Zastřihování buků

Re: BUK

Příspěvekod Milan Karpíšek » 16 dub 2009, 16:08

řez buku
Přílohy
rez buk.jpg
rez buk.jpg (33.46 KiB) Zobrazeno 4922 krát
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Jarda Marek » 16 dub 2009, 18:24

Právě sem chtěl ať to někdo nakreslí Milan to udělal. Milane prosím můžeš to popsat ? Co je 1, co je 2, a kde je ten střih nnejprve na tři a pak dva ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod tomikzlesa » 17 dub 2009, 07:35

jestli to chapu co psal Láďa a ted krasne nakreslil Milan tak proste 1. rok zkratit na 3 pupeny a 2. rok ten treti ustrihnout a zbyle 2 vyhony zastipout na 3 a tak porad dokola ? :think: tudíž Jardo 1. a 2. budou roky
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: BUK

Příspěvekod Milan Karpíšek » 17 dub 2009, 07:56

bingo, stačí si pečlivě prohlédnout obrázek a přemýšlet.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod mirecc » 17 dub 2009, 08:49

:idea: :idea: :idea:
Miro Malych
mirecc
 
Příspěvky: 78
Registrován: 07 úno 2009, 00:35
Bydliště: okr.Trenčín, SR

Re: BUK

Příspěvekod Dan Pánek » 17 dub 2009, 09:03

Jo, a kdo chce mít jistotu, že to pochopil, ať si tam na zkoušku domaluje třetí rok ;)
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 dub 2009, 09:29

tomikzlesa píše:jestli to chapu co psal Láďa a ted krasne nakreslil Milan tak proste 1. rok zkratit na 3 pupeny a 2. rok ten treti ustrihnout a zbyle 2 vyhony zastipout na 3 a tak porad dokola ? :think: tudíž Jardo 1. a 2. budou roky


Jen pro upřesnění: ten třetí pupen s výhonem se může ustřihnout už v prvním roce po úplném ukončení růstu,nemusí se čekat na další rok. Jinak je to přesně tak, jak píšeš Tomíku. :P :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Jarda Marek » 17 dub 2009, 18:04

Kluci paráda děkuji za upřesnění :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 05 kvě 2009, 11:27

Milan Karpíšek píše:jelikož každý říká něco jiného tak i já přihodím jednu techniku, kterou jsem zaslech. Výhon se nechá normalně narůst, u prostřed léta se střihne na 3 pupeny. do podzima přebere funkci terminálního výhonu pupen poslední, tudíž zbylé dva budou slabší. Na podzim ještě téhož roku provedeme řez na dva pupeny. Tím se odstraní pupen, který přebral funkci terminálu. Tím by se mělo docílit menších internodii. a takto opakovat každý rok. Jak jsem psal mam to z doslechu sám to budu zkoušet letos takže uvidíme.


Zdravím vás tu po delší odmlce, frčíte tak rychle, že to nestíhám číst. :)

Pročetl jsem diskusi o bucích a chtěl bych se vrátit k zaštipování (respektive k letnímu řezu).
K tomu, co napsal Milan Karpíšek: u svých buků pozoruji, že netvoří pupeny jako jiné druhy. Třeba habry nebo lípy tvoří pupen celkem spolehlivě za každým listem. Buky mi dělají to, že když jsem je na jaře zaštípl třeba na dva (popř. na 3 listy - ve slabších partiích) tak se stejně vytvořil jen jeden silný pupen na konci výhonu. Teď už to neodfotím, protože jsou buky olistěné, ale i z fotek vás ostatních je to místy vidět. Je možné, že někde dělám chybu já (možná je chyba právě v tom časném jarním zaštípnutí), ale s ohledem na tyto zkušenosti by se u buků ta Milanem popisovaná metoda použít nedala.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 kvě 2009, 13:15

Josef, asi jsi to štatně pochopil,mluvilo se o JARNÍM zastřiření na tři pupeny, poté se nechají růst až budou mít 5-7 listů a zdřevnatí, a pak se opět zaštípnou na TŘI lupeny,příští rok z nich budou tři nové výhony.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků