udržet vylamováním pupenů, střihem atd. v požadované velikosti. Jen někdy kvůli zesílení na slabších dubech nechám růst terminál, který mohu ale různě pokroutit a pak téměř celý nebo i celý odstraním. Poté jde zase do misky. Problém s padlím nemám, jen v pozdním podzimu a to už mi tak moc nevadí. A to mě jeden z dubů i pravidelně kvete a plodí. Duby, jako ostatně i všechny další bonsaje mám celý den na přímém slunci. Duby jsou fantastické, trochu specifické (neošetřené rány např. trouchnivějí) ale když jsou v kondici jsou úžasné a jejich střih je zážitek.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Další

Zpět na U dubů, habrů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník