Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Martin Iša » 12 dub 2010, 19:40

Tak jedná se o ten samý buk ve vedlejším tematu.Rozhodl jsem se vylepšit mu také nebari, když se mi to u toho modřínu tak povedlo. :roll: Vše jsem fotil jak o závod, tak jen drobet psaní. :) První fota:nebari z více stran.Kořeny teprv po roce(samozřejmě kvalitní propustný substrát) 8-) Vybrat vhodné sazenice, odstřihnout postraní pupeny-nechat jen vrcholový.Změřit sílu sazenice přibližně v místě styku se stromkem.Vybrat pečlivě místo, označit.Před vrtáním doporučuji vzít si nějakou ocelovou trubičku, nebo děrovač stejné velikosti jako vrták.Nejjednodušší je ocelová špička z nějaké staré propisky, je konická a snadno se upraví , nabrousí na dannou velikost.Je to z toho důvodu, aby okraj vrtané díry byl "čistý", aby se na okraji vrtáním neudělaly otřepy.Vyvrtáme pod úhlem, aby kořen vypadal přirozeně.Ukradneme "Velbloudům"dřevěný kolík a z něho si uděláme mainkaté klínky. :) Provlíkneme sazenice, zaklínkujeme a pořádně omažeme.A celé to přesadíme do kvalitního , propustného substrátu.Tak toť vše, příští rok bude pokračování. ;)
Přílohy
Bn1.JPG
Bn2.JPG
Bn3.JPG
Bn4.JPG
Bn5.JPG
Bn6.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Martin Iša » 12 dub 2010, 19:47

Pokračování.Ale ještě jsem si vzpoměl, na jednu důležitou věc.Pokud máte v plánu něco takového, tak je lepší si připravit rostliny z náletu v místě naleziště onoho stromku. :!: Mám to od Vaška, když jsme se o tom spolu bavili.Má to něco společného s genetikou. :think:
Přílohy
Bn7.JPG
Bn8.JPG
Bn9.JPG
Bn10.JPG
Bn11.JPG
Bn12.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Martin Iša » 12 dub 2010, 19:48

A poslední. ;)
Přílohy
Bn13.JPG
Bn14.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Martin Cigánik » 12 dub 2010, 20:11

No tohle mě hodně zajímá. Jsme zvědavý jak to dopadne. Doufám, že se to povede:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Petr Brejška » 12 dub 2010, 21:14

Martine tvá ukázka práce je velmi poučná :clap: a jenom ukazuje na tvoji šikovnost a tvůrčí činnost. :jedna:Škoda že je to k tobě tak daleko :blednu:
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod tomikzlesa » 13 dub 2010, 09:06

Martine ty si číslo :D jinak pěknej buk ! a držím palce ať to vyjde :jedna:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Josef Soukal » 13 dub 2010, 09:57

Taky jsem tuhle techniku letos zkoušel a osobně jí dost věřím. Jen pořád nemůžu pobrat ty klínky. Podle mně ten klínek tvoří překážku mezi srůstem kmene a nového kořenu. Raději bych vrtal díru o fous menší, aby prostrčená sazenice seděla sama o sobě "natěsno". Navíc ještě u přikájené sazenice po stranách seříznu kůru - sice nesedí přesně kambium na kambium - ale počítám se zavalováním a s tím, že půjdou dva kalusy proti sobě. Ale jak říkám, zkouším to poprvé, takže je to jen názor.
Přílohy
přikájení modřín.JPG
detail před zamazáním pastou
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Dan Pánek » 13 dub 2010, 11:19

Pěkné Martine, hezky jedeš :-)

Neřekl bych, že ty klínky budou vadit, vždyť nemusí být ani vidět a dají s zasunout dovnitř do kmene. Ale při lehké konicitě nového kořene by asi neměl být problém ani v díře na míru.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Martin Iša » 13 dub 2010, 12:11

Klínky se dávají za účelem "těsnějšího styku" sazenice se stromkem.Aby nastalo to správné "spojení". :) Nehledě na to, že sazenice je konická.Ona by měla časem zesílit a vyplnit díru zcela.Kínky jsou zcela malinkaté, nebudou ničemu vadit.Já to taky dělám letos prvně, ale informace jsem získal u Vaška, tak to tak praktikuji.Uvidíme co to udělá.Ono to vypadá, že letos dělám samé pokusy, ale přestal jsem se bát na své stromky šáhnout abych něco nepokazil. :) Samozřejmě díky vám všem. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Vylepšení nebari-přikájení sazenic

Příspěvekod Pavel Š. » 13 dub 2010, 12:38

Myslím, že Pepovi nešlo ani tak o to, zda klínky budou vidět (Dan), ale zda nepůsobí jako překážka při srůstu. Má pravdu, že se tím klínkováním v podstatě chováme nelogicky, když mezi dvě pletiva která chceme spojit, naopak vrazíme klín. Na druhou stranu je asi pravda, že zbytek průřezu (mimo klínek) se tlakem klínku přitlačí daleko pevněji a tím pádem i lépe srůstá. :think:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Další

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník