Zastřihování buků

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Martin Vajs » 09 kvě 2011, 09:48

Hezky popsané vlákno :jedna: :jedna:
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Bass.Boi » 21 kvě 2011, 17:37

Sem tu novy, ale tohle vlakno me dalo velikou spustu velmi potrebnych informaci.
Diky Vsem, panove ;)
Petr Josef Pár
Uživatelský avatar
Bass.Boi
 
Příspěvky: 37
Registrován: 04 dub 2011, 15:40
Bydliště: Rosice

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Jirka Bělunek » 17 pro 2011, 22:08

Zdraví Jirka.Dlouho na toto téma tady nikdo nic nenapsal.Mnohokrát jsem tuto pasáš dost důkladně četl.Budu začínát na svých boučkách zjemńovat obrost.Přečetl jsem dost moudrých knih a tady toto vlákno.Zajímalo by mě proč se odstoupilo od zastříhávání buků hned, když ještě první lístek ještě pořádně nevyrazil, jak se to popisují třeba v knihách např. Davida Prescotta, Gorden Oven a dalších? Nebo jsem něco někde přehledl nebo nepostřhnul? Jsou to dvě různé metody a jaké mají svá pozitiva a nedostatky?
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Luděk Urbanič » 17 pro 2011, 22:38

zastříhávání buků hned, když ještě první lístek ještě pořádně nevyrazil
:?: :?: :?:
že jsem tak zvědav - to se dělá jak?

Jinak já už 20 let buky zaštipuju za měkka (dokud jdou uštípnout nehtem) na 2 ža 3 listy a nemám problém - v 90% proraší i ty nejspodnější pupeny. Letos dokonce začátkem léta buky prorašily podruhé - což jistě ocenili ti, co jim na jaře pomrzly (mně naštěstí ne).
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 pro 2011, 22:42

Jen krátce a stručně,popsaný způsob je mnou odzkoušený a funguje na sto procent.Logicky vzato, buky přirůstají jen jednou za rok.Proto nevidím důvod, proč větev nenechat růst,tak aby pupeny v pažbí listů vyzrály a pak zakrátit na tři listy .Tak jsou připraveny na další rok k vyrašení a tím k rozvětvování.Důvodem je přerušení toku auxinů, do konce větve a tím podpoření růstu nových výhonů. Druhý způsob při kterém se odstraňuje víceméně nevyrašený výhon bych já osobně používal až tehdy, kdy bude koruna "hotová". Ale stejně z mého pohledu je to blbost, protože koruna nebude hotová nikdy, stále se budou nahrazovat silnější větvičky slabšími, odstraňovat větve- zkrátka "pilovat" tvar a strukturu.Protože listnáč se pozná nejlépe v zimě, kdy opadá listí a objeví se struktura větví a větviček. Třeba ti uvedení pánové jsou dál než já (o čemž nepochybuji), ale pro mě pořád platí "ukázaná" a ne jen napsaná v knihách. PS: Po přečtení hodně knih různých autorů jsem byl stejně volaaký zmetěný a jejich protiřečení v různých situací mi jen zamíchalo palicí, tak jsem je odhodil a nastoupil selský rozum a tím se řídím a jsem spokojený.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Luděk Urbanič » 17 pro 2011, 23:10

Rozumím principu techniky "střihu na tři" a jistě i dobře funguje, ale neměl jsem (zatím) důvod na ni přecházet - je ale pravda, že v současné době mám všechny buky na "plantáži"- ve volné půdě.
Nepochopil jsem jen ono zastříhávání buků hned, když ještě první lístek ještě pořádně nevyrazil - má to znamenat střih loňských výhonů těsně po vyrašení? Něco jako přesazování modřínů ve stádiu "zelených štětiček"? A co by to mělo mít za efekt?
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 18 pro 2011, 12:22

zastříhávání buků hned, když ještě první lístek ještě pořádně nevyrazi


No hlavní efekt tohoto zaštipování, které se popisuje i pro javory, je ten, aby se dosáhlo kraťoučkých internodií větviček. To už je ale případ opravdu hodně zapěstovaných stromů, takže jak píše Láďa, nikdo z nás tohle určitě nemusí alespoň v příštích 15 letech řešit :D (pokud teda řádně neinvestuje do podobného importovaného stromu :roll: ).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Luděk Urbanič » 18 pro 2011, 19:20

asi si sedím na vedení

efekt už bych teda věděl, ale pořád nevím proč při zastříhávání buků hned, když ještě první lístek ještě pořádně nevyrazil je důležité právě toto období - chápu tu formulaci, jako že se jedná o prakticky vyrašený pupen, jen se ještě nezačíná prodlužovat výhon a rozbalovat listy.

Dále mi není jasné, co se v tomto období dělá -
1)normální řez řez výhonu na potřebný počet pupenů?
2)úplné odstranění těchto narašených pupenů? - z čeho pak strom poroste?
3)zaštípnutí těchto nerozbalených výhonů za dejme tomu 2-3 nerozbaleným listem? - asi dost piplačka

Jelikož o této technice čtu tady a teď poprvé - prosil bych (už potřetí) o vysvětlení o co jde - já si teda pod definicí "zastříhávání buků hned, když ještě první lístek ještě pořádně nevyrazil" dokážu představit minimálně tři výše uvedené postupy.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Laďas » 02 kvě 2012, 20:00

Chtěl bych se zeptat na stav mých buků.Narašené pupeny asi zmrzly a teď se jen otevřely,ale uvnitř jsou suché.Mám čekat jestli stromku znovu proraší,nebo je s nima konec?Větvičky jsou pořád živé....
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Compel Lubomír » 02 kvě 2012, 20:42

Co můžeš vyhodit hned, vyhoď až potom. Ještě počkej. V čem je máš a jak dlouho po přesazení. Ve volný, v misce?
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

PředchozíDalší

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron