Zastřihování buků

Zastřihování buků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 dub 2009, 21:05

Tomíku, přidám sem jedno moudro od Juraje Marcinka. Po dotazu jak zaštipuje buky jsem dostal logickou odpověď,kterou jsem hned vyzkoušel. Pro zjemnění koruny, a podpoření růstu slabýc\h větviček je třeba zaštipovat na TŘI pupeny.Když vyraší cca 4-5 lupenů,zakrátit na tři.Další rok zjara odstranit první loňský pupen i s větvičkou, a ostatní upravit na tři pupeny. Z toho plyne,že odstraněním prvního pupenu s větvičkou se zbavíme silného dřeva a zůstanou nám dvě jemné větvičky a protože jsou štípnuté na tři pupeny.... , na kterých se další rok zbavíme silného dřeva. :P :P Přečti si to několikrát a načrtni, pak je to k lepšímu pochopení, nárůst pupenů a jemných větviček jde geometrickou řadou jako letadlo(ta hra).
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Jarda Marek » 15 dub 2009, 21:14

Teda Láďo perfektní paměť a ještě líp podané :clap: . Chlapci přeji s touto radou úspěch :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 dub 2009, 21:33

Jardo, na blbosti já mám paměť jako slon :roll: Ještě myšlenka:Juraj to vysvětloval tak, že na konci větví(pupenech) je největší koncentrace auxinů,které podporují růst. Když to ufikneme, tak auxiny začnou podporovat tvorbu nových pupenů i na starém dřevě a funkci koncového-ufiknutého- převezme jiný.A my se můžeme zpětným řezem dostat blíž ke kmeni. ( doufám že jsem tu nekecal bludy,ale tak jsem to pochopil ) :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod Míra Z » 16 dub 2009, 00:21

A jak se chová stromek když teprv tvořím kosterní větve a dlouhé třeba 30 cm větve skrátím třeba na 10 cm tam by problém s rašením ze starého dřeva neměl byt ne?
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 dub 2009, 06:57

Míro, jde o to ustřihnout když je výhon vyzrálý s ukončeným růstem, To je vidět dobře na borovicích- když vylomíš ještě nevyzrálé svíce, nebo je zakrátíš, udělají se ti pupeny převážně jen na konci a ve velkém množství. Když budeš krátit jak píšeš, stejně krátíš k rozvětvení, a pak by to mělo být jedno ( :think: asi)
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod mirecc » 16 dub 2009, 08:04

Zaujímavé teoria o tom zaštipovaní :clap: (určite to vyskúšam) ale nemohlo by to platit aj pri hraboch, lipách, brezach atp? :think:
Miro Malych
mirecc
 
Příspěvky: 78
Registrován: 07 úno 2009, 00:35
Bydliště: okr.Trenčín, SR

Re: BUK

Příspěvekod Jiří Svačina » 16 dub 2009, 08:28

Platí to u všech stromů, jenom každý roste trošku jinak a tak je třeba sledovat nové přírustky a jejich rekce na krácení...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: BUK

Příspěvekod tomikzlesa » 16 dub 2009, 09:34

Míro: jednou sem tohle zkousel primo v misce a pak na 3 kusech v lese, provedl sem to na jare zhruba v tehle dobe a vsechny se naprosto obsypaly pupeny :idea: problem je akorat v tom ze ne vsechny vyrasi, krajni a vnejsi pupeny vyrasi v pohode, ale vnitrni zpravidla nic, sou to takove ty rezerni pupeny
Láďo: tak tohle si opravdu budu muset nakreslit :D kazdopadne to urcite vyzkousim
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: BUK

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 dub 2009, 11:05

Tomíku, to je zřejmě ono že teprve tím dalším řezem probudíš ty chrápající pupeny (tak to alespoň vnímám já, a co jsem se za těch pár let, co se znám s Jurajem dozvěděl a zkusil- ještě nikdy neplácal nesmysly a jeho zásahy fungují bezchybně, ale pravda pomaleji než jsme zvyklí.)
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: BUK

Příspěvekod tomikzlesa » 16 dub 2009, 12:36

Ladislav Kotál píše:Tomíku, to je zřejmě ono že teprve tím dalším řezem probudíš ty chrápající pupeny (tak to alespoň vnímám já, a co jsem se za těch pár let, co se znám s Jurajem dozvěděl a zkusil- ještě nikdy neplácal nesmysly a jeho zásahy fungují bezchybně, ale pravda pomaleji než jsme zvyklí.)


Láďo práve kvuli tomu zdroji informace se nebudu bát to zkusit :)
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Další

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron