Zastřihování buků

Re: Zastřihování listnáčů

Příspěvekod Jarda Marek » 06 kvě 2009, 06:03

pro Míru Z: V tom případě máš ode mě dvě minuty za nepozornost :lol: :P :lol:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování listnáčů

Příspěvekod Josef Soukal » 06 kvě 2009, 08:46

Díky za přesunutí do vhodné sekce.
Je možné, že je to tím časným zaštípnutím výhonu v měkém stavu. Ale zároveň si myslím, že je to i přirozenost buku, protože třeba lípy reagují na časné zaštípnutí bez problému. Mějte se, Josef
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Zastřihování listnáčů

Příspěvekod Jarda Marek » 06 kvě 2009, 13:14

To přesunutí bylo na místě a Tobě Pepo dík za rozpoutání pro nás tak poučné debaty. :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 19 kvě 2009, 09:13

Ladislav Kotál píše:Martine, dneska jsem se díval na moje buky a myslím že nastal ten správný čas ke střihu.Výhony jsou narostlé,ukončily svůj růst dřevnatí a v paždí listů se objevují pupeny. Teď je ten okamžik, kdy je třeba sřihnout a nechat na výhonu TŘI listy.


Ještě malý detail chlapi. Mrkněte se na letošní výhony. Alespoň u mně, v naprosté většině výhonů u prvního (nejmenšího) listu není vytvořen pupen. On tam je, ale spí. Pak je tedy otázka, jestli stříhat na 3 listy, nebo na 3 pupeny :!: Budu rád,pokud mi toto zjištění potvrdíte, nebo vyvrátíte. Třeba je to dáno jen jinými pěstebními podmínkami.
Každopádně, já budu stříhat na 3 pupeny (4 listy). Pepa
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: BUK

Příspěvekod tomikzlesa » 19 kvě 2009, 09:29

Ahoj Pepo,
no to je celkem dobra poznamka, neboj mam to stejne, bohuzel sem v praci a nemuzu dodat foto, tesne na zacatku vyhonku mam 1 až 2 malinke listky a pak az teprv 3 klasicke listy z pupeny, chapu to stejne jako ty, strihat sice na 3 pupeny, ale na 4-5 listu. U tech malinkych listků sem si pupenu nikdy nevsiml
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: BUK

Příspěvekod mirecc » 19 kvě 2009, 09:31

Ved práve o to ide aby sa aktyvoval (prebudil) aj ten púčik pri prvom liste. Nie?
Miro Malych
mirecc
 
Příspěvky: 78
Registrován: 07 úno 2009, 00:35
Bydliště: okr.Trenčín, SR

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 kvě 2009, 09:56

mirecc píše:Ved práve o to ide aby sa aktyvoval (prebudil) aj ten púčik pri prvom liste. Nie?

Proto budu stříhat na tři listy :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 19 kvě 2009, 10:12

Netvrdím, že mám pravdu, jen jsem na to chtěl upozornit.
Láďo, máš opravdu vyzkoušené, že se ty pupeny za nejslabšími listy už letos probudí?
Promiň mi moji opatrnost a "nedůvěřivost", ale zrovna minulý rok jsem si nevratně poškodil většinu svých modřínů, protože jsem vyzkoušel techniku z knihy p. Lewise a vylámal v nejsilnějších partiích celé mladé výhony v očekávání, že se v bázi výhonu objeví pupeny - a ono nic. Opět připomínám, že to mohlo být ovlivněno i dalšími faktory - stromy byly po přesazení, na celodenním slunci, se zálivkou 1x denně (večer).

Včera u mně byl Milan Karpíšek a ohledně tohoto problému střihu buků jsme se shodli.
Jen bych nerad, aby tu všichni stříhali na 3 listy a na podzim nebyli překvapeni, že mají na výhonu jen dva pupeny (v horším případě jen jeden).
Asi není nic jednoduššího, než si to na dvou skupinách (ne na jednotlivých stromech) ověřit.

Další věcí je to, co už zmínil Martin Iša - "aby nešla síla moc nahoru". Dokud nebudou letošní výhony ostříhané, rostou slabší výhony uvnitř koruny "skoro ve tmě". Není tohle zásadní nevýhoda tohoto zbůsobu střihu? Při "starém způsobu" zaštipování výhonů v měkém stavu tento problém nehrozil - už od jara byl v koruně dostatek světla.
Nešly by tyto dvě techniky zkombinovat? Tím myslím, na jaře nejsilnější výhony zaštípnout třeba na 5 listů, slabé nechat růst a pak v létě všechno střihnout na 3 :?: :idea: :think: Jen moje úvaha, co vy na to?
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 kvě 2009, 11:04

Pepo, to je dobře že nevěříš, Ten způsob vyštipování je ověřen léty praxe Juraje Marcinka, a jeho cílem je donutit strom k jemnému rozvětvení koruny. Myslím že jsem psal,že strom bude dva roky vypadat jako hnusné koště, ale pak zpětným řezem blíž ke kmeni (zakrácením celých větví druhé a třetí kategorie) dojde k „vyloupnutí“ hezkého a jemného stromu.Proto mám za to, že dvojitý roční střih a vyštipování bude strom jen vyčerpávat, nehledě k nadměrnému přelití energie hlavně do horní části koruny a tím velkému zesílení větví v horní části. Abychom to „rozštípli“ a převedli pěstování na naše podmínky navrhuji se rozdělit do skupin a zkusit „in natura“ můj i tvůj způsob a další rok to porovnat a vytyčit směr postupu v pěstování. (určitě máš doma strom,na kterém až tak zatím nezáleží),na kterém můžeme páchat pokusy. Osobně věřím Jurajovi, protože jsem se několikrát přesvědčil, že jeho postupy, i když na první pohled divné, zázračně fungují( např. střih javorů, borovic,jalovců),ale až po dvou- třech letech.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Josef Soukal » 19 kvě 2009, 11:18

Ano Láďo, přesně tak jsem se rozhodl. Buků mám několik, nebude problém je rozdělit do dvou skupin a ten střih na 3 listy/3 pupeny vyzkoušet. Podobná diskuze, jako je tahle, je však základ - aby si to člověk srovnal v hlavě... ;)
Dík za Tvoje postřehy.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

PředchozíDalší

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků