Zastřihování buků

Re: Zastřihování listnáčů

Příspěvekod Martin Iša » 09 úno 2010, 20:27

Honzo opravdu nevím :think: Snad nám to někdo zkušenější vysvětlí.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování listnáčů

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 úno 2010, 20:52

Honzo, Martine, ty budoucí kosterní jednoleté nechat růst až zesílí a pak upicnout(ono to proraší někde u kmene )a pak začít větvit :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování listnáčů

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 09 úno 2010, 22:24

Uf konečne som našiel stránku kde som to čítal, je to Trnavácka
http://www.bonsaiklubtrnava.sk/
v sekcii články zo sveta, prvý odkaz Profil: Matt Ouwinga a je to nikde ku konci rozhovoru s týmto bonsaistom
ktorý študoval bonsaje v Japonsku u pána Kobayashiho.

Matt Ouwinga písal: Máme predstavu ako nechať rásť konáre a máme aj predstavu ako spraviť dobré rozvetvenie na konároch, ale iba zriedkavo som to videl vykonané súčasne. Ja rozvetvujem konáre, zatiaľ čo nechám jeden vedúci konárik rásť do dĺžky, aby celý konár zhrubol. Súčasným vykonaním týchto dvoch vecí skrátim čas celkového vývoja na polovicu. Hovorím o tom v každom bonsai klube, ktorý navštívim a dúfam, že aj uvidím, že to tak ľudia robia.
Taktiež sústavne zaštipujem a sledujem rast. Každý strom má určité množstvo energie a nasmerovanie energie do správneho miesta je kľúčové. Každý výhonok alebo list, ktorý je nepotrebný je odbočkou energie, ktorá je stratená. Vyžaduje to veľa odhodlanosti......
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod kuncarladislav » 25 kvě 2010, 15:55

Jelikož mi buky již udělaly cca5-6 listů,tak se je chystám střihnout.Nedalo mi to a celé jsem si to opět o zaštipování pročetl.Píšete tu,že se maj výhony nechat trochu zdřevnatět.Tzn.ještě počkat,jelikož ty moje jsou ještě mladé.Nebo mohu střihnout ted na tři a nechat zdřevnatět až ty ostatní co budou z těch třech.Předem dik za rady
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 kvě 2010, 16:07

Láďo, já jsem ještě nezastřihoval, až za 14 dní -tři neděle.Podle mých zkušeností nejde ani tak o zdřevnatění, jako o to, že se v pažbí listů ještě pořádně nevyvinuly pupeny pro příští rok. Já střihám, až pupeny vidím cca 2-3 mm.Je pravda, že mě rok co rok svědí ruka, protože strom je rozježený, ale chce to vydržet. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod kuncarladislav » 25 kvě 2010, 17:11

Láďo dík za radu.Pupeny jsou již vidět,ale maj tak 1-1,5 mm.Tak počkám až budou větší a pak :mrgreen:
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Jarek Servus » 26 kvě 2010, 09:07

Máte někdo zkušenosti se zaštipováním u Fagus crenata? Po přesazení mi celkem dobře prorašil, ale jen tak na 3 - 5 lístků, pupeny zatím nejsou vidět (což u mě nic neznamená ;), na smrku je taky hledám lupou). Předtím jsem ho měl dva roky v záhonu, nic jsem s ním celkem nedělal, jen jsem ho jednou v červenci seřezal na kostru.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 kvě 2010, 15:18

Jarku, crenata je stejná na střih jako naše buky, krásně se mi rozvětvuje :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod kuncarladislav » 09 čer 2010, 14:17

Tak co už jste zastřihovali?Já myslím že už by to šlo.Co myslíte?
Přílohy
1.JPG
1.JPG (105.72 KiB) Zobrazeno 3658 krát
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 čer 2010, 14:19

Láďo, stříhej :jedna: :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron