Zastřihování buků

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 05 kvě 2009, 13:21

Ještě dokládám dvě fotky, dvou různých buků.
Snad je dobře vidět, že většina větví je ukončena jedním pupenem. Naštěstí buk velmi dobře reaguje na zpětný (předjarní) řez, pak se i starší větve pupeny úplně osypou.
pupeny buk.JPG
pupeny buk.JPG (73.14 KiB) Zobrazeno 3973 krát

po jednom pupenu.JPG
po jednom pupenu.JPG (145.9 KiB) Zobrazeno 3956 krát
Naposledy upravil Josef Soukal dne 05 kvě 2009, 13:42, celkově upraveno 1
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 05 kvě 2009, 13:40

Tak koukám, že mezitím reagoval Láďa.
Bavili jsme se s Milanem o této technice několikrát a myslím, že ji chápu dobře.
Ještě jednou od začátku: Začněme u pupenu. Na jaře mám jeden pupen, ze kterého vyroste výhon. Nechám výhon bez zásahu růst a v létě již dřevnatý výhon zastřihnu na 3 listy/pupeny. Na podzim téhož roku odstraním i nejsilnější pupen, takže zbydou dva. Následující rok proces opakuji - chovám se stejně ke každému z těchto dvou pupenů...

Ale jak můžu takto postupovat, pokud mi buk vytvoří jen jeden pupen, vždy za posledním listem?
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 05 kvě 2009, 14:25

A ještě bych doplnil, že původně mi to Milan popisoval trochu jinak - rozložené do dvou let.
První rok v létě zastřihnout na 3 pupeny. Nic víc.
Další rok nechat narůst 3 výhony a v létě celý nejsilnější výhon ustřihnout a zbylé dva opět zakrátit na 3 pupeny...

Je otázkou, co je lepší. Kdysi jsem podobně uvažoval u borovic - neprobírat pupeny, nezalamovat nejsilnější svíčky a až v létě to silné a dlouhé odstranit a ponechat vždy dva kratší a slabší výhony. Otázkou je, zda to není jen plýtvání energie a oslabování stromu. :?: :think:
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 kvě 2009, 15:04

Pepo, BUK teď začnu já od začátku : větev, která jde z kmene v určité vzdálenosti začne větvit,to je to místo, kde budeme pěstovat jemné rozvětvení větve, potažmo koruny. Takže větev v předjarním období zastřihneme pokud je možno na tři pupeny-budoucí výhony.Každý výhon který ponecháme je samozřejmě zakončen jen jedním koncovým-růstovým pupenem, ze kterého vyraší výhon, který necháme růst (budeme mít tři), bez povšimnutí do okamžiku dokončení růstu výhonů- cca 5-7 listů,a jejich zdřevnatění. To bude asi někdy v létě-pak výhon (budou tři) zakrátíme na tři lupeny-zárodky příštích pupenů.Takže jich bude 9. Další rok v předjaří vyrostou z těch devíti pupenů devět výhonů,které necháme růst do léta, pak střihneme každý z výhonů na tři lupena a bude jich 27 a tak dál……… Je samozřejmé, že zpětným řezem budeme prosvětlovat a udržovat korunu v rozumné míře.Cílem tohoto střihu je zkrácení internodií a zjemnění.
Co se týká borovic, je to tak jak píšeš.Pokud je strom ve výstavbě a potřebuji větvit a zjemňovat obrost, nechám tři koncové pupeny růst bez vyštipování a zaštipování až do léta, kdy prostřední výhon-pupen dosáhne plného jehličí a ukončí růst, pak ho celý odstraním,zůstanou dva do dalšího roku.Pokud je borovice v dobré kondici a nahnojená proraší klidně ve 3-5 letém dřevě. Na koncích těch ponechaných pupenů další jaro vyraší zase tři pupeny, nechám růst,v létě prostřední pryč. A dokola……. Zde je nutný zpětný řez k využití těch nových prorašených pupenů na starém dřevě, takže klidně obětuji i 20 centimetrovou větev, ale jsem blízko u kmene. Tento způsob je nepopulární protože stromek minimálně dva roky vypadá jako nevzhledné koště,s obrovskými přírůsty, ale vyplatí se počkat a borovici radši nezasvěceným neukazovat, a pak po zpětném střihu se objeví z ošklivky strom s jemným větvením od kmene, a v požadované kvalitě obrostu. Ještě poslední poznámka, borovice se větví od kmene na dva výhony,zase na dva, zase na dva…… až na konec koruny.
Podle mě když se zaštípne neprorašená svíce- pupeny se vytvoří jen v konci- okolí lomu
Když se zaštípne polovina prorašeného výhonu,s hotovým jehličím-proraší někdy do starého dřeva,převážně v místě lomu.
Když se ustřihne celý hotový výhon---to je popsáno výše.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 05 kvě 2009, 15:53

Ladislav Kotál píše: Takže větev v předjarním období zastřihneme pokud je možno na tři pupeny-budoucí výhony.Každý výhon který ponecháme je samozřejmě zakončen jen jedním koncovým-růstovým pupenem, ze kterého vyraší výhon, který necháme růst (budeme mít tři), bez povšimnutí do okamžiku dokončení růstu výhonů- cca 5-7 listů,a jejich zdřevnatění. To bude asi někdy v létě-pak výhon (budou tři) zakrátíme na tři lupeny-zárodky příštích pupenů.Takže jich bude 9. Další rok v předjaří vyrostou z těch devíti pupenů devět výhonů,které necháme růst do léta, pak střihneme každý z výhonů na tři lupena a bude jich 27 a tak dál……… Je samozřejmé, že zpětným řezem budeme prosvětlovat a udržovat korunu v rozumné míře.Cílem tohoto střihu je zkrácení internodií a zjemnění.


Stále jsme se nepochopili Láďo :) Zvýraznil jsem v Tvé reakci větu, která je zásadní a v čem spočívá můj problém. Já se prostě nedostanu z těch 3 na 9 pupenů. Zastřihnu na 3 listy a pupen se prostě vytvoří jen za posledním.
Možná se každý bavíme o jiné fázi pěstování. Při stavbě základu koruny, kdy má strom málo větví a malý počet pupenů, to funguje skvěle. Jakmile se však snažím o vybudování hustého jemného zavětvení, chová se strom tak, jak jsem popsal výše. Patrně už má dostatek pupenů (v poměru k množství kořenů) a tak zkrátka nemá potřebu tvořit pupen za každým listem. Hypoteticky - pokud by to tak skutečně bylo a strom se dostal s počtem produkovaných pupenů na jakýsi "stop-stav", nabízelo by se jako nejvhodnější řešení krácení výhonů na jeden list. Ale to je jen úvaha... Časem samozřejmě korunu omladit a jet znova.
Nebo je chyba ve mně, možná málo hnojím, což by bylo možné. Letos se na to zaměřím a budu to pečlivě sledovat. Je pravda, že listnáčům se věnuji jen okrajově...
Měj se, Pepa.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: BUK

Příspěvekod Milan Karpíšek » 05 kvě 2009, 17:35

Pepíku, záleží kdy to stříhneš pokud hned jak vyletí z pupenu výhon tak bych tomu věřil že ti udělá jeden pupen, ale když ho nechaš bez šáhnutí az do léta a pak ho střihneš tak by si ty tři pupeny tam mít měl. Hlavně sluníčko a hnojit, hnojit co se do něj vejde.

Ano říkal jsem že ten koncový pupen ustřihneš buď na podzim nebo na jaře a nebo ho můžeš nechat až na léto. Při krácení nových výhonů ho ustřihneš celý a zbyle dva na tři a pořád dokola!
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 kvě 2009, 18:27

Milan to napsal úplně skvěle,je to přesně tak :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Martin Iša » 05 kvě 2009, 21:24

Děkuji moc.Někdy to opravdu potřebuji vysvětlit několikrát, a jako dítěti. :P Skoro už jsem to pochopil. :lol:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Jarda Marek » 05 kvě 2009, 21:34

Kluci díky za Váš rozhovor letos do toho jdu. Perfektně vysvětlené :clap: :jedna: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Míra Z » 06 kvě 2009, 00:22

Tak je to dobrý už v tom začínám mít hokej :D
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků